içinde

Bu Hafta Neler Oldu?

Oldukça hareketli, tedirgin edici, çılgın bir haftayı geride bırakmak üzereyiz. Bu haftayı kısaca 7 adımda özetleyelim.

  • Terra’nın (LUNA) çöküşü: Bir hafta öncesine kadar market değerine göre kripto para sıralamasında ilk 10’da yer alan Terra (LUNA) ve stablecoin’i UST gözlerimizin önünde çöküşü yaşadı. Geçmişte sektör içinde pek çok proje battı ancak bu kadar ses getiren olmamıştı. Önümüzdeki günlerde elbette herkes bunun nedenini araştıracak, hatalarından ders çıkaracaktır.
  • 200 milyar dolarlık kripto varlık buhar oldu: Bu miktar Bitcoin’in 2020’deki piyasa değerinden daha yüksek.
  • Coinbase hisseleri düştü: Perşembe günü, Coinbase hisseleri (COIN), geçen yılın nisan ayında 381$ olan fiyatından %90 düşüşle 40.83$’a kadar düştü. Kripto endüstrisinin önemli kripto para borsası için endişelendirici bir durum.

  • Janet Yellen’ın açıklamaları: Hazine Bakanı Yellen bu hafta Kongre’de yaptığı konuşmasında kripto paraların ABD ekonomisi için “sistemik bir risk” oluşturmadığını ifade etti. “Sistemik” terimi teknik bir terim olmakla beraber endüstriyi cezalandırıcı bir dizi yeni düzenlemeye tabi tutabilir.
  • Tether’in dolar sabiti önemli bir aralıkta oynaklık sergiledi: UST’nin çökmesi stablecoin’lere olan güveni sarsarken hafta içerisinde Tether’in kısa bir süreliğine 0,95$’a kadar gerilemesi sarsılan güveni daha da alevlendirdi. Tether’in daha önce de dolar sabitinin oynadığına tanık olmuştuk ancak bu seferki oynaklığın zamanlaması yatırımcıları oldukça tedirgin etti.
  • SBF’nin Robinhood hisseleri: FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Robinhood şirketinin %8’lik hissesini satın aldı.
  • Musk Twitter’ı bekletiyor: Tesla CEO’su cuma günü Twitter’ı satın almayabileceğini öne sürerek başladı. Daha sonra Twitter’ı satın almaya “hala kararlı” olduğunu açıkladı, ancak bundan sonra ne olacağını tahmin etmek güç.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Gwei Nedir? Ethereum İşlem Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Ethereum Balina İşlemleri 4 Ayın En Yüksek Seviyesinde