içinde ,

Bratu ile Temel Analiz Sohbet Saati

Topluluğumuzun tecrübeli ismi Bratu, 22 Mart Salı 20:00 – 21:00 saatleri arasında KoinSaati Telegram grubunda temel analiz içeren bir sohbet saati gerçekleştirerek temel analiz öğrenmek isteyenlere tüyolar verdi. Bu yazıda temel analiz konusunda bilgi edinmek isteyen, etkinliği kaçıran ya da önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için etkinlikte konuşulanları sizlerle paylaşacağız.

Temel Analiz ve Teknik Analiz Farkı

Teknik Analiz, yüksek yüzdeli tahmin üzerine yoğunlaşılarak yapılan bir analizdir. Teknik Analizi farklı kılan şey, piyasanın dengelerinin ne yönde değişmekte olduğunu tahmin etmek ve içinde bulunulan trendi ona göre belirleyebilmek ve pozisyon alabilmektir.

Temel Analiz’de projenin özellikleri incelenir. Yani madde madde sıralarsak en dikkat edilecek hususlar şu yönde değerlendirilmelidir:

1) Projenin amacı nedir? Net bir hedefe sahip mi?

Proje, eğer net bir hedefe sahipse, yatırım yapmak için bir neden sayılabilir.

2) İkinci aşamada proje gerçek bir sorunu çözüyor mu?

Projenin çözmeyi hedeflediği sorunun değerlendirilmesi projenin devamlılığı açısından önemlidir. Ürün ve pazarlama süreçlerinin aktifliğini kontrol etmek de önemlidir.

3) Coin’in dolaşımdaki ve toplamdaki arzı ne kadar? Marketcap’i nedir?

Dolaşımdaki arz, borsaların ve kullanıcıların sahip olduğu, yani dolaşımda olan token miktarıdır. Toplam arz ise dolaşımda ve ilâveten üretilmiş ancak piyasaya sürülmemiş token’lardır. Dolaşımdaki arz ve toplam arz; bir projeye yatırım yapılmadan önce bakılması önemli olan unsurlardan biridir.

4) Projeler önemli veya güçlü yatırımcılar tarafından destekleniyor mu? Projenin danışmanları kimdir ve geliştirme ekibinde kimler var?

Bu tür soruların cevapları projeye olan güveni artırır.

5) Proje’nin Whitepaper’ı var mı? Yol haritası nedir?

Bunların açıkça belirtilmesi ve yol haritası planın günü gününe işlemesi güven açısından önemli bir göstergedir. Kaliteli bir whitepaper önemlidir, projelerin “scam” olma ihtimaline karşı dikkatli olmakta fayda var. WhitePaper’ı olan her proje veya yol haritası olan her proje kaliteli olacak diye bir şey yok. Projeye yatırım yapılmadan önce tüm websitesine, sosyal medya kanallarına bakmak son derece önemli.

Kripto para sektörüne bilinçsiz bir şekilde yatırım yapanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilinçsiz bir şekilde yatırım yapanları biz şöyle ayırıyoruz: Tanıdığının tavsiyesiyle kripto para yatırımı yapanlar; ikincisi ise, sosyal medyadaki “kripto para, teknik analiz veya temel analiz fenomenlerinin” paylaştığı veri ve bilgilere göre yatırım yapanlar.

Yatırım yaparken herkes yalnızdır ve bu konuda gerekli özeni ve hassasiyeti çoğumuz göstermek gerekir. Özellikle tanıdık tavsiyesiyle kripto para yatırım araçlarına araştırmadan yatırım yapanlar genellikle piyasanın volatil yapısını bilmediklerinden dolayı bir anda kendileri için ciddi büyüklükte olabilecek paraları kaybettiklerini sizlerle birlikte gözlemliyoruz.

6) Projenin çalıştığının veya ilerlediğinin, üretimin bir kanıtı var mı? Proje ekibi gerçekten çalışıyor mu? Proje aktif mi?

Projenin veye ekibin gerçekten çalıştığına, projeyi geliştirme çabasına tanıklık etmek gerekir. Bunları  takip etmek gerekir.

7) Proje piyasaya sürülmeden ICO ve IDO yapmadan önce fonlanma şekli olarak ne kadar para topladı, ne kadarı nereye harcandı?

Bunlar, şeffaf bir şekilde ekiplerden talep edilebilir, bunlarla ilgili medium makaleleri kaynak olarak sunulabilir. Herhangi bir şeye yatırım yapıyorsanız bunları bilmeniz faydalı olacaktır.

8) Projenin rakipleri var mı? Rakipleri ne durumda? Rakipleri neleri yapabilmiş, neleri yapamamış? Rakiplerinden avantajlı ve dezavantajlı durumlar nelerdir? Rakiplerinin yapamadığı veya çözemediği bir sorunu gerçekten çözebilir mi?

 

9) Projenin listelendiği borsa sayısı ve bu borsaların niteliği hacimleri nasıl? Borsa güvenilir ve legal bir borsa mı?

Projenin listeli olduğu CEX borsalarında hacim durumunu kontrol etmek gerekir, projenin listeli olduğu CEX borsasının niteliği yatırım açısından önem teşkil etmektedir.

Yani görüldüğü gibi temel analiz 9-10 madde içerir. Bununla birlikte; temel analiz çok detaylı bir aşamadır, sürekli kendinizi yenilemeniz ve öğrenme algınızı geliştirmeniz gerekir. Trend ve hype olan şeyler temel analizde kaçırılmaması gereken detaylardır.

Grayscale Investment’ın yatırım yaptığı projeleri takip etmek önemlidir.

Altcoin’ler Hakkında

$DENT

eSIM kartları, mobil veri planları, konuşma dakikaları ve dolaşımsız serbest kullanım deneyimi sunan bir dijital mobil operatör. Dent, mobil verilerin özgürce kullanılması için küresel bir piyasa oluşturmak adına blockchain teknolojisinin gücünden yararlanıyor.

Genişletme planları da dahil olmak üzere iddialı bir yol haritası var.

$DENT, 140’tan fazla ülkede mevcut. Samsung Blockchain, The Enterprise Ethereum Alliance ve Telecom Infra gibi isimlerin bulunduğu kurumsal ortaklara sahip. Shitcoin haricindeki projeleri öncelikle incelemek gerekir. Bazı harika projeler ekipler, vesting token dağıtımları vs yüzünden sıkıntılı süreçler geçiriyor.

Şu anda mevcut piyasa koşullarında altcoin’lerde fazla hacim yok. Kripto sabır işi olmakla birlikte yeni çıkan coin’lere temkinli yaklaşmak gerekir. Vesting’i bilen, işleyen ve üreten projelere yatırım yaparken de hype’i ve trend’i de takip etmek gerekir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

TrustFi IDO’su Stickman’s Battleground (STMAN) Araştırma Raporu

Solana Ağında NFT Mint İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?