in ,

Boğa Piyasasının Başlangıç Göstergeleri Nelerdir?

Kriptopara

Boğa piyasası, piyasa düzeltmeleri olarak adlandırılan düşüşler yaşayabilir. Ancak genel fiyat görünümü sürekli yükseliş eğilimindedir.

Birçok gösterge boğa piyasasında olduğumuza işaret edebilir. Ancak bir boğa piyasası sırasında aşağıda sıralanan piyasa özelliklerinin görülmesi daha olasıdır.

1. Genel Ekonomik İstikrar

Boğa piyasaları genellikle güçlü bir ekonomi ile birlikte gelir. Enflasyon istikrarlı bir şekilde durağanlığını sürdürdüğünde yatırımcılar daha olumlu bir bakış açısına sahip oluyorlar. Bu yüzden piyasalara olan talep artıyor. Genellikle piyasadaki fiyat artışları GSYİH büyümesinden önce yükselmeye başlamaktadır.

Boğa

Yukarda görmüş olduğunuz grafik, boğa piyasalarının yıllarca nasıl sürebileceğini gösteriyor. Örnek olarak Covid-19 dönemini ele alalım. 2020’deki küresel karantinalar GSYİH’i %31 oranında daralttı. Ve GSYİH’de Büyük Buhran döneminden daha büyük bir düşüş yaşandı. Ancak ekonomi hızlı bir şekilde toparlandı ve 2021’in 3. çeyreğine kadar GSYİH büyümesi %2’ye geri döndü. Bu ekonomik büyümenin devam ettiğinin bir göstergesiydi.

2. Yüksek Yatırımcı Güveni

Olumlu ekonomik görünüm ve kamuların sektöre olan güveni fiyatlarda artışa sebep oluyor. Genel ekonomik görünüm sağlıklıysa yatırımcıların sektöre olan güveni de artıyor. Yatırımcılar piyasa için “yükseliş” algısına kapıldıkça ve yükselişi hissettikçe daha cesur yatırımlar yapmaya başlıyorlar.

Bunun sonucunda ise pazar büyüme yaşıyor. Yatırımcıların bu algısı diğer yatırımcılara da zamanla hızlı bir şekilde yansır ve daha fazla yatırımcı piyasaya yatırım yapar. Böylece hızlı hacim artışları gerçekleşir. Fiyatların yanı sıra talepte de bir artış yaşanır.

3. Yüksek Kâr Oranları

Boğa piyasası, mevcut ekonomik ve iş ortamının bir yansımasıdır. Genel bir iş ortamı iyileşirse doğal olarak yatırımcılara daha fazla ilgi duyulur. Büyüyen ve sağlıklı bir ekonomide, şirketler kârlılıklarını artırma eğilimindedir. Bu nedenle daha fazla yatırımcı satın almayı tercih eder.

Pozitif ekonomik büyüme sırasında, daha fazla projelerin ICO/IDO yapması ve projelerini duyurmasında artış yaşanacaktır. Bu da boğa piyasasının hızlı bir şekilde büyümesini ve devam etmesini sağlayacaktır.

Ancak yeni projelerin çıkarılması, ön satışlarının gerçekleşmesi ve listelenmesi sonrası token’lar aşırı değerlenebilir. Bu da piyasada düzeltmelerin olmasına ve hatta ayı piyasasının yaşanmasına bile sebep olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

MES tarafından yazıldı.

Yapay Zekanın Tehlikelerinden Kendimizi Nasıl Koruruz?

kripto

Blok Zincir Ortamları: Testnet, Devnet ve Mainnet Nedir?