içinde ,

BM Kuruluşu Kriptoyu Hedef Aldı!

BM alt kuruluşlarından biri olan UNCTAD, yayınladığı bir dizi politika programında kriptoyu hedef aldı. BM kuruluşu, ekonomik olarak gelişmekte olan ülkeleri, kripto para biriminin ekonomik istikrarsızlaştırıcı etkisine karşı uyardı. 

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) kripto para birimi hakkında bir politika özeti yayınladı. Politika özeti, kriptonun gelişmekte olan ekonomiler için oluşturduğu potansiyel risklerin ve bu riskleri çözme seçeneklerinin ayrıntılı bir değerlendirmesini içeriyor. Bununla birlikte, ABD yasa koyucularının kripto endüstrisine düzenleyici bir çerçeve sağlama çabalarını artırdığını belirtmekte fayda var.

102 sayılı UNCTAD Politika Özeti, kripto para biriminin havaleleri kolaylaştırabilmesine ve finansal katılımı teşvik etmesine rağmen vergi kaçakçılığına neden olabileceği endişesiyle gelişmekte olan ekonomilerde ciddi sorunlar yaratabileceğini ileri sürüyor. Kripto para birimlerinin, geleneksel vergi politikasının tüm özelliklerini paylaştığını kabul eden BM yetkilileri, gelişmekte olan ülkelerin çoğunun kripto para birimlerini kapsayan vergi düzenlemelerine sahip olmadığını ve düzenleyici unsurların eksikliğinin güvenlik endişesi doğurduğunu vurguluyor.

Kriptopara

Politika özetinde kripto para birimlerinin aracıya ihtiyaç duyulmadan kullanılabildiği bilgisine yer veriliyor ve şu şekilde bahsediliyor.

“Kripto para birimlerinin otomatik protokoller kullanarak çalıştığına dair yaygın görüşün aksine, kripto para birimlerinin kullanılmasını ve tutulmasını sağlayan kripto borsaları, dijital cüzdanlar ve merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları dahil sayısız hizmet sağlayıcı bulunuyor. Bu hizmet sağlayıcıları gerekli düzenlemeleri yerine getirdikten sonra vergi raporlamasına katkıda bulunabilir.”

BM kuruluşu, gelişmekte olan ülkeleri kripto para birimlerinin yasal durumunu tanımlama ve kripto hizmet sağlayıcıları için raporlama gerekliliklerini belirleme konusunda uyarıyor. Ayrıca, bir “küresel vergi kripto para birimi düzenlemesi” ve kripto tutma ve alım satım bilgi paylaşım sisteminin kurulmasını öneriyor.

Üç parçalık politika özetinin son parçasını yukarıda ele aldığımız içerikler oluşturuyor. Önceki ilk iki politika özeti, gelişmekte olan ülkeleri ulusal ekonomik istikrarı ve güvenliği olumsuz olarak etkilemeden kripto para biriminin avantajlarından yararlanması için yöntemler tavsiye etti. Gelişmiş ülkelerde kripto düzenlemesinin kapsayıcı özelliklerine dikkat çekti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Her DeFi Yatırımcısının Bilmesi Gereken 7 Metrik

Avalanche (AVAX) Teknik Analizi I 12.08.2022