in ,

Blockchain ve Yapay Zeka

Gelişmekte olan birçok teknolojide olduğu gibi, blok zinciri ve yapay zekanın yeni bir ürün, hizmet ve fırsat dalgasına güç vermek için nasıl strateji yaratabileceğini görmek adına çabalar devam ediyor.

Bunların birçoğu kaçınılmaz olarak başarısız olacak olsa da, bazıları muhtemelen tüm endüstrileri ezberlerini bozacak.

Yapay Zeka Blockchain ile Birlikte Nasıl Kullanılıyor?

Blockchain ve yapay zeka beş yıldan uzun bir süredir birlikte çalışıyor. Yapay zeka teknolojisinden yararlanan ilk blockchain projeleri 2018’in başlarında ortaya çıkmıştır.

Bunların çoğu yalnızca ilkel yapay zeka teknolojilerini içerirken, son yenilikler, kullanıcılara büyük ölçüde fayda sağlamak için en son blockchain ve yapay zeka teknolojilerinden yararlanan daha yetenekli bir proje dalgasını mümkün kıldı.

Şu anda, üretken NFT’ler yapay zeka ve blockchain teknolojisinin açık ara en popüler kesişim noktasıdır ve yapay zeka algoritmaları kullanılarak oluşturulmuş düzinelerce NFT koleksiyonu bulunmaktadır. Bu algoritmalar genellikle çeşitli stil ve teknikler üzerinde eğilim ve daha sonra tutarlı bir sanat stiline benzeyen çıktı NFT’leri üretmek için kullanılır.

Üretken bir NFT koleksiyonunun ilk örneklerinden biri Larva Labs tarafından hazırlanan Autoglyhps’tir. Bu, yalnızca basit ASCII sembolleri kullanılarak bir yapay zeka üreticisi tarafından oluşturulan 512 gliften oluşan bir koleksiyondur. 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana, NFT pazarı Art Blocks, Lost Poets ve Solvency dahil olmak üzere üretken NFT koleksiyonlarında bir patlama gördü.

Bunun yanı sıra Alethea, akıllı ve etkileşimli NFT’ler olarak tanımladığı şeyleri yaratan ilk projelerden biriydi. Platform kısa süre önce, basit metin istemlerinden 3D karakterler oluşturmak için çok modlu yapay zeka kullanan CharacterGPT’yi tanıttı.

Üretken NFT koleksiyonlarının yanı sıra, bazı blockchain projeleri daha pratik uygulamalar için yapay zeka teknolojisinden yararlanıyor. En yaygın olanlardan biri, merkeziyetsiz finansal ürün ve uygulamalara güç sağlamak için yapay zekayı kullanmaktadır.

SingularityNET tartışmasız en popüler yapay zeka merkezli blockchain projelerinden biridir. Platformun temel misyonu yapay genel zeka (AGI) geliştirmektir. Bunu, yapay zeka teknolojilerinin iş birliği yapabileceği, yapay zeka araçlarının kolayca alınabileceği, satılabileceği ve paylaşılabileceği blockchain tabanlı bir platform sağlayarak başarmayı amaçlamaktadır.

Bunun yanı sıra tüm blockchain/AI entegrasyon çabaları planlandığı gibi gitmedi. Zorluklarla karşılaşan ve hedeflerine ulaşamayan birçok proje bulunuyor. Bunların çoğu 2017 dönemi projeleriydi.

DEEP AERO olarak bilinen ve alçak irtifa uçuşları için otonom İHA’lara güç sağlamak üzere yapay zeka ve blockchain kullanmayı vadeden proje buna bir örnek olarak gösterilebilir. Proje, 2018 ICO’su sırasında potansiyel olarak 135.000 ETH’ye kadar fon toplamasına rağmen, şu anda hizmet sunmuyor.

Yapay Zeka Destekli Kripto Projeleri

Yapay zeka ve blockchain ortamı şu anda bir avuç büyük oyuncunun hakimiyetinde bulunuyor. Bu oyuncuların en büyükleri 100 milyon dolar üzerinde bir piyasa değerine sahip. Halihazırda, piyasa değerine göre ilk 100 kripto para birimi projesinden sadece üçü yapay zeka unsurlarına sahiptir. Yapay zeka destekli popüler blockchain projelerinden bazıları şunlardır:

The Graph (GRT)

Şu anda piyasa değerine göre yapay zeka destekli en büyük kripto projesi olan The Graph, çok çeşitli blockchain projelerinden gelen verileri endeksleyen bir platformdur.

Platform, bu verileri daha verimli bir şekilde indekslemek ve almak için yapay zekayı kullanarak yeni nesil merkeziyetsiz uygulamalara (dApp) güç sağlamaya yardımcı oluyor. The Graph kısa bir süre önce Semiotic AI’ye 60 milyon dolarlık bir hibe verdi ve yapay zekanın The Graph’in yeteneklerini geliştirmek için nasıl kullanılabileceğini keşfetmek adına Ar-Ge yapıyor.

SingularityNET (AGIX)

SingularityNet, AI hizmetleri için merkeziyetsiz bir platform sağlayarak blockchain ve AI teknolojisini entegre eden ilk projelerden biridir. YZ geliştiricilerinin ve işletmelerinin algoritmalarından ve modellerinden para kazanmalarına olanak tanırken, son kullanıcıların merkeziyetsiz ve güvenli bir ortamda YZ hizmetlerine erişmelerini ve bunları kullanmalarını sağlar.

Ocean Protocol (OCEAN)

Ocean Protocol, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) uygulamaları için güvenli ve şeffaf veri alışverişi sağlayan merkeziyetsiz bir platformdur. Blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmelerden yararlanarak veri sağlayıcılarının verilerinden para kazanmaları için güvenli bir ortam sağlarken, kullanımları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Fetch.AI (FET)

Yapay zeka ve blockchain teknolojisinden yararlanan en iyi bilinen projelerden biri olan Fetch AI, çeşitli endüstrileri iyileştirmek ve ölçeklendirmek için kullanılabilecek bir dizi otonom aracıya güç sağlamak için bu iki gelişmekte olan teknolojiyi kullanıyor. Platform, veri ve hizmetlere kolayca erişilebilen ve bunlardan para kazanılabilen açık ve birlikte çalışabilir bir ağ oluşturarak yeni ekonomik büyüme ve iş modellerini desteklemeyi amaçlıyor.

Numerai (NMR)

Numerai, merkeziyetsiz, kitle kaynaklı bir hedge fonu güçlendirmek için yapay zeka kullanır. Dünyanın dört bir yanından gelen yapay zeka modelleri, tahminlerde bulunmak için şifrelenmiş finansal veriler üzerinde eğitilir. Bu modeller daha sonra küresel finans piyasalarında alınıp satılan bir tahmin yapmak için birleştirilir. Ağdaki katılımcılar, bir token ödül sistemi aracılığıyla teşvik edilerek kârın demokratik bir şekilde dağıtılması sağlanır.

Toplamda 100’den fazla blockchain projesi şu anda yapay zekadan belli bir oranda yararlanıyor. Bunlardan bazıları başlangıçta yapay zekaya odaklanırken, diğerleri yakın zamanda yapay zekayı yol haritalarına ve gelecekteki uygulamalarına dahil etti. Son zamanlarda yapay zekayı entegre eden daha popüler projelerden bazıları şunlardır:

TRON

TRON’un kurucusu Justin Sun, yakın tarihli bir Twitter gönderisinde, yapay zeka destekli sistemler için merkeziyetsiz bir ödeme çerçevesi geliştirdiğini duyurdu.

Yeni çerçeve, yapay zeka aracıları ve hizmetleri arasında güvenli ödeme anlaşmaları sağlamak için TRON akıllı sözleşmelerinden yararlanacak. Yeni çözüm, merkeziyetsiz yönetişim ve depolamayı güçlendirmek için TRX ve BTT token’larından yararlanacak.

PRIMAL

Ocak 2023’te PRIMAL, kullanıcılarına yapay zeka tabanlı fayda sağlamak için ChatGPT’nin teknolojisini entegre edeceğini duyurdu.

Yeni entegrasyon move2earn uygulamasının kullanıcıları tarafından erişilebilen, dijital beslenme uzmanı, dijital antrenör ve spor merkezi de dahil olmak üzere bir dizi yeni yapay zeka ürününe güç verecek. Bu araçlara PRIMAL fitness takip uygulamasının kullanıcıları tarafından erişilebilecek.

XANA

XANA, Genesis NFT koleksiyonunun piyasaya sürülmesiyle kuruluşundan bu yana AI hedeflerine sahipti. Ancak proje kısa süre önce çabalarını iki katına çıkararak şirketlerin, kurumların ve hükümetlerin metaverse teknolojisine dayalı eğlence ürünleri ve hizmetleri oluşturmak için yapay zekadan yararlanmalarına izin verme planlarını duyurdu.

Yapay Zeka Destekli Yükselen Kripto Projeleri

CryptoGPT

Kullanıcıların verilerinden hızlı ve kolay bir şekilde para kazanmalarını sağlayan yeni bir ZK Layer-2 platformu olan CryptoGPT, yeni verilerle güncellenebilen ve yapay zeka geliştirme talepleri yoluyla kolayca paraya dönüştürülebilen ve zincir üstü veri depoları olan veri kapsülü NFT kavramlarını tanıtıyor. Platform, kullanıcılara çeşitli uygulamalardan veri yakalamak ve depolamak için kullanılabilecek basit bir başlatıcı sağlayan ve daha sonra isterlerse bu verileri nakit akışına dönüştürebilecekler.

AI Arena

2021’den beri geliştirilmekte olan AI Arena, NFT’leri daha yetenekli ve üretken hale getirmek için yapay zeka kullanan Ethereum tabanlı bir uygulamadır. Oyun, arenada birbirleriyle savaşmadan önce insan eylemlerini taklit ederek zaman içinde gelişen, oyunculara ait NFT karakterleri etrafında şekilleniyor. Oyun şu anda Arbitrum üzerine inşa ediliyor.

Bittensor

Muhtemelen en iddialı AI projelerinden biri olan Bittensor, Polkadot ekosistemine merkeziyetsiz bir AI pazar sistemi getirmeyi umuyor. Platform, blockchain üzerinden dağıtılan açık kaynaklı bir makine zekası deposu sağlayarak yapay zekanın metalaştırılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

HyperCycle

SingularityNET’in yaratıcılarından HyperCycle, özellikle yüksek oranda ölçeklenebilir ve erişilebilir merkeziyetsiz yapay zeka uygulamaları için tasarlanmış bir Layer 2 blockchain ağıdır. Cardano’nun Hydra yan zincir çerçevesi kullanılarak başlatılacak ve TODA veri yapılarının yanı sıra SingularityNET’in Proof-of-Reputation (POR) sisteminden yararlanacak.

PLAI Labs

Kendisini “yeni nesil sosyal platformlar” olarak tanımlayan PLAI Labs, yeni bir sosyal oyun deneyimini güçlendirmek için yapay zeka, blockchain teknolojisi ve oyunlaştırmayı kullanmayı hedefliyor. Şirket, yıllarca gelişecek bir hikayeye dokunan savaş ve ticaret oyunlarıyla yeni bir platform yaratıyor.

Rejuve Network

Proje, araştırmaya dayalı sağlık ve uzun ömür önerileri sunmak üzere kullanıcıların sağlık verilerini toplamak, analiz etmek ve değerlendirmek için yapay zekayı kullanmayı amaçlamaktadır. Proje, sağlık içgörüleri ve müdahaleleri oluşturmak için hem yapay zeka ajanları hem de araştırmacılar tarafından incelenebilen ve test edilebilen insan vücudunun mekanik bir simülasyonunu üretmek için yapay zekayı kullanmaktadır.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/academy/article/blockchain-and-ai-whats-behind-the-hype

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Sahte Kripto Projeleri Nasıl Belirlenir?

Hedera (HBAR) 2023 Raporu