in ,

Blok Zincir Ortamları: Testnet, Devnet ve Mainnet Nedir?

kripto

Bu yazımızda sizlerle birlikte; testnet, devnet ve mainnet gibi kavramları inceleyeceğiz.

Testnet, devnet ve mainnet tanımlayıcıları, çoğu protokolün ana geliştirme aşamalarını etkili bir şekilde yakalar. Blok zincir ana ağı, ağın aktif ve halka açık versiyonudur. Blok zinciri testnet’leri ve geliştirici ağları, geliştiricilerin canlı kripto paralar, madenciler ve işlemlerin daha yüksek riskleri olmadan projeler oluşturma ve bunlarla deneme yapma fırsatı sağlamak için ana ağın işlevini taklit eden alternatif ortamlar sağlar.

Blockchain Ana Ağ Teknolojisi ve Web3

Web 2.0’ın çevrimiçi ekosistemi neredeyse tamamen bir istemci-sunucu altyapısına dayanır. Bu ağ mimarisi, veri doları olarak işlev gören merkezi sunucular aracılığıyla bilgileri kullanılabilir olmasını sağlar. Örneğin, internet kullanıcıları sunucu verilerine masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve alternatif mobil cihazlar gibi istemci makineler aracılığıyla erişir.

Bir sunucu bir istek aldığında, veriler istemciye web sayfasındaki bilgiler gibi okunaklı bir biçimde geri gönderilir. Bu altyapı çok önemli çevrimiçi etkinliği kolaylaştırsa da birçok kişi Web 2.0 veri yapılarının merkezi doğasının aşağıdakileri yapma potansiyelini artırdığını iddia ediyor: 

  • Tek arıza noktalarını teşvik etmek (arıza durumunda internetin sağlığını tehdit edebilecek),
  • Ağ güvenliğini tehlikeye atmak için tek bir vektör oluşturarak bilgisayar korsanlarının dikkatini çekmek,
  • Merkezi sistemlerden gelen gözetim sayesinde mahremiyeti azaltmak,
  • Merkezi bekçilerin aşırı büyük kontrolü nedeniyle verilere açık erişimin engellenmesi.

kripto

Buna karşılık, Web3’ün blok zinciri ana ağları, dağıtılmış bir düğüm ağı aracılığıyla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde, blok zincir ağları merkezi otoritelere olan güveni azaltır ve tek bir başarısızlık kaynağına yönelik fırsatları azaltır. Dijital varlıklar ve blok zincir teknolojisi arasındaki ortak ilişkiye rağmen, birçok işletme hukuk, emlak ve sağlık gibi yoğun veri sektörlere hizmet veren merkeziyetsiz ağlar geliştirmek için çalışıyor. Blok zincir teknolojisinin farkındalığı açıkça artarken bu tür endüstrilerde blok zincir tabanlı merkeziyetsiz ortamların uzun vadeli kurumsal uygulanabilirliği daha az net. 

Blok Zincir Testnet Nedir? 

Blok zincir test ağı veya testnet, ana ağdan bağımsız olarak iş birliği içinde çalışmayı kabul eden düğümleri temsil eder. Örneğin, Ethereum’un her biri benzersiz amaçlara ve programlama parametrelerine sahip beş test ağı vardır: Kovan, Rinkeby, Sokol, Görli, Ropsten. Blok zincir test ağları, benzer işlevsellik sağlamak için aynı teknoloji ve yazılımı kullanarak orijinal protokolün tam kopyaları olarak çalışır. 

Testnet

Bununla birlikte, ana ağ işlemlerinin aksine test ağındaki işlemler yalnızca simülasyonlardır. Kripto para, test ağı ortamı dışında gerçek bir değere sahip değildir. Bu geliştiricilerin ve test eden kullanıcıların gerçek ana ağ değerini kaybetme riski olmadan işlemleri yürüterek bir sistemin uygulanabilirliğini değerlendirebilecekleri anlamına gelir. Bu dinamik, akıllı sözleşmeleri ve merkeziyetsiz uygulamaları test etmek için ideal ortamı sağlar. 

Devnet Nedir? 

Test ağına benzer şekilde, geliştirme ağı veya devnet, ana ağdan bağımsız olarak çalışır. Her blok zincir protokolü hem devnet hem de testnet kullanmasa da bazıları kullanım amaçlarına göre bu ortamları farklılaştırır. Örneğin Solana protokolü, devnet’in bir blok zincir kullanıcısı, token sahibi, uygulama geliştiricisi veya ağ doğrulayıcısı olarak deneyimlemek isteyenler için bir oyun alanı işlevi gördüğünü ileri sürer. Buna karşılık Solana blok zincir test ağı, son sürümlerin ağ performansına, kararlılığına ve ağ doğrulayıcılarının davranışına odaklanan bir stres testinden geçtiği ortam görevi görür. 

kripto blockchain

Çoğu test ağı ortamında olduğu gibi devnet kripto para biriminin genellikle “gerçek” bir değeri yoktur ve devnet işlemleri, ana ağ eşdeğerlerinden daha az hesaplama çabası gerektirir. Devnet blok zincirleri için kullanıcılar ayrıca kripto para madenciliği yapabilir veya madeni para elde etmek için musluk hizmetlerine erişebilir. Alternatif olarak bazı protokoller, geliştiricilerin stres testini hızlandırmaya katılımını teşvik etmek için airdrop’lar yürütür. Bununla birlikte, testnet ortamlarıyla ilişkili riskler olduğu gibi blockchain devnet’leri de potansiyel olarak benzer güvenlik tehditlerine tabidir. Bu nedenle kullanıcılar, ana ağ varlıklarını satın almayı planlarken istemeden değersiz devnet varlıkları satın almamak için dikkatli olmalıdır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Kriptopara

Boğa Piyasasının Başlangıç Göstergeleri Nelerdir?

Aptos vs Sui: İki Yeni Blok Zincirin Kıyaslaması