in , ,

BscScan Nedir ve Nasıl Çalışır?

BscScan, Binance Smart Chain’de verilere kolayca erişmenizi sağlayan bir blokzincir tarayıcısıdır.

BscScan, Etherscan ile aynı ekip tarafından geliştirilmiş bir blok zinciri tarayıcısıdır. Bu araç Binance Smart Chain için analitik platform sunmanın yanı sıra BSC üzerinde inşa edilmiş DeFi projelerini takip etmek gibi başka özelliklere de sahiptir. Bunlar;

  • İşlemleri incelemek ve ilerlemeleri takip etmek.
  • Blokzinciri’ne eklenen son blokları görmek.
  • Cüzdanların bakiyelerini kontrol etmek ve yapılan işlemleri görmek.
  • Blokzinciri’ndeki akıllı sözleşmeleri aramak, okumak ve bunlarla etkileşim kurmak
  • Token ve diğer kripto paraların arzını araştırmak. 

Blok zinciri tarayıcısı tüm bu bilgileri basit ve gezinmesi kolay bir şekilde aktarır. Ayrıca bu bilgilere üye olmadan ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

BscScan Neden Kullanılmalı? 

BscScan blokzinciri’nde kolayca gezinmenize yardımcı olur. Tarayıcıyı kullanmayı öğrendiğiniz takdirde temel sorunları hızla çözebilir ve sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. 

Örneğin, BscScan’de akıllı sözleşmeleri incelemeyi bilmek, DApp’leri kullananlar açısından faydalı bir beceridir. Bu şekilde akıllı sözleşmelerin doğrulanmış olup olmadığını kontrol edebilir, hatta DApp’in API’sinin hizmet dışı olduğu durumlarda DApp’le doğrudan etkileşim kurabilirsiniz.

Diğer taraftan büyük işlemleri izlemek için balina uyarıları kurabilirsiniz. Büyük miktarlarda BNB‘nin bir borsaya taşınması yakında bir satış yapılacağını gösterebilir. Hatta tokenleri hareket ettirip ettirmediklerini görmek için DeFi protokolü kurucularının cüzdanlarını bile takip edebilirsiniz.

BscScan’de En Çok Kullanılan Araçlar ve Ölçütler

Binance Smart Chain Yield Farm’ları

BscScan yield farming (likidite madenciliği) panosu, başlıca farming fırsatlarını gösterir. Yield farming, mevcut birikimlerinizle kripto kazanmanızın bir yoludur. Son farm’ları görebilir, kendi web sitelerine giderek farm’ların nasıl çalıştığını keşfedebilirsiniz. PancakeSwap gibi platformları kullanarak Binance Smart Chain’de getiri elde edebilirsiniz. Ethereum gibi alternatiflere kıyasla BSC’de ücretler düşüktür. Fakat dolandırıcı birçok proje de olduğundan dikkatli olmanız gereklidir.

Binance Smart Chain’de İşlem Ücretini Nasıl Öğrenebilirim?

BSC işlemleri için ödenen gaz ücreti hesaplaması için ortalama gas fee grafiği kullanılmaktadır. 

BSC’nin gaz ücretleri oldukça düşüktür. BSC’de 1 gwei 10-9, yani 0,000000001 BNB’dir. Yaklaşık 6,5 gwei ortalama gaz ücretiyle 10 BNB göndermenin maliyeti on sentin altındadır. Aslında bu tutarın on hatta yüz katını bile gönderseniz en fazla 20 sentlik bir ücret ödersiniz. Binance Smart Chain, hala ağ tıkanıklığı yaşamaktan oldukça uzak. Dolayısıyla, ağ koşulları istikrarlı kalmayı sürdürürse basit bir işlem için 6,5 gwei yeterli olacaktır.

Binance Samrt Chain Unique Adres Sayısı

BscScan’in unique adres sayısı, ağdaki kullanıcı sayısını gösteren ölçüttür. Bununla birlikte bir blokzincirde 100 unique adresin olması, platformun 100 kullanıcıya sahip olduğu anlamına gelmez. Herkes birden fazla adres oluşturabilir. Bu ölçüt, kullanıcı sayısını olduğundan fazla gösterebilse de ağın büyümesi hakkında bir bilgi sunabilir. 

Binance Smart Chain Günlük İşlem Miktarı

Gösterge platformdaki toplam işlem sayısını gösterir. Bazı akıllı sözleşmeler diğerlerine kıyasla daha fazla işlem yapmayı gerektirir. Bu ölçüt ağdaki etkinlikleri ve ağda herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını gösterebilir. İşlem sayısı, sağlıklı ve büyüyen bir ağa yönelik de iyi bir işarettir.

Başlıca BEP-20 Tokenleri Nelerdir?

Token Tracker, BEP-20 token’ların piyasa değerini ve günlük işlem hacmini takip etmenize olanak sağlar. Burada Binance-Peg ChainLink (LINK) gibi pek çok wrapped token bulabilirsiniz. Bu, ERC-20 LINK’in bir BEP-20 token’ı olarak BSC’de wrapp’lendiği anlamına gelir. Başka bir blokzincirine ait bir coin ya da token’ın, token’laştırılmasına wrap etmek denir. 

Wrapping, BSC’de olmayan coin ve token’ların Binance DeFi ekosistmde kullanılmasına imkan sağlar. Örneğin, BSC’de farming yapmak için LINK kullanabilirsiniz. Diğer taraftan wrapping amacıyla Binance Bridge Projesine de göz atılabilir. Ayrıca, wrapping süreci kolay olsa da hali hazırda wrap edilen tokenları da satın alabilirsiniz. 

Başlıca ERC-721 Tokenleri Nelerdir ? 

Token Tracker, ERC-721 token’ların piyasa değerini ve günlük işlem hacmini takip etmenize olanak sağlar. Bunlar BEP-721 yerine ERC-721 token olarak isimlendiriliyor. Binance Smart Chain bazı modifikasyonlarla Ethereum’dan çatallansa da özdeş token standartlarına sahiptir. Ancak bu durum, aynı token’ların her iki zincir üzerinde de bulunacağı anlamı taşımaz. BSC’nin kendi ERC-721 (BEP-721) token’ları vardır.

BscScan NFT’lere Uyumlu mu ?

BSC üzerindeki diğer tüm dijital varlıklar gibi NFT’ler ve akıllı sözleşmeler de incelenebilir. BEP-721 ve BEP-1155 token’lar, BSC’nin NFT’ler için en yaygın standartlarıdır. 

BscSan üzerinden, NFT’lerle yapılan transferleri, hangi cüzdanların NFT tuttuğunu ve kaç cüzdanda o NFT’nin bulunduğu incelenebilirken buna karşılık NFT’ye eklenmiş olan resim, şarkı, dosya ya da varlıkları görülemiyor. NFT’nin meta verisi çoğu zaman bir üçüncü taraf web sitesi ya da dosya saklama hizmeti bilgisi içerir. Buradan sanat eserini ya da ekli dosyayı inceleyebilir.

Binance Smart Chain Valiadator’lerini Nasıl Arayabilirim?

Binance Smart Chain’deki başlıca validator’leri Validator’s Leaderbord’dan görebilirsiniz. Validator’ler, BSC’nin çalışmaya devam etmesini sağlayan kişilerdir. BNB stake ederek işlem süreçlerini gerçekleştirir ve yeni blokları doğrularlar. Hizmetlerinin karşılığı olarak ağ işlem ücreti kazanırlar.

Binance Smart Chain, Proof of Staked Authority (PoSA) konsensüs mekanizmasını kullanır. Bu mutabakat modeli, kısa blok sürelerini ve daha düşük işlem ücretlerini hedefler. 

BscScan’de Akıllı Sözleşmeler Nasıl Doğrulanır?

BscScan kullanıcıları, doğrulamak amacıyla herhangi bir sözleşme adresini girebilir ve derlenen kodun blockchain üzerinde çalışanla aynı olup olmadığını görebilir. 

Kodun kullanıcılar tarafından bağımsız olarak denetlenmesine ve doğrulanmasına izin verilmesi ekosistemin şeffaflığına katkıda bulunan bir unsurdur. Bununla birlikte MetaMask ve Binance Chain Wallet gibi browser wallet’lara bağlanarak akıllı sözleşmelerle doğrudan etkileşim kurabilirsiniz. 

Özetle

BscScan’i kullanmayı bilmek blok zincirinde daha rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır. Bir token’ın BscScan tarafından doğrulanıp doğrulanmadığını kontrol etmek, sözleşmenin açık kaynaklı olup olmadığını ve denetim durumunu incelemek, projenin blog veya sosyal medya hesaplarını ziyaret etmek gibi araştırmalar alım satımda ve yield farming’de başarılı olmanız için kritiktir. 

Kaynak: Binance Academy

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Lithium Finance

Lithium Finance, Yeni Yol Haritasını Tanıttı

Metaverse Gayrimenkul Satışlarının Bu Yıl 1 Milyar Dolara Ulaşması Bekleniyor