içinde

BNB Chain, Ağ Yükünü Azaltmak İçin Yan Zincirler Başlatıyor

BNB Chain, ağ yükünü azaltmak için uygulamaya özel yan zincirler başlatacağını duyurdu.
Binance kripto borsası tarafından kurulan bir layer-1 blockchain’i olan BNB Chain, gaming gibi yoğun kaynak kullanımı gerektiren uygulamalar için maliyeti düşürmek ve işlem hızını artırmak amacıyla yeni yan zincirlerini tanıtmayı planlıyor.

Bir Binance sözcüsünün yaptığı bir açıklamada yan zincirlerin ne zaman başlayacağını belirtmeden, BNB Chain Application Sidechain (BAS) geliştiricilerinin yan zincirlerin BNB Chain’den veri ve varlık taşımasına izin vererek ağın sınırlı işlem kaynakları üzerindeki baskıyı azaltacağını söyledi. Ayrıca; bu yan zincirler ayrıca uygulamaya özel olacak, yani bu yan zincirler, belirli kullanım durumlarına odaklanacak. Binance sözcüsü şunları söyledi:

BAS, geliştiricilerin ve node operatörlerinin, BNB Chain ile yakın bağlantılarını sürdürürken, çok sayıda kullanıcıya kendi blockchain’lerini oluşturmalarına ve çalıştırmalarına yardımcı olmak için tanıtılan bir altyapıdır.

BNB Chain, şimdiki ismiyle Şubat 2022’de yeniden markalaştığında, ekip GameFi, SocialFi ve Metaverse gibi alanlarda büyük ölçekli uygulamaları benimsemeyi planladığını söyledi. Bu yan zincirler de bu hedefe ulaşmada etkili olabilir.

BAS, ağ üzerinde BNB Chain uyumlu Dapp’leri bulundurmanın yanı sıra, bağımsız olarak çalışma özgürlüğüne de sahip olacak. Böylece ekipler, ana ağ protokolüne güvenmek yerine güvenlik ihtiyaçları için validator’ları seçebilirler. Binance sözcüsü, herhangi bir geliştirme ekibinin ağ üzerinde kendi BAS’larını kullanıma sunacağını da sözlerine ekledi.

BAS ile iyi bir karşılaştırma örneği olarak 29 Mart’ta hackleme haberi gelen, Ethereum’daki Axie Infinity play-to-earn oyunundaki bir yan zincir olan Ronin verilebilir. Polkadot, Avalanche ve Cosmos gibi diğer Layer-1 blockchain’leri de ekosistemleri için uygulamaya özel zincirlere sahiptir. Bununla birlikte; bunlar yan zincir olarak kabul edilmeyebilir. BNB Chain üzerinde çalışan birkaç ekip, GameFi’ye odaklanacak ilk BAS test ağının teknik detaylarını yakında paylaşacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

PancakeSwap (CAKE) ve Outer Ring (GQ) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: CAKE ve GQ Nedir?

Trust Wallet’te BEP20 Adresi Nasıl Alınır?