in ,

BRC-20 Token Standardı Nedir?

Bu yazımızda, son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan BRC-20 standardının ne olduğunu kaleme alacağız. 

BRC-20, Ethereum ağında bulunan ERC-20 token standardının Bitcoin blok zinciri üzerindeki deneysel bir versiyonudur. BRC-20 standardı, geliştiricilerin Ordinals protokolü üzerinden eşdeğer tokenler oluşturmasına ve göndermesine olanak sağlar. 

kripto blockchain

Daha net bir şekilde açıklayacak olursak BRC-20, Ordinals ve Inscriptions kullanılarak oluşturulan, Bitcoin’in blok zincir sitemine kaydedilen ve meme tokenleri temsil eden bir standarttır. 

Geçtiğimiz haftalarda piyasa değeri yüzde 600 artan BRC-20 tokenleri işlem hacmi bakımından standart BTC işlemlerini geride bıraktı. PEPE’nin yükselişiyle birlikte kripto ekosistemindeki son trend haline gelen BRC-20 standardını kullanarak oluşturulan 8.500 farklı token bulunuyor. Bu tokenlerin çoğunluğunu PEPE ve MEME gibi memecoin’ler oluşturuyor. 

ERC-20’nin ardından modellenmiş olsa da BRC-20 token standardı biraz daha farklıdır. Bu standartta akıllı sözleşmeler kullanılmaz. Ayrıca, BRC-20 tabanlı tokenleri oluşturmak ve alıp satmak için kullanıcıların bir Bitcoin cüzdanına sahip olması gerekir. 

BRC-20’nin akıllı sözleşme desteğinin olmaması, ağın daha az özelliğe sahip olmasına neden olur. BRC-20 standardı daha önce bir trader tarafından Bitcoin üzerinde fungible tokenler için bir deneme niteliğinde oluşturulmuştu. Bu alanda daha önce Colored Coins protokolü gibi girişimler yüksek işlem ücretleri ve sınırlı programlanabilirlik nedeniyle başarısız olmuştu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum (ETH) 1.900 Dolara Dönecek mi?

BRC-20 Tokenleri Hangileri?