içinde

BTC Sosyal Medya Duyarlılığı, Çöküşün Ardından Toparladı

Bitcoin

Santiment, pazartesi günü attığı Tweet’te sosyal medya kullanıcılarının Bitcoin (BTC) konusunda iyimser olduğunu ortaya koydu. 

Santiment’e göre sosyal medya duyarlılığı (social media sentiment) Kasım ayındaki ATH’nin ardından yaşanan sert düşüşten bu yana en yüksek noktada. Tweet şu şekilde, 

“Temmuz ayının ikinci yarısına ve Fed’in bir sonraki faiz kararına odaklanırken, Bitcoin’in sosyal duyarlılığı bu hafta benzeri görülmemiş bir iyimserlik seviyesinde. İdeal bir setup, fiyatlar çok az dirençle yükselirken kalabalığın şüpheci kalması olacak.”

ABD Çalışma Bakanlığı 13 Temmuz çarşamba günü Haziran ayına ait enflasyon verilerini açıklayacak. Uzmanlar, özellikle FED tarafından belirlenen %2’lik enflasyon hedefinden çok uzakta, yıllık %8,6’dan %8,8’e yükselen bir TÜFE beklerken, aylıkta ise beklenti %1.1 civarı gelmesi yönünde. 

Sonuç olarak, bir sonraki FOMC toplantısında FED’in, faiz oranlarını tekrar büyük ihtimalle 75 bps artırması bekleniyor. Geçen ay FED, Kasım 1994’ten bu yana en yüksek oran olan 75 baz puanlık faiz artırımına karar vermişti. Bununla birlikte faiz artırımı resesyon ve buna bağlı olarak stagflasyon korkularını körüklüyor. 

Bununla birlikte, Fed Başkanı Jerome Powell, FED’in gelecekte bu büyüklükte sık sık faiz artırmasını beklemediğini belirterek endişeleri hafifletmeye çalışmıştı. Powell’ın açıklamaları, büyük faiz artışlarına rağmen kripto ve borsaları geçici olarak destekledi.

FED’in Kasım başlayan şahin duruşu sonucunda önemli miktarda sermaye, kripto piyasaları da dahil olmak üzere riskli varlıkları terk etti.  Sonuç olarak, o zamandan beri kripto piyasası değerinden yaklaşık 2 trilyon dolar silindi.

Yazı kaleme alındığı sırada Bitcoin (BTC) $20.500 seviyesini test ediyor. Bununla birlikte dijital varlık son 24 saatte %3.8 geri çekilirken son yedi güne kıyasla ise %6 toparlandı. 

Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz, FED’in şahin duruşunu gevşetmeye başladığında büyük bir kripto rallisi bekliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Wall Street Yatırımcılarından Bitcoin Yorumu! BTC Yükselecek mi?

Bitcoin (BTC) Yeni Haftaya Nasıl Başladı? Güncel Teknik Analiz