içinde

Blockchain ve Kent Yönetimi

Blockchain teknolojisi, yalnızca kripto para birimi Bitcoin’in temeli değildir. İnternette doğrulama ve güvenli işlemler gerçekleştirmeye yönelik bu sistem; farklı şehir hizmetlerini şeffaflık, verimlilik ve gizlilikle koordine etme, entegre etme ve kontrol etme girişimi olan Blockchain4Cities ile akıllı şehirlerin yönetiminde devrim yaratmayı vaat ediyor.

Göteborg, Chicago ve Singapur gibi şehirler yüksek düzeyde dijitalleştirilmiş; mobilite, enerji verimliliği, atık arıtma ve sivil katılım için daha gelişmiş ve sürdürülebilir kentsel yönetim modelleri ile yenilikçi şehirlerin açık örnekleridir. Bu akıllı şehirler, blockchain’in akıllı şehirleri yönetmek için nasıl uygulanabileceğini belirlemek için Birleşmiş Milletler çalışma grubu olan Blockchain4Cities gibi girişimlere ilham kaynağı oldu.

Çeşitli ülkelerden 26 uzmanın katıldığı araştırmanın ön sonuçlarına göre, blockchain teknolojisinin aracı olmadan güvenli bir şekilde bilgi iletme kapasitesi nedeniyle belediye yönetişimini daha etkili hale getirme potansiyelinin olduğu vurgulandı. Ama yetkililer şu anki blockchain teknolojisinin tüm kentsel yönetim sorunlarını çözmekte yeterli olmayacağını ve kullanımının yalnızca belirli koşullar altında mantıklı olduğunu da belirttiler.

Blockchain Teknolojisinin Şehirler için Olası Avantajları

Blockchain4Cities araştırmacılarına göre, kent yönetimi için blockchain’in en önemli faydaları şöyle:

Daha fazla şeffaflık ve bağlanabilirlik: Şehirler; sakinleri ile gerçek zamanlı veri alışverişi yapabilen, açık, erişilebilir, çapraz sistem aracılığıyla mobilite, enerji veya güvenlik gibi blokchain dikey hizmetlerini kullanarak birbirine bağlanabilir.

Doğrudan İletişim: Blockchain, devlet dairelerinin ve halkın aracılara ihtiyaç duymadan dijital olarak etkileşime girmesini mümkün kılar. Bu, örneğin evrak işlerindeki bürokratik prosedürleri hızlandıracaktır.

Bilgi paylaşımı üzerine kontrol: Bu teknoloji ile bir dosyayı tamamen veya kısmen şifrelemek, sadece belirli kısımları özel, güvenli ve üçüncü bir şahıs tarafından manipüle edilme riski olmadan paylaşmak mümkündür.

Etkili yönetim: Blockchain, hem halkın hem de şehir yetkililerinin her bir kaynağın kökenini ve hedefini bilmesini sağlar. Ayrıca, şehir yetkilileri şehir hizmetlerinin nasıl kullanıldığını insanların mahremiyetini koruyarak öğrenebilir.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

blockchain

Ölçeklendirme Tartışmaları 3: Farklı Yaklaşımlar

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 Güncellemesinin Dezavantajları Nelerdir?