in ,

Blockchain’in Tarihi

Kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji, blockchain’dir. Ağdaki her kullanıcının birbirine güvenmek zorunda kalmadan mutabakata varmasını sağlar.

İlk Zamanlar

Blockchain teknolojisinin ardındaki fikir, 1991 yılında araştırmacı bilim adamları Stuart Haber ve W. Scott Stornetta’nın, zaman damgalı dijital belgeler için hesaplama açısından pratik bir çözüm sunduklarında tanımlandı. Böylece veriler geri alınamaz, kurcalanamaz veya değiştirilemez oldu.

Sistem, zaman damgalı belgeleri saklamak için kriptografik olarak güvenli bir blockchain’i kullandı ve 1992’de Merkle ağaçları tasarıma dahil edildi. Böylece birkaç belgenin tek bir blokta toplanması sağlandı ve daha verimli hale getirildi. Bununla birlikte bu teknoloji kullanılmadı ve patent, Bitcoin’in kuruluşundan dört yıl önce 2004’te sona erdi.

Yeniden Kullanılabilir Proof of Work

2004 yılında, bilgisayar bilimcisi ve kriptografik aktivist Hal Finney (Harold Thomas Finney II), RPoW (Yeniden Kullanılabilir Proof of Work) adlı bir sistemi tanıttı. Sistem, değiştirilemeyen bir Hashcash tabanlı proof of work token alarak çalıştı ve karşılığında, daha sonra kişiden kişiye aktarılabilen RSA imzalı bir token oluşturdu.

RPoW, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların doğruluğu ve bütünlüğü gerçek zamanlı olarak doğrulamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu sayede güvenilir bir sunucuda kayıtlı token’lerin sahipliğini koruyarak çifte harcama sorunu çözüldü.

RPoW, kripto para birimleri tarihinde erken bir prototip ve önemli bir erken adım olarak kabul edilebilir.

Bitcoin Network

2008’in sonlarında, Bitcoin adı verilen merkeziyetsiz eşler arası elektronik nakit sistemini tanıtan bir whitepaper, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından bir kriptografi posta listesine gönderildi.

Hashcash proof of work algoritmasına dayanıyordu; ancak RPoW gibi donanıma güvenilen bir bilgi işlem işlevi kullanmak yerine Bitcoin’deki çift harcama koruması, işlemleri izlemek ve doğrulamak için merkeziyetsiz bir eşler arası protokol tarafından sağlandı. Kısacası Bitcoin’ler, bireysel madenciler tarafından proof of work mekanizması kullanılarak bir ödül için “kazılır” ve ardından ağdaki merkeziyetsiz node’ler tarafından doğrulanır.

3 Ocak 2009’da Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından 50 Bitcoin ödülü olan ilk Bitcoin bloğu oluşturulduğunda ortaya çıktı. Bitcoin’in ilk alıcısı Hal Finney oldu, 12 Ocak 2009’da dünyanın ilk Bitcoin işleminde Satoshi Nakamoto’dan 10 Bitcoin aldı.

Ethereum

2013 yılında, bir programcı ve Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı olan Vitalik Buterin, Bitcoin’in merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak için bir script diline ihtiyacı olduğunu belirtti. Toplulukta anlaşma sağlayamayan Vitalik, akıllı sözleşmeler adı verilen bir komut dosyası oluşturma işlevine sahip yeni bir blockchain tabanlı dağıtılmış bilgi işlem platformu olan Ethereum’un geliştirilmesine ön ayak oldu.

Akıllı sözleşmeler, Ethereum blockchain’de dağıtılan ve yürütülen programlar veya komut dosyalarıdır. Örneğin belirli koşullar yerine getirildiğinde bir işlem yapmak için kullanılabilirler. Akıllı sözleşmeler, belirli programlama dillerinde yazılırlar ve Ethereum Virtual Machine’de (EVM) daha sonra okuyup çalıştırılabilecek bayt kodunda derlenirler.

Geliştiriciler ayrıca Ethereum blockchain’i içinde çalışan uygulamalar oluşturabilir ve yayınlayabilirler. Bu uygulamalara genellikle DApp’ler (merkeziyetsiz uygulamalar) denir. Ethereum blockchain’de sosyal medya platformları ve finansal borsalar da dahil olmak üzere halihazırda yüzlerce DApp çalışmaktadır.

Ethereum’un kripto para birimi ETH olarak adlandırılır. ETH, hesaplar arasında transfer edilebilir ve akıllı sözleşmeler yürütülürken kullanılan hesaplama gücünün fee ücretlerini ödemek için kullanılır.

Bugün blockchain teknolojisi büyük ilgi görüyor ve kripto para birimleriyle sınırlı olmayan çeşitli uygulamalarda zaten kullanılıyor. Blockchain ve diğer ilginç konular hakkında daha fazla bilgi için KoinSaati akademi yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Güvenlik Öncelikli dWallet Blok Zinciri: Odsy Network Nedir?

Kripto Para Portföyü Nasıl Oluşturulmalı?