içinde ,

Blockchain Teknolojisinin Kullanıldığı 20 Farklı Alan

Blockchain, bankalar gibi finansal aracılara ihtiyaç duymadan tüm işlemleri kaydetmekten sorumlu olan çoğu sanal para birimlerinin altında yatan dijital, dağıtılmış ve merkezi olmayan bir defterdir.

Blockchain’e Neden İhtiyaç Var?

Blockchain, mevcut bankacılık sisteminin kusurları olduğuna inanan geliştiricilerin vizyonudur. Özellikle üçüncü taraf olarak hareket eden bankaları ve işlem ücretlerini gereksiz olarak gördüler ve sınır ötesi işlemlerde ödeme doğrulama ve uzlaştırmanın beş iş günü kadar sürebileceği fikriyle alay ettiler. Blokzincir ile gerçek zamanlı işlemler mümkündür. Bankalar denklemin dışında kalırken, muhtemel işlem ücretleri de düşer.

Etherscan

Para birimi ayarının ötesinde blockchain için başka kullanımlar da vardır. Çok sayıda Dow Jones Industrial Average bileşeni, şu anda küçük ölçekli projelerde ve kontrollü demolarda bu kullanımların bazılarını test ediyor. Muhtemelen bu potansiyel olarak oyun değiştiren teknolojinin gerçek dünyada neler yapabileceğini merak ediyorsunuzdur. İşte blockchain teknolojisi için 20 potansiyel kullanım şekli.

1. Ödeme İşlemleri Ve Para Transferleri

Belki de Blockchain için en mantıklı kullanım, bir taraftan diğerine para transferini hızlandırmak için bir araçtır. Belirtildiği gibi, bankalar denklemden çıkarıldığında ve günde 24 saat, haftada yedi gün devam eden işlemlerin doğrulanmasıyla, bir blockchain üzerinden işlenen işlemlerin çoğu birkaç saniye içinde çözülebilir.

2. Tedarik Zincirlerini İzleme

Blockchain, tedarik zincirlerinin izlenmesi söz konusu olduğunda da özellikle kullanışlıdır. Kağıt tabanlı izleri kaldırarak, işletmeler tedarik zincirlerindeki verimsizlikleri hızlı bir şekilde tespit edebilmeli ve ögeleri gerçek zamanlı olarak bulabilmelidir. Ayrıca, blockchain, işletmelerin ve hatta tüketicilerin, ürünlerin menşe yerlerinden perakendeciye seyahat ederken kalite kontrol perspektifinden nasıl performans gösterdiğini görmelerine izin verecektir.

3. Perakende Sadakat Ödül Programları

Blockchain, sadakat Ödülleri için en iyi fikir haline gelerek perakende deneyiminde daha da devrim yaratabilir. Tüketicileri ödüllendiren token tabanlı bir sistem oluşturarak ve bu tokenleri bir blockchain içinde saklayarak, tüketicileri alışveriş yapmak için belirli bir mağazaya veya zincire geri dönmeye teşvik edecektir. Ayrıca, kağıt ve kart tabanlı sadakat ödül programlarıyla yaygın olarak ilişkili dolandırıcılık ve israfı da ortadan kaldıracaktır.

4. Dijital Kimlikler

Dünya çapında 1 milyardan fazla insan kimlik sorunlarıyla karşı karşıya. Microsoft bunu değiştirmek istiyor. Şu anda milyonlarca insan tarafından kullanılan Authenticator uygulamasında dijital kimlikler oluşturuyor ve bu da kullanıcılara dijital kimliklerini kontrol etmenin bir yolunu sunuyor. Bu, yoksul bölgelerdeki insanların finansal hizmetlere erişmelerine veya örnek olarak kendi işlerini kurmalarına izin verecektir. Tabii ki, Microsoft’un merkezi olmayan bir dijital kimlik oluşturma girişimleri hala erken aşamalarda.

5. Veri Paylaşımı

Kripto para birimi IOTA, Kasım ayında Data Marketplace’in beta sürümünü başlattı ve blockchain’in kullanılmayan verileri paylaşmak veya satmak için bir pazar yeri olarak kullanılabileceğini gösterdi. Çoğu kurumsal veri kullanılmadığından, blockchain bir dizi endüstriyi geliştirmek için bu verileri depolamak ve taşımak için bir aracı olarak hareket edebilir. Hala erken aşamalarındayken, IOTA’nın geri bildirim sunan 35’ten fazla marka katılımcısı (Microsoft dahil olmak üzere) var.

6. Telif Hakkı ve Telif Hakkı Koruması

Artan internet erişimi olan bir dünyada, müzik ve diğer içeriklerle ilgili telif hakkı ve mülkiyet yasaları karmaşık hale geldi. Blockchain ile, bu telif hakkı yasaları, dijital içerik indirmeleri için önemli ölçüde artırılacak ve satın alınan içeriğin sanatçısının veya yaratıcısının adil paylarını almasını sağlayacaktır. Blockchain ayrıca müzisyenlere ve içerik oluşturuculara gerçek zamanlı ve şeffaf telif hakkı dağıtım verileri sağlayacaktır.

7. Dijital Oylamalar

Seçim hilelerinden mi endişeleniyorsunuz? Blockchain teknolojisi ile daha fazla endişelenmeyin. Blockchain, dijital olarak oy kullanma olanağı sunar, ancak herhangi bir düzenleyicinin ağda bir şeylerin değişip değişmediğini görebilmesi için yeterince şeffaftır. Dijital oylamanın kolaylığını, oyunuzu gerçekten saymak için blockchain’in değişmezliği (yani değişmeyen doğası) ile birleştirir.

8. Gayrimenkul, Arazi ve Otomatik Tapu Transferleri

Blockchain’in temel hedeflerinden biri, kağıt fazlalıkları genellikle bir karışıklık kaynağı olduğu için kağıdı denklemden çıkarmaktır. Arazi, ev veya araba satın alıyor veya satıyorsanız, bir unvanı devretmeniz veya almanız gerekir. Bunu kağıt üzerinde ele almak yerine, blockchain başlıkları ağında saklayabilir, bu da bu aktarımın şeffaf bir görünümünü sağlar ve yasal mülkiyetin kristal netliğinde bir resmini sunar.

9. Gıda Güvenliği

Blockchain için bir başka ilgi çekici kullanım, yiyecekleri topraktan tabağınıza kadar takip etmek olabilir. Blockchain verileri değişmez olduğundan, gıda ürünlerinin kökenlerinden süpermarkete taşınmasını takip edebilirsiniz. Dahası, gıda kaynaklı bir hastalık varsa, blockchain kirleticinin kaynağının şimdi olabileceğinden çok daha hızlı bulunmasına izin verecektir.

10. Değişmez Veri Yedekleme

Blockchain ayrıca veri yedeklemenin de harika bir yoludur. Bulut depolama sistemleri, veri güvenliği için temel bir kaynak olacak şekilde tasarlanmış olsa da, bilgisayar korsanlarına ve hatta altyapı sorunlarına karşı bağışık değildir. Blockchain’i bulut veri merkezleri için bir yedekleme kaynağı olarak kullanmak-herhangi bir veri için ya da Boeing’in uçaklarındaki GPS alıcılarıyla incelediği veri için-bu endişeyi çözebilir.

11. Vergi Düzenlemeleri Ve Takibi

Şeffaflık ve değişmezliğin ne kadar önemli olduğunu belirttim mi? Örneğin, esrar şirketleri blockchain’i satışlarını kaydetmek ülkesel, yerel, eyalet ve/veya federal yasalara uyduklarını göstermek için bir araç olarak kullanabilirler. Daha da önemlisi, bu satışlar, iç gelir servisi için, karlı olduklarını varsayarak, vergilerin adil payını hükümete ödediklerinin açık bir kaydı olarak hareket eder.

12. İşçi Hakları

Blockchain için bir başka ilginç kullanım, dünyanın dört bir yanındaki işçilerin haklarını güçlendirmek için bir araçtır. Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre, dünya çapında 25 milyon insan zorunlu çalışma koşullarında çalışıyor. Coca-Cola, ABD Dışişleri Bakanlığı ve diğer ortaklarla birlikte, iş politikalarını iyileştirmek ve işverenleri işçileriyle dijital sözleşmelere itibar etmeye zorlamak için akıllı sözleşmelerle (bir sözleşmeyi doğrulayan, kolaylaştıran veya uygulayan protokoller) tamamlanmış bir Blockchain kaydı üzerinde çalışıyor.

13. Tıbbi Kayıt Tutma

İyi haber şu ki, tıp sektörü yıllardır kayıt tutma amacıyla kağıttan uzaklaşıyor. Bununla birlikte, blockchain daha fazla güvenlik ve rahatlık sunar. Hasta kayıtlarının saklanmasına ek olarak, bu dijital kayıtlara erişmek için anahtara sahip olan hasta, bu verilere kimin eriştiğini kontrol edecektir. Bu, hasta gizliliğini korumak için tasarlanmış yasaları güçlendirmenin bir aracı olacaktır.

14. Silah Takibi

Şu anda herhangi bir haber ağındaki en önemli konulardan biri silah kontrolü ve/veya silah hesap verebilirliğidir. Blockchain, kolluk kuvvetlerinin ve hükümetin silah veya silah sahipliğini izlemesine ve özel olarak satılan silahların kaydını tutmasına izin veren şeffaf ve değişmeyen bir kayıt ağı oluşturabilir.

15. Vasiyetler Veya Miraslar

Blockchain, ölüm sonrası endişelerinizi de dindirebilir. Bir kağıt irade oluşturmak yerine, insanlar dijital iradelerini bir blockchain ağında oluşturma ve saklama seçeneğine sahip olabilirler. Belirli kriterlerin ne zaman karşılandığına (örneğin, bir Torun belirli bir yaşa ulaştığında) bağlı olarak mirasları bölebilecek akıllı sözleşmelerle kullanıldığında, vasiyetler berrak ve yasal olarak bağlayıcı hale gelmeli ve vefat ettiğinizde kimin hangi varlıkları alması gerektiği konusunda hiçbir soru bırakmamalıdır.

16. Hisse Senedi Ticareti

Bir noktada, blockchain hisse senedi satın almak veya satmak için mevcut hisse senedi alım satım platformlarına rakip olabilir veya yerini alabilir. Blockchain ağları işlemleri çok hızlı bir şekilde doğruladığından ve çözdüğünden, yatırımcıların hisse senedi satarken ve yeniden yatırım veya para çekme amacıyla fonlarına erişim ararken karşılaştıkları çok günlük bekleme süresini ortadan kaldırabilir.

17. Nesnelerin İnterneti (IoT) Ağlarını Yönetme

Büyük ağ firmaları nesnelerin interneti (IoT) ağlarını izleyecek blockchain tabanlı bir uygulamanın mimarı olabilir. Böylece IoT, veri gönderebilen ve alabilen kablosuz olarak bağlı cihazları tanımlar. Böyle bir uygulama, bir ağdaki cihazların güvenilirliğini belirleyebilir ve bunu akıllı arabalar veya akıllı telefonlar gibi ağa giren ve çıkan cihazlar için sürekli olarak yapabilir.

18. Enerji Vadeli İşlem Ticaretini Ve Uyumluluğunu Hızlandırmak

Enerji endüstrisi bile harekete geçiyor. Yukarıdaki hisse senedi yatırımcılarına getirebileceği faydalara benzer şekilde, blockchain, enerji şirketlerinin vadeli işlem işlemlerini şu anda yaptıklarından çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olma fırsatı sunuyor. Ayrıca, blockchain’in enerji şirketlerine kaynaklarını kaydetme ve mevzuata uyumu sağlama konusunda yardımcı olabileceğini de belirtmek gerekir.

19. Eşyalara Erişimin Güvence Altına Alınması

Blockchain ağlarındaki akıllı sözleşmeler, bir işletmenin veya tüketicinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilme özelliğine de sahiptir. Bir tüketici olarak, blockchain’i servis teknisyenleri için evinize erişim izni vermek veya tamircinizin onarım yapmak için arabanıza erişmesine izin vermek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Ancak, yalnızca sahip olduğunuz bu dijital anahtar olmadan, bu servis teknisyenleri bunlara erişemezdi.

20. Reçeteli İlaçların Takibi

Son olarak, blockchain reçeteli ilaçları şeffaf bir şekilde izlemenin bir aracı olabilir. Reçeteli geri dönüşlerin gerçekleştiği ve sahte ilaçların gerçek bir şey olduğu bir dünyada, blockchain, ilaç üreticilerine, tüketicilerin eczaneden ilaç aldıklarında gerçek anlaşmayı almalarını sağlamak için ürünlerini seri ve/veya parti numaralarına göre izleme olanağı sunar. Merck şu anda reçeteli ilaç iadeleri için böyle bir sistemi test ediyor.

Blockchain mükemmel olmaktan uzak olsa da, kesinlikle çok sayıda gerçek dünya uygulamasına sahiptir.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Etherscan, blockchain

Blockchain Teknolojisi Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?

biden

Peter Brandt: “Biden’ın Başkan Seçilmesi Bitcoin İçin Olumsuz Etkiler Yaratabilir”