in

BlockFi Söylentileri Reddetti, FTX Sessizliğini Koruyor

FTX’in sessizliği, anlaşma ihtimalini güçlendiriyor.

Konuya yakın kaynakların CNBC’ye verdiği bilgiye göre FTX, BlockFi’yi satın almaya hazırlanıyor. 

Anlaşma görüşmeleri gizli olduğu için isminin açıklanmamasını isteyen üç kaynak, ön sözleşmenin neredeyse tamamlandığını ve hafta sonuna kadar imzaların atılacağını söyledi. 

Satış haberleri, FTX’in, BlockFi’ye 250 milyon dolarlık acil durum kredisi sağlamasından bir hafta sonra geldi. Bu hamlenin ardından FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, “ BlockFi’ye 250 milyon dolar enjekte ediyoruz ve piyasada güçlü bir konumda hareket edebilmeleri için onlarla ortaklık yapıyoruz… BlockFi finansal olarak güçlü; tüm işlemler her zamanki gibi normal ve varlıklar güvende.” yorumunda bulunmuştu.

Bankman-Fried, bazı sorunlu kripto şirketleri için son merci olarak hareket ediyor. Three Arrows tarafından batık krediye maruz kalan Voyager Digital’e de kredi sağladı. Diğer taraftan dün akşam saatlerinde, FTX’in, CelsiusNetwork ile bir anlaşma yapmak üzereyken bilançosundaki 2 milyar dolarlık açığı gördükten sonra vazgeçtiği yönünde haberler piyasaya düşmüştü. 

Satın alma bedeli konusunda farklı görüşler olsa da FTX, Blockfi’yi çok düşük bir meblağ karşılığında satın alacak. Kaynaklardan biri FTX’in, BlockFi için 25 milyon dolar ödeme yapacağını belirtti. Anlaşma hakkında doğrudan bilgisi olan başka bir kişi ise ödenecek tutarın 50 milyon dolar civarında olacağını aktardı.Her iki durumda da FTX, BlockFi’yi bedavaya alıyor sayılabilir. Son yapılan değerlemelerde, BlockFi’nin değeri yaklaşık 4.8 milyar dolar civarındaydı. Bir FTX sözcüsü, şirketin konu hakkında yorum yapmayacağını aktardı.

Gelişmelerin ardından BlockFi CEO’su Zac Prince Twitter hesabı aracılığıyla sessizliğini bozdu. Zac Prince, “piyasada bir çok dedikodu var. 25 milyon dolara satılmadığımızı %100 doğrulayabilirim. İnsanları yalnızca doğrudan BlockFi’den duyduğunuz bilgilere güvenmeye davet ediyorum. En kısa sürede daha fazlasını sizlerle paylaşacağız.” yorumunda bulundu. 

BlockFi CEO’su Zac Prince’in tweet’i, FTX ile geçen hafta 250 milyon dolarlık acil kredi konusunda anlaşmaya varan BlockFi için bir satış olasılığını tamamen dışlamış değil. BlockFi temsilcileri, “BlockFi ekibi, her zaman ihtiyatlı risk yönetimi ve hızlı eyleme yönelik güçlü bir önyargı gösterdi… FTX, müşterilere birinci sınıf ürünler sunmak için dijital varlık ekosisteminde lider olan BlockFi ile ortak olmaktan heyecan duyuyor” açıklamasında bulunurken olası bir satış hakkında daha fazla yorum yapmayı reddetti.

BlockFi, kısa süre önce çalışan sayısını %20 oranında azalttı ve piyasa koşulları nedeniyle maaşlarında kesintiye gitmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bybit, Filecoin (FIL) Hard Fork Yükseltmesini Destekleyecek

Genesis

Genesis, 3AC ve Babel Finance Yüzünden Yüz Milyonlarca Dolar Kaybedebilir!