içinde

Blokzincirinde Ağ Tıkanıklığı Ne Anlama Gelir?

Blokzincirinde ağ tıkanıklığı, sırada bekleyen işlem sayısının, blokzincirinin kapasitesini aştığında meydana gelir. Bunun pek çok nedeni olabilir. Ancak sıkça karşılaşılan nedenler genellikle ağ üzerinde aynı anda çok fazla işlemin gerçekleşmesi, blokzinciri mainnet’inde teknik bir sorun olması veya ağın bakımda olmasıdır. Ağ tıkanıklığı nedeniyle kullanıcılar çoğunlukla işlemlerini erteler veya yapılacak olan işlemden tamamen vazgeçer.

Blockchain Trilemma’sını hepiniz duymuşsunuzdur. Merkeziyetsizlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik öğelerinin aynı anda bir blockchain bünyesinde yer almasının şu an için imkânsız olmasıdır. Bu öğelerden birine odaklanıldığında diğer öğelerden kısılması gerekmektedir. Genellikle ağda tıkanıklığın olması blokzincirindeki ölçeklenebilirlik sorunuyla ilişkilendirilir.

Aşırı İşlem Yoğunluğu

Bu sorunun nedeni, ağda çok fazla işlemin aynı anda yapılmasından kaynaklanmaktadır. Blokzinciri teknolojisi halen yeni bir teknoloji sayılır. Bu nedenle geliştirilmeye fazlasıyla açıktır. İşlemin yapıldığı blokzincirinde ölçeklenebilirliğin zayıf olması bu sorunu artırabilir.

Genellikle ağ tıkanıklığının artması, kullanıcıların ödediği işlem ücretlerini (gas fee) artırmaktadır. Yüksek işlem ücretleriyle karşılaşan bazı kullanıcılar işlemlerini ertelemek isteyebilir, bu şekilde ağdaki trafiğin azaltılması hedeflenir. Ağ tıkanıklığı azaldığında işlem ücretleri tekrar eski seviyelerine döner.

Mainnet’te (Ana Ağda) Teknik Sorun

Mainnet, bir blokzinciri protokolünün “tam sürüme” geçtiği ağdır. Ağ, testnet’lerde yeteri kadar test edilmemiş veya yeni bir sorunla karşılaşmış olabilir. Mainnet’lerde yaşanan teknik sorunlar da ağda tıkanıklığa sebep olabilir.

Bu sorun, ağdaki kullanıcılardan bağımsızdır. Söz konusu olan teknik sorun, yetkililer tarafından çözülene kadar işlem yapamayabilirsiniz.

Ağın Bakımda Olması

Pek çok nedenle bir blokzinciri ağı bakıma girebilir. Bu bakımlar genellikle planlı olur ve kullanıcılar sosyal medya aracılığıyla önceden bilgilendirilir. Bakım sürecinde kullanıcılar işlem gerçekleştiremez.

Özetle

Blokchain ağlarında yaşanan tıkanıklar hâlâ projeler için önemli bir sorun. Ölçeklenebilirliğin artırılması, ağ tıkanıklığının dengelenmesi, sistemin sürdürülebilir uzun vadeli çalışması için kritik öneme sahiptir. Bazı ağlar çeşitli çözümler sunsa da – işlem ücretini (gas fee) artırmak, blok sayısını artırmak, blok boyutunu artırmak, node sayısını azaltmak vb. – henüz bu sorunun net bir çözümü maalesef yok.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Waves (WAVES) Güncel Fiyat Analizleri I 21.06.2022

Sorare

Yeni Nesil Blockchain Fantezi Futbol Oyunu Sorare Nedir ve Nasıl Oynanır?