içinde ,

Blockchain Teknolojisinin Getirdiği Kolaylıklar

Kriptoparaların dünyamıza girmesiyle beraber ülkemizde ve dünyada kripto varlık alım satımıyla sıkça karşılaşıyoruz. Bunlardan en popüler olanı Bitcoin’i hepimiz biliyoruz. Dünyaca trend olan ve ilk merkeziyetsiz kriptopara birimi olan Bitcoin’i hepimiz ismen bilsek de arkasında yatan blockchain teknolojisini ve onun getirdiği kolaylıkları tam anlamıyla çok azımız biliyoruz.

Bitcoin’in arkasında yatan bu teknolojiye Blockchain teknolojisi adını veriyoruz. Her geçen gün popülerleşen bu teknoloji önümüzdeki yıllarda da sıkça karşımıza çıkarak birçok farklı sektör ve alanda işlerimizi kolaylaştırmaya devam edecektir. Peki basitçe Blockchain nedir?

Blockchain, teknoloji

Blockchain: Kişisel verilerin ve işlem kayıtlarının güvenli ve manipüle edilemez şekilde depo edilmesini sağlayan bir teknolojidir. Yapılan işlemler tamamen şeffaf, merkeziyetsiz, değiştirilemez ve dağınık bir biçimde depo edilirken herhangi bir hata veya değişiklik olması mümkün değildir. Blockchain teknolojisi herhangi bir merkeze, yani bir otoriteye ihtiyaç duymadan işlemlerimizi daha hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde gerçekleştirmemize olanak sağlar.

Şeffaflık

Blockchain teknolojisi üzerinden yapılan her işlem şeffaf ve dağınık halde bulunur. Yapılan her işlem erişim izni olan kullanıcılar tarafından görüntülenebilir ve bu sebeple denetimini aslında kendi yapmış olur. Birbirine bağlı olan bloklar yapılan her işlem bir öncesini takip edecek şekilde tasarlanmıştır. Ardından yapılan her işlem binlerce kez kopyalanmaktadır. Bu yapılan kopyalama işlemi herhangi bir manipülasyon veya değişiklik olursa devreye girerek işlemi geçersiz kılacak ve sistem hata verecektir. Veriler blok üzerinde hash adı verilen bir işlemle yazılır. Bu da depolanan bilgilerin bir tür şifre haline getirilmesine eş değerdir. Gelişen teknolojiyle beraber birçok yazılım ve teknoloji şirketleri blockchain teknolojisine yüksek miktarda yatırım yapmaktadır.

Güvenlik

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi blockchain teknolojisi, üst düzey bir güvenlik sağlamaktadır. Sağladığı bu güvenlik herhangi bir otoriteye bağlı kalmadan şeffaf bir şekilde gerçekleşir. Veriler binlerce veriyi içinde bulunduran bir ağ içerisinde bulunduğu için hacklenmesi imkansıza yakındır. Blockchain teknolojisinin en önemli özelliklerinden biri yapılan işlemin yukarıda bahsettiğimiz sebepten dolayı değiştirilemez olmasıdır. Bu da her verinin veya işlemin tamamen orijinal olduğunun garantisidir.

Hız

Blockchain’i diğer geleneksel veri depolama sistemlerinden ayıran bir diğer önemli özellik ise herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu durumda iki kişi arasında gerçekleşen işlemlerde ve veri akışlarında 3.kişiyi, yani otoriteyi ortadan kaldırarak arada kaybolan zamandan tasarruf sağlanır. Çünkü blockchain teknolojisiyle beraber kişiler arasında güveni sağlayacak herhangi bir otoriteye ihtiyaç yoktur.

Geleneksel yöntemlerde kullanılan defter, kağıt veya bilgisayar hafızası gibi yöntemler de rafa kaldırılarak teknolojinin ön planda olduğu modern ve hatasız bir veri depolama sistemi ortaya çıkmıştır. Bahsettiğimiz bu özellikler yapılan işlemlerde hız sağlamaktadır.

Maliyet

Yine daha önce bahsettiğimiz gibi yapılan bu işlemler herhangi bir 3.şahsı barındırmadığı için işlem maliyetleri de düşüyor. Çünkü aracı kuruma veya başka bir şahsa herhangi bir ücret ödeme gereği duyulmadan işlemler kolaylıkla gerçekleşmiş oluyor. Maddi olarak da blockchain teknolojisi fark yaratmış oluyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Kriptopara

Mike Novogratz’ın Yaptığı Bitcoin Fiyat Tahmini

Temel Analiz

Polygon (MATIC), Solana (SOL) ve Binance Coin (BNB) Teknik Analizi | 14 Aralık 2021