in ,

Blockchain’in En Büyük İkinci Milyarderi: Sam Bankman-Fried

FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, yeni sıralamalara göre Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’dan daha zengin.

Hurun Araştırma Enstitüsü’nün sıralaması şu şekildedir; Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong’un hemen altında ve şaşırtıcı bir şekilde Binance’in (BNB) CEO’su Changpeng Zhao’nun hemen üstünde, en zengin ikinci “blockchain milyarderi” olan Kriptopara Türev Borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried yer alıyor.

Hurun Araştırma Enstitüsü’nün 2 Mart Salı günü yayınlamış olduğu raporuna göre, Bankman-Fried bu yıl listeye yeni giren isimlerden biri. Buna rağmen, hemen ikinci sıraya yükselmesi etkileyici bir başarı olarak gözüküyor. Aynı zamanda araştırmacılara göre, FTX’in 2020’deki hızlı büyümesinin ardından serveti 10 milyar dolar civarına ulaşmış durumda.

Kaynak:Hurun

Armstrong’un net serveti, geçen yıl 1 milyar dolardan 11,5 milyar dolara olacak şekilde on bir kat arttı (%1.050). Artan gelirin üstüne Nisan ayında halka arz edilen Coinbase’in piyasa değeri de tavan yapmıştı.

Buna karşılık, Zhao’nun net serveti 2020 yılına göre “sadece” %208 artarak 8 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte hem Binance hem de Binance Smart Chain ekosisteminde bir süredir büyüme gözlemleniyor. Sonuç olarak Zhao, 2013 yılında kendisi için satın aldığı Bitcoin’e sahip olduğu gibi BNB’nin de bir kısmına sahip bir kripto milyarderi.

Hurun Araştırma Enstitüsü’nün paylaştığı listede, Ripple’dan Jed McCaleb (3,2 milyar dolar, 5. sıra), Digital Currency Group’un CEO’su Barry Silbert (3 milyar dolar, 6. sıra) ve 2,8 milyar dolar ile Gemini’nin kurucuları Tyler ve Cameron Winklevoss yerlerini alıyor.

Genele baktığımızda, Hurun Araştırma Enstitüsü’nün bu yılki “blockchain milyarderleri” listesinde birçok yeni yüz daha bulunuyor. Örnek olarak listede, Microstrategy’nin CEO’su Michael Saylor ve Bloq şirketinin kurucu ortağı Matthew Roszak, 2,4 milyar dolar servetleri ile 9. sırayı paylaşıyor.

Ayrıca, Draper Associates’in kurucu ortağı Tim Draper (1,9 milyar dolar), Galaxy’nin CEO’su Michael Novogratz (1,7 milyar dolar), Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse (1,4 milyar dolar) ve Pantera Capital’ın CEO’su Dan Morehead (1,1 milyar dolar) listede ilk çıkışlarını yaptı.

Tamamıyla kripto aleminde bulunmayan milyarderler arasında, dev elektrikli otomobil markası olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 197 milyar dolarlık net serveti ile liderliği eline aldı. Onun ardından Amazon’un CEO’su Jeff Bezos 189 milyar dolarlık serveti ile çıkış yaptı. Son olarak da dünya çapında bilinirliğe sahip olan, onlarca markayı bir araya toplayan, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton’un başkanı ve CEO’su Bernard Arnault (114 milyar dolar) takip ediyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Birleşik Krallık Postanesi Post Office’ten Kriptopara Alma Devri

Yabancı Kripto Fenomenleri

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu | 13 Eylül 2021