in

Blockchain ve Film Endüstrisine Fayda Sağlayabileceği 4 Yol

Blockchain teknolojisi, ekonomiden kültüre, çevre ve hava kirliliğinden yolsuzluğa, gıda sektöründen şehir planlamaya onlarca farklı alanda hayatımızı etkileyebilecek bir devrimdir. Bu teknolojinin geleneksel yöntemlerini değiştirebileceği bir diğer alan ise film endüstridir.

Blockchain teknolojisi, ekonomiden kültüre, çevre ve hava kirliliğinden yolsuzluğa, gıda sektöründen şehir planlamaya onlarca farklı alanda hayatımızı etkileyebilecek bir devrimdir. Bu teknolojinin geleneksel yöntemlerini değiştirebileceği bir diğer alan ise film endüstridir.

Blockchain teknolojisinin genel olarak film endüstrisine sunduğu faydaları dört temel başlık içerisinde inceleyebiliriz:

Kamera, Film, Nostaljik, Film Kamerası, Eskimiş

Blockchain, Her Şeyi Demokratikleştirme Potansiyeline Sahiptir

Hollywood film endüstrisi tamamen ihtişamla ilgilidir.

Büyük bütçeli bir film üretmenin ölçeğini ve tüm zamanların en büyük film serilerinin ürettiği muazzam brüt gelir rakamlarını düşündüğünüzde, Hollywood’un beş büyük stüdyo ve bir avuç akış hizmeti tarafından kontrol edildiğini bilmek sizi şaşırtabilir.

Blockchain teknolojisi, Bitcoin’in üzerine inşa edildiği şeydir. Bitcoin, insanların her şeyi kontrol eden merkezi bir otorite veya hükümet olmadan değer alışverişinde bulunmalarına izin verir.

Bunun filmlerle nasıl bir ilgisi var?

Belirli bir filmin yapılmasını isteyebilirsiniz, ancak büyük stüdyolar genellikle yalnızca önceden var olan franchise’larla ve yerleşik film yapımcılarının yeni fikir hakları ile ilgilenir. Farklı ellerden çıkmış filmleri izlemek isteyen bir izleyici kitlesi olsa da, onların gözünde zaten yaptıklarına kıyasla daha çok bir kumar olduğu için yeni işlere yeşil ışık yakmayacaklar.

Böylece o filmi beyazperdede izleme hayaliniz suya düşer.

Ancak blockchain teknolojisi ile bu şekilde olmak zorunda değil. Bir sonraki harika filmi desteklemek ve gelirden pay almak için zengin olmanıza gerek yok. Yukarıdakileri mutlu etmek için taklalar atmak zorunda değilsiniz.

Eninde sonunda potansiyeli olduğunu düşündüğünüz bir filmi prodüksiyona sokabilirsiniz. Aktör, yapımcı, finansör veya film hayranı olsanız da bu geçerlidir.

Blockchain teknolojisi, tüm film değer zincirini herkes için demokratikleştirmek için birleşme potansiyeline sahip.

Blockchain, İşlemleri Şeffaf Hale Getiriyor

Blockchain, işlemleri doğrulamak için birbirine bağlanmış bir bilgisayar ağından daha fazlasıdır. Herkesin işlemlere bakmasına ve neler olduğunu görmesine izin veren halka açık bir ortak defterdir.

Blockchaine bağlı filmler şeffaf olmalıdır. Blockchain, herhangi bir opak veya gizli “Hollywood muhasebesine” izin vermez.

Gösteri işinde para birçok farklı cebe akar ve kimin ne yaptığını takip etmek zordur. Bir film prodüksiyonunda yer alan farklı paydaşların farklı öncelikleri vardır.

Aktörler mümkün olduğunca çok ücret almak istiyor. Yatırımcılar mümkün olduğu kadar çok kâr elde etmek isterler ve yapımcılar da mümkün olan en iyi filmi yapmak için gereken parayı harcayabilmek isterler.

İşlemleri blockchaine kaydetmek, herkesin dürüst olmasına yardımcı olur ve finansal bilgileri şeffaf tutar.

Filmler için blockchaini kullanmanın en iyi yanı, yalnızca finansal kayıtları izlemek için iyi olmamasıdır. Ayrıca karar verme ve oylama işlemlerini takip etme konusunda da iyidir.

Geleneksel olarak, bir sonraki büyük ekrana hangi hamlelerin geçeceği konusunda yalnızca endüstrinin içindekiler ve stüdyolar oy kullanabilir.

Blockchain, Filminizi Fonlamanıza Yardımcı Olabilir

Geleneksel filmler, paydaşları taahhütlere bağlayan birçok sözleşme ve şarta tabidir. Filmler bütçelerine yaklaştıkça veya genellikle bütçelerini aştıkça finansal taahhütler zaman içinde artabilir.

Filmleri blockchainde finanse etmek, bunun için endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Bir projeyi istediğiniz kadar veya istediğiniz kadar destekleyin veya hiç desteklemeyin. Güç sizin ellerinde!

Ethereum

Akıllı Sözleşmeler aracılığıyla Sözleşmeleri ve Ödemeleri Otomatikleştirme

Blockchainin ikinci bir şansı hak eden filmlerin finanse edilmesine nasıl yardımcı olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, akıllı sözleşmeler kavramını getirmenin ve anlaşmaları ve ödemeleri nasıl otomatikleştirebileceklerini açıklamanın zamanı geldi.

Akıllı sözleşme, yürütülmesi için bir avukat veya üçüncü taraf gerektirmeyen, kendi kendini yürüten bir sözleşmedir. Birlikte bir anlaşma yapmaya dahil olan taraflar, önceden belirlenmiş koşullara göre ödeme düzenlemelerini ve kimin neyi alacağını belirleyebilir.

Bu koşullar karşılanırsa, akıllı sözleşme yürütülür ve herkese ödenmesi gereken kadar ödeme yapılır. Koşullar karşılanmazsa, akıllı sözleşme buna göre yanıt verir.

Akıllı sözleşmeler, birden fazla finansörden fon toplayabilir ve bunu geleneksel sözleşme ve müzakerelerden daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde yapabilir. Ayrıca filmden elde edilen finansmanı ve elde edilen geliri uygun paydaşlara dağıtabilirler.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Kaynak: Mogul

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Binance $FARM ve $ALPACA’yı Listeliyor: $ALPACA ve $FARM Nedir?

Siber Güvenlik, Gizlilik ve Verilerin Geleceği Hakkında 8 Cesur Öngörü