in ,

Boson Protocol (BOSON) Nedir?

Boson Protocol

Yerel BOSON tokeni tarafından desteklenen Boson Protocol, dijital ve fiziksel ödemeleri otomatikleştirmek için NFT’ler ve oyun teorisi mekaniği kullanan merkeziyetsiz ve özerk bir ticaret (dCommerce) protokolüdür.

Boson Protocol’ün tokenomik modeli, kullanıcıları tüketici verileri için güvenilir bir Web3 pazarına katılmaya teşvik eder. Boson Protocol dCommerce DAO’nun yardımıyla bu, geliştiricilerin blok zincirinin gücünden yararlanan yeni dCommerce araçları ve hizmetleri oluşturması için bir ortam yaratmakadır.

ERC-20 BOSON tokeni tarafından desteklenen platform, ticari işlemleri koordine etmek ve fiziksel mal veya hizmetler için dijital değer alışverişi yapmak üzere akıllı sözleşmeleri kullanan kamu altyapısı sağlar.

Tüketici verileri için güvenilir bir Web3 ticaret pazarı sağlamak için tahkim ve maliyetleri en aza indirir. Boson, pazarda güvenli Web3 tüketici demografik verilerinin ve ürün tercihlerinin değiş tokuşunu ve para kazanmasını kolaylaştırır.

Boson Protocol

Gerçek dünyayı sanal gerçeğe dayandıran Boson Protokolü, geleneksel e-ticaret platformlarını alt etmeyi hedefliyor. Bu, blok zincirindeki ilgili verilerle birlikte ürünleri ve hizmetleri, NFT’leri belirterek mümkün olur. NFT’leri ve oyun teorisi teşviklerini birleştiren Boson Protocol, blockchain tabanlı uygulamalar tarafından hızlandırılan merkeziyetsiz bir ticaret ekosistemi öngörüyor.

  • Boson Protocol’ün ortaklarına ve yatırımcılarına aşağıdaki görselden bakabilirsiniz:

Projeye iki kişi öncülük etti: Justin Banon ve Gregor Borosa.

Justin Banon, Boson Protocol’un CEO’sudur. Justin, daha önce dijital voucher marketplace Priority Pass Group’u yalnızca 50 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine çıkaran bir teknoloji girişimcisidir. Dijital para biriminde Yüksek Lisans ve İnovasyon kazandı ve blok zinciri stratejisti rolünde ona yardımcı oldu.

Gregor Borosa, Boson Protocol’daki teknolojinin arkasındaki isim. Büyük bankalarda ve ödeme sistemlerinde baş mühendis gibi bir dizi görevde çalıştı. Gregor ayrıca daha önce blockchain mimarisi danışmanı ve geliştiricisi olarak deneyimini kullanarak blockchain Master kursları verdi. Ayrıca İşletme Bilişimi üzerine Dijital Para Birimi alanında Yüksek Lisans derecesi aldı.

Boson Protocol (BOSON) Teknolojisi

Boson’un çekirdek mekanizması etkili bir şekilde sıralı bir oyundur. Alıcılar ve Satıcılar, tüm katılımcıları adil davranmaya teşvik edecek şekilde koordineli mevduat taahhüt eder. Boson Protocol tarafından öne sürülen “Açık Ekonomi”, birçok özel, şekillendirilebilir dTicaret uygulamasının temeli üzerine inşa edilmiştir.

Bu blok zinciri tabanlı uygulamalar, gerçek dünya ödemeleri için büyüyen bir geliştirici araçları kitaplığına ve referans uygulamalarına erişim sağlar. Buna, nesneler için merkeziyetsiz bir pazar yeri ve dCommerce DAO olarak bilinen merkeziyetsiz özerk bir organizasyon dahildir.

Boson Protocol ve dCommerce DAO

Boson Protocol dCommerce DAO, dCommerce ekosisteminin genişlemesini finanse etmek için tamamen topluluk tarafından yönetilen bir DAO olmayı hedefliyor. Ocean Protocol tarafından geliştirilen Web3 projelerinin sürdürülebilir büyümesi için bir model olan “Web3 Sürdürülebilirlik Döngüsü”ne dayanmaktadır.

dCommerce DAO teknolojisi kullanılarak inşa edilen yeni projeler için finansman sağlayacaktır. Bu, geliştiricilere yenilikçi dCommerce araçları ve uygulamaları oluşturarak Boson ekosistemini genişletmeleri için yeni hibeler sağlayacaktır. Ayrıca DAO, geliştirici girişimleri sağlayacak ve platform entegrasyonlarını denetleyecektir.

Ayrıca, Boson “Nesnelerin Ekonomisi” oluşturmaya yardımcı oluyor. Bu, geliştiricileri dCommerce DAO aracılığıyla “dCommerce yığını” için uygulamalar, araçlar ve arayüzler oluşturmaya teşvik ederek elde edilir. DAO üç aşamada uygulanacaktır. Bu; ilk olarak çalıştırmayı, ardından ölçeklendirmeyi ve son olarak tam merkeziyetsizliği içermektedir.

Boson Tarafında Yaşanacak Önemli Gelişmeler

Kasım ayının başlarında mainnet’e geçecek olan Boson Protocol’de önüzdeki aylarda güzel gelişmeler bekleniyor.

Mainnet’den sonra Web Summit Masterclass, NFT.NYC etkinliği, Portal Launch, ay ortasında Boson Forum, Fiziksel NFT drops, ay sonuna doğru Metaverse game drop güncellemelerini duyuracak. Boson Protocol KuCoin kriptopara borsasında listelidir ve ticarete, alım-satım işlemlerine açıktır.

BOSON Token

BOSON token’, Boson ekosisteminin temel ekonomik birimi olarak hizmet eder. dCommerce tarafından desteklenen bir sürdürülebilirlik döngüsü aracılığıyla değer kazanır. BOSON’un toplam arzı 200 milyondur. Token dağılımı aşağıdaki gibidir:

  • Ağ Ödülleri/ Kuruluş: %43.4
  • Kurucular ve Ekip: %25
  • SAFE ve SAFT Özel Satış: %11,5
  • Erken Yatırımcılar: %7
  • Ön Satış: %5,1
  • Danışmanlar: %5
  • Kamu Satışı: %3

BOSON tokenin Boson ekosistemindeki rolü çeşitlidir. Projenin merkezindeki ekonomik birim olarak BOSON, Boson Protocol’ün işleyişinin anahtarıdır. Değerlerini, işlemlerin koordinasyonundan ve üçüncü şahıslar Boson Web3 Veri Pazarı’ndaki verilere eriştiğinde alınan bir ücretten tahakkuk ettirirler.

BOSON sahipleri projeyi, özellikle de dCommerce DAO’yu yönetebilecekler. Sonuç olarak, hangi projelerin finanse edileceğine ve hangi uygulamaların oluşturulacağına topluluğun karar vermesi planlanıyor.

 

BOSON tokeni aynı zamanda stake için de kullanılır. Bu taahhüt mevduatları, alıcıların ve satıcıların işlemlerin koordinasyonu için ağ ücretlerini düşürmelerine olanak tanır. Aksi takdirde, token teşvik için kullanılır ve arz alımını ödüllendirir. Aktarıcı pazar yerleri, envanter dağıtımını teşvik etmek için ücret alırken, alıcılar, yarattığı bir değer kesintisi için verilerini paylaşmaya teşvik edilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Shiba Inu ($SHIB) Boğası Dur Durak Bilmiyor

Dogecoin, Elon Musk

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Teknik Analizi | 28 Ekim 2021