içinde ,

BOFA: Durgunlukta Kriptolar Fayda Sağlayabilir

Bank of America’nın haftalık raporunda durgunluk beklentisi ön planda

Bank of America, haftalık bir araştırma notunda, yaklaşmakta olan bir durgunluk şoku konusunda uyarıda bulundu. Bankaya göre durgunluk şoku; nakit, emtia ve kripto paralara fayda sağlayabilir.

BOFA, FED’in faiz artırımları ve bilanço daraltması, ABD ekonomisini resesyona sokabileceğini belirtiyor. Geçen hafta ABD tahvil piyasalarında 2 yıllık ve 10 yıllık hazine getirileri arasındaki fark tersine döndü. Kısa vadeli getirilerdeki artış, yatırımcıların piyasanın yakın geleceğinin uzun vadeli görünümden daha iyi olduğuna inandıklarının bir göstergesidir. Bu durum ABD ekonomisinde resesyon sinyali olabilir. 

kriptopara

Son zamanlarda, ABD’de enflasyon dikkat çekici şekilde yükseldi ve FED devreye girip sorunu çözme ihtiyacı hissetti. 16 Mart’ta ABD Merkez Bankası, 2018’den bu yana ilk kez faiz oranını artırdı ve FED bu yıl altı artış daha öngörüyor. 

Bank of America Baş Yatırım Stratejisti Michael Hartnett, müşterilerine yolladığı yatırımcı notunda, enflasyon şokunun kötüleştiğini, faiz şokunun yeni başladığını ve bir durgunluk şokunun geldiğini aktarırken, nakit, emtialar, Bitcoin (BTC) ve Eter (ETH) gibi kripto para birimlerinin durgunlukta daha iyi performans gösterebileceğini sözlerine ekledi. Diğer taraftan Bank of America Baş Ekonomisti David Tinsley ise ABD’de insanların nakit fazlası ile enflasyona hazırlandıklarını söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan FED tutanakları, 9 trilyon dolarlık bilançonun daraltılmaya başlanacağına yönelik mesajlar vermişti. Bu süreç, FED’in mayıs ayında yapacağı toplantıyla başlayacak. Bir sonraki FED toplantısı 3-4 Mayıs tarihinde yapılacak. 

FED

1980’lerin başından beri görülmeyen enflasyon oranları nedeniyle FED, daraltma adımını önceki sıkılaştırma hamlelerinden neredeyse iki kat daha hızlı uygulanacak. Bank of America’ya göre, piyasanın beklentisi FED’in faiz oranını 50 baz puan artıracağı yönündeki bu daha önce beklenenin iki katı seviyesinde.

Bank of America, ufuktaki makroekonomik şoklar konusunda uyarıda bulundan tek Wall Street bankası değil. Goldman Sachs’ın baş ekonomisti Bill Dudley, “FED, istenen sonucu elde etmek için piyasaları şok etmek zorunda kalacak. Bu, faiz oranını şu anda beklenenden önemli ölçüde daha yüksek bir seviyeye çıkarmak anlamına gelir. Öyle ya da böyle, enflasyonu kontrol altına almak için FED’in tahvil getirilerini yükseltmesi ve hisse senedi fiyatlarını düşürmesi gerekecek.” yorumunda bulundu. 

Diğer taraftan son altı aylık dönemde Bank of America, kripto paralar hakkında çok şey söyledi. Bir BOFA analisti ocak ayında yaptığı açıklamada, Solana’nın piyasa değerinin mevcut lider Ethereum’dan pazar payını alabileceğini söylemişti. Aralık ayında BOFA, metaverse’de büyük bir fırsat gördüğünü açıklamıştı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 10 Nisan 2022

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Haftaya Düşüşle Başladı I Güncel Fiyat Analizi