içinde ,

Bu Hafta Piyasalardaki Önemli Gelişmeler | 10 Ocak 2022

10-16 Ocak haftası kriptopara piyasasında takip edilmesi gereken önemli gelişmeler.

Kriptopara

Bu hafta piyasalarda enflasyon verileri, Federal Reserve Başkanı Joremo Powell ve Başkan Yardımcısı Lael Brainard’ın adaylık oturumlarında ifadeleri yer alacak. Önümüzdeki hafta için bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

1.Enflasyon Verileri

12 Ocak Çarşamba günü yayınlanacak olan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin, yıllık bazda %7 üzerine çıkması bekleniyor. Bu yazı yazıldığı sırada TÜFE %6.8 olarak görünüyor. ABD TÜFE çekirdek oran yıllık bazda %5.4 olarak öngörülmektedir. (Şu anda %4.9) 13 Ocak Perşembe yayınlanacak olan ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri de %9.8 olarak öngörülmektedir. (Şu anda %9.6)

Enflasyon rakamları FED’in neden faiz artırımına başlayabileceğini gösterecek. İşgücü piyasasının istihdamı için 14 Ocak Cuma günü istihdam raporu yayınlanacak.

Aralık ayında istihdam büyümesi yetersiz kalırken, işsizlik oranı 22 ayın en düşük seviyesine inmiş bulunmakta. Enflasyon verilerini 14 Ocak Cuma günü yayınlanacak olan Perakende Satışları (Yazı yazıldığı sırada %0.3, öngörü -%0.1) ve Sanayi Üretimi (Yazı yazıldığı sırada %0.5, Öngörü ise %0.3) raporları da takip edecek.

2.Powell’ın İfadesi

FED Başkanı Jerome Powell, 11 Ocak Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’nde, FED başkanlığındaki ikinci dört yıllık görev süresi adaylığını onaylamak için ifade verecek. FED Valisi Lael Brainard 13 Ocak Perşembe günü, başkan yardımcılığı adaylığı onay duruşması için aynı komitenin karşısına çıkacak.

Esther George, James Bullard, Loretta Mester, Charles Evans, Thomas Barkin ve John Williams gibi çok sayıda FED yetkilisi de bu hafta gündem içerisinde yer alacak. Ve bu isimlerin yorumları enflasyon verileri ve faiz artırımı gündemi ardından sıkı bir şekilde takip edilecek.

3.Şirketler

Yatırımcıların JP Morgan Chase, Citigroup, Wells Fargo gibi büyük bankaların dördüncü çeyrek raporlarını 14 Ocak Cuma günü incelemesinin ardından, bu hafta onlar için önemli olacak.

ABD şirketlerinden elde edilen muazzam kârlar, 2021’de S&P 500’de %27’lik bir artışın yaşanmasına sebep oldu. Ancak şirketler dördüncü çeyrek için aynı rakamları verecekler mi merak söz konusu.

Reuters tarafından sağlanan Refinitiv verilerine göre, S&P 500 şirketlerinin kazançlarının %22.3 oranında artması bekleniliyor. Diğer çeyrekler ile karşılaştırma yapıldığında, dördüncü çeyrek diğer çeyreklere göre az bir artış sağlamış olacak.

ABD şirketleri geçen yıl artışın yaşanmasına sebep olan, tedarik zinciri krizinin önümüzdeki aylarda ve 2022 boyunca hafifleyeceğini düşünmüyorlar.

4.Volatilite

FED‘in 2022’nin ilk haftasında enflasyon artışı ile ilgili tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde faiz artırımına gidileceğinin sinyalini vermesi, piyasalarda volatilitenin devam edeceğinin bir göstergesi olarak yer alıyor.

3-9 Ocak haftasında Dow %0.3, S&P 500 %1.9, ve Nasdaq %4.5 düşerken, ABD 10 yıllık getirisi Cuma günü FED’in faiz artırımı öngörüsü ile iki yılın zirvesine ulaştı.

Corona virüs’ün Omicron varyantının artan vakaları da piyasalarda riskten kaçış ortamı yarattı.

5.Bitcoin

Bitcoin 2022 yılının başlangıcından itibaren, satış baskısı altında kaldı ve Eylül ayından beri ilk defa bu fiyatlara düştü.

Market değeri en büyük kriptopara birimi Bitcoin, ABD Merkez Bankasının yükselen enflasyona çözüm olarak FED’in erken faiz artırımına gidebileceğinin beklentileri nedeniyle, Kasım ayında 69,000$’a ulaşması ile bugün yaklaşık olarak %40 oranında düşmüş bulunmakta.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

Alchemy Pay (ACH) ve Immutable X (IMX) Binance’de Listeleniyor