in , ,

BNB (Binance Coin) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Binance Coin (BNB), birçok farklı kripto para birimlerinin ticareti için platform oluşturan Binance kripto para borsasının ortaya çıkardığı bir kripto para birimidir.

Binance Coin (BNB), ilk ortaya çıktığında ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olsa da daha sonradan Binance’in kendi zincirini kurmasıyla BEP2 tabanlı bir alt yapıya geçmiştir. 2018 yılının ocak ayı itibarıyla Binance, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası haline geldi. Binance’in borsa hacmi ile doğru orantılı olarak da BNB’nin hacmi ve fiat para karşısındaki değeri de oldukça yükseldi.

Binance Coin (BNB) Nasıl Ortaya Çıktı?

Binance Coin veya kısaltılmış adıyla BNB, 2017 yılında 26 Haziran – 3 Temmuz tarihinde borsanın açılmasından 11 gün önce ICO (Initial Coin Offerings) veya diğer adıyla ilk coin arzı ile piyasaya sürülmüştür. Piyasaya ilk sürüldüğünde fiat para birimi karşılığı yaklaşık olarak 0.11 ABD doları olan BNB’nin değeri zamanla büyük artış göstermiştir.

BNB, kripto piyasası çöktüğünden beri yaklaşık olarak %66 artış yaşadı. 50 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan BNB, kripto piyasası çöktüğünden beri %66 arttı. Peki, BNB uzun vadeli iyi bir yatırım mı? Bu yazımızda BNB’nin uzun vadede iyi bir yatırım olup olmadığını inceliyoruz.

Binance’in BNB Chain’inin yerel token’ı olan BNB, Haziran ortasındaki en düşük seviyesi olan 183 dolardan %66 oranında yükseliş yaşadı. Bu yükseliş hareketi, stablecoin’ler hariç en büyük üçüncü kripto para birimi olan BNB’nin konumunu pekiştiriyor ve 50 milyar dolarlık bir piyasa değerini yansıtıyor. BNB, Kasım 2021’de başlayan %73’lük yıkıcı bir düzeltmenin ardından geniş altcoin piyasa değerinden daha iyi performans gösterdi.

BNB fiyatı bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %0.17’lik yükselişle 298.12 dolardan işlem görüyor. BNB fiyatı, şu anda yaklaşık olarak 300 dolara ulaştığına göre varlığın aynı fiyatla işlem gördüğü Temmuz 2021’e kıyasla nasıl konumlandığına bir göz atalım. BNB, uzun vadede iyi bir yatırım olabilir mi?

Temmuz 2021’de altcoin piyasa değeri %21 artarak 740 milyar dolara kadar ulaşmıştı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi pazar liderlerinin ardından üçüncü pozisyon için kripto paralar arasındaki anlaşmazlık ise en azından toplam değer açısından çözülmekten çok uzaktı.

Hâlâ üçüncü en büyük kripto para birimi olmasına rağmen BNB’nin piyasa değeri 47 milyar dolarken Cardano (ADA), 46 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Şu anda hiçbir altcoin’in piyasa hakimiyetiyle eşleştiği söylenemez. Akıllı sözleşmeler, DeFi, oyun, pazar yerleri, sosyal ağlar ve diğer birçok kullanım durumu dahil olmak üzere tüm merkeziyetsiz uygulamaların (DApp’ler) temelini oluşturur.

BNB Chain’in merkeziyetsiz borsası PancakeSwap, 1,98 milyon aktif adrese sahip. Verilere göre BNB Chain’in ikincisi ise %91 daha az kullanıcıya sahip olan 1inch Network’tür. BNB Chain, her biri 83.000 veya daha fazla aktif adrese sahip birkaç oyun ve 1inch Network kullanan 78.450 oyun barındırıyor. PancakeSwap’ın gerçekten bu kadar çok kullanıcıya sahip olup olmadığı sorgulanabilir. Bununla birlikte; Ethereum ağı yalnızca Uniswap, OpeanSea ve MetaMask Swap olmak üzere 30.000 aktif adresi aşan üç DApp’e sahiptir.

Akıllı sözleşme mevduatları, BNB Chain’i rakiplerinden ayırıyor. Akıllı sözleşmelerdeki kullanıcıların mevduatlarının toplam değerinin, bir ağın başarısını belirlemek için kritik olduğu yorumu yapılabilir. Bununla birlikte, finans uygulamaları için son derece geçerli olsa da pazar yerlerinin, oyunların, koleksiyonların ve sosyal ağların büyük mevduatlar tutması için fazla bir neden yoktur.

Şu anda, akıllı sözleşme platformları arasında Ethereum mutlak liderdir ve algoritmik destekli DAI stablecoin’i barındıran DApp, 8,25 milyar dolar değerinde mevduata sahiptir. 

Binance işlem hacimlerinde BNB’nin değerlemesini hesaplarken özellikle akıllı sözleşme blockchain’leriyle karşılaştırıldığında token’ın, Binance borsasına faydası olduğundan farklı bir metodoloji olması gerekir. Ayrıca indirimli işlem ücretleri, token satış lansman platformundaki fırsatlar ve özel stake etme fırsatları, BNB’nin rakipleri arasında öne çıkmasını sağlar. Bu durumda BNB, uzun vadeli olarak kârlı bir yatırım olabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Watch-to-Earn

Engage-to-Earn Nedir?

Solana (SOL) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?