in ,

Blockchain Trilemma Nedir?

Kripto para birimlerinin altındaki teknoloji olan blok zincirleri işleyebilecekleri işlem sayısı açısından sınırlıdır. Ölçeklenebilirlikteki iyileştirmeler genellikle blok zincirinin merkeziyetsiz yapısına veya güvenliğine zarar verir. 

Güvenlik, merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik arasında yaşanan çelişkiyi tanımlamak için Vitalik Buterin “blockchain trilemma” terimini kullanır. Blok zincirleri, üç özelliği de en üst düzeye çıkarmaya çalışırken çeşitli zorluklarla karşılaşır. Aralarında var olan çelişki yüzünden biri artarken diğerleri azalır. Çoğu kişi bu üç ölçütün aynı anda iyileştirilmesinin imkansız olduğuna inanıyor.

kripto blockchain

Bitcoin gibi blok zinciri ağları merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir. Ağdaki her kullanıcının birbirine güvenmek zorunda kalmadan anlaşmasını sağlar. İşlem hacmi, gecikme süresi, önyükleme süresi veya işlem başına maliyet açısından Bitcoin’in herhangi bir iyileştirmesine “ölçeklendirme” adı verilir. Bununla birlikte herhangi bir blok zincirinin işleyişi için güvenlik çok önemlidir. Merkeziyetsiz yapıdan uzaklaşırken güvenliğe öncelik verildiğinde ölçeklenebilirliğin aynı ölçüde başarılı olması zorlaşır.

Artan ölçeklenebilirlik ve hız karşılığında ağa veri ekleyen ve onaylayan katılımcı sayısını azaltmak blockchain trilemma’nın çözümü olarak sunulur. Geliştiriciler bu sorun üzerine daha etkili çözümler sunmak için çalışıyor. Bu ağların gelecekte çok daha fazla veriyi yönetebilmesini sağlamayı amaçlıyorlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Aptos Ağını Güçlendiren 8 Yenilik

Copy Trading İşlemlerinin Faydaları