in ,

Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapabilecek Büyük Sektörler

Bitcoin dahil bir birçok para biriminin temelini oluşturan Blockchain teknolojisi esasında yüksek hacimli dijital işlemleri kaydedip doğrulayan sanal bir defterdir. Blockchain çağı yaklaşıyor ve bankacılık bundan etkilenecek tek endüstri değil. Kolluk kuvvetlerinin, oyun şirketlerinin ve diğer birçok sektör ve teknolojinin nasıl etkileneceğine bir bakış atalım. 

Blockchain, bankacılık ve kripto para birimindeki infial etkisi yaratan büyümesini hızla devam ettiriyor. Blockchain firmalarına sağlanan yıllık finansman 2018’deki rekor seviyeden aşağıda olmasına rağmen 2020’de 2017’ye oranla 2 kat fazlaydı. Devam eden boğa sezonununda etkisiyle 2021 bitimine kadar 2018 rekorunun da üstüne çıkılacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Hatta CB Insights şirketinin market boyutlandırma aracına göre 2023 yılına kadar Blockchain çözümlerine yapılan yıllık harcamalar 16 milyar dolara yaklaşacak. Sigortadan, oyun sektörüne bir çok endüstrinin Blockchain uygulamalarına yatırım yapacağı öngörülüyor.

Şirketler dijital bilgi ekosistemlerinde daha fazla şeffaflık ve doğruluk sağlamak için Blockchain’i kullandıkça, altyapıdan kamu politikasına kadar çeşitli sektörlerde Blockchain farkındalığını arttırıyorlar. Siz de kendi sektörünüz ve diğer sektörler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Her sektörü tek tek irdeleyeceğimiz yazı dizimiz başlıyor.

İşte sektör sektör Blockchain teknolojisini kullanan size ilham olacak şirketler ve uygulamaları. Sizlerle beraber inceleyeceğimiz sektörler şu şekilde olacaktır.

  • Finansal Hizmetler
  • Seyahat Ve Mobilite
  • Altyapı
  • Sağlık Hizmeti
  • Kamu Sektörü
  • Perakende
  • Tarım Ve Madencilik
  • Eğitim, İletişim Ve Bilgi Sistemleri
  • Eğlence
  • Diğer Sektörler

Finansal Hizmetler

Bankacılık

Büyük pencereden bakıldığında, bankalar kritik değer depoları (Altın,gümüş,para vs.) ve transfer merkezleri olarak hizmet vermektedir. Dijitalleştirilmiş, güvenli ve bir takım kurcalamalara korumalı defterler olarak, blockchain’ler aynı işlevi yerine getirerek finansal hizmetler ekosistemine daha fazla doğruluk ve bilgi paylaşımı sağlayabilir.

Örneğin Credit Suisse, Mart 2020’de ABD hisse senedi işlemlerini gerçekleştirmek için Blockchain teknolojisini kullanmak üzere New York merkezli start-up Paxos ile ortaklık kurdu. Bu arada JPMorgan Chase, kurumsal hesaplar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanmayı planladığı JPM Coin ile Blockchain alanına girdi. Goldman Sachs ve Citigroup gibi diğer bankalar da Blockchain ile deneyler yaptı. Görevliler, Şubat 2020’de Axoni’nin Axcore blockchain’i üzerine inşa edilmiş bir hisse senedi takası gerçekleştirdiler.

Daha geniş anlamda, blockchain bankaların ödemelerden gümrükleme ve uzlaştırma sistemlerine kadar sağladığı temel hizmetleri etkisiz hale getirerek 5 Trilyon dolardan büyük bankacılık endüstrisinin huzurunu kaçırma fırsatına sahiptir.

Bitcoin

Facilitation Payments (işlemleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak için “hızlı ödeme” olarak bilinen küçük bir rüşvettir) bankalar için oldukça karlıdır sınır ötesi işlemler 2019 yılında 224 milyar dolarlık ödeme geliri elde etmiştir. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi üçüncü taraflardan doğrulama ihtiyacını minimuma indirir ve geleneksel banka transfer işlem sürelerinden çok daha kısa sürede bu işlemi gerçekleştirebilir.

Blockchain şirketi Ripple, sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırmak amacıyla Santander ve Western Union gibi finansal kurumlar da dahil olmak üzere 300’den fazla müşteriyle ortaklık kurdu. Xcurrent (Ripple ve kurumlar arası olan protokol) ürünü, bankalara gerçek zamanlı ileti hizmeti ve ödemelere izin veren iki yönlü bir iletişim protokolü sağlar.

Bankalar için dağıtılmış defter teknolojisi üzerinde çalışan bir başka büyük oyuncu olan R3, İsviçre Merkez Bankası tarafından dijital para birimlerini kullanarak finansal kurumlar arasındaki büyük işlemleri çözen pilot bir uygulama olarak kendine yer buldu.

Hisse Senedi Ticareti Ve Hedge Fonları

Şirketler yıllardır hisse senedi satın alma, satma ve ticaret sürecini kolaylaştırmak için çalıştılar ve şimdi yeni Blockchain odaklı girişimler bu süreci geçmişteki herhangi bir çözümden daha verimli bir şekilde otomatikleştirmek ve güvence altına almak istiyor.

TØ.com Overstock‘un (mobilya satan bir Amerikan internet perakendecisidir) bir yan kuruluşu, Blockchain teknolojisini kullanarak çevrimiçi hisse senedi işlemlerini etkinleştirmek istiyor. TZERO platformu, ödeme süresini ve maliyetlerini azaltmak ve şeffaflığı ve denetlenebilirliği artırmak için kriptografik olarak güvenli dağıtılmış defterleri mevcut işlem süreçleriyle birleştirir.

Mevcut ticaret ağları ve borsaları ile ortaklıklar, Blockchain’in patlama yapmasına yardımcı olacaktır. 2018 yılında Stellar tarafından satın alınan Blockchain şirketi Chain, Nasdaq’ın borsasını ve Citi’nin bankacılık altyapısını başarıyla birbirine bağlayan canlı bir Blockchain entegrasyonunun düzenlenmesine yardımcı oldu. Daha yakın zamanlarda, Nasdaq, R3’ün kurumsal Blockchain yazılım çözümü Corda’yı kullanarak finansal kurumların kendi dijital varlık pazarlarını oluşturmak ve yönetmek için kullanabilecekleri bir platform oluşturmak için R3 ile ortaklık kurdu.

Staking

Bu arada, Numerai hedge fon modelini alıyor ve merkeziyetsizleştiriyor. First Round Capital ve Union Square Ventures gibi isimlerle desteklenen Numerai, binlerce farklı yerde bulunan yazılımcıya şifreli veri setini gönderir ve tahmin modelleri oluşturmalarını ister ve en iyi katkıda bulunanlara Numerai’nin Numeraire adlı jetonu ile ödüllendirir. Ardından, Numerai stratejiyi alır ve işlem yapmak için bir meta model oluşturur.

Ekim 2020’de Numerai, sadece kendi başına değil, herhangi bir veri kümesinde eğitilmiş modellerden gelen sinyalleri kabul edecek olan Numerai Signals adlı yeni bir projeyi duyurdu. Şirket, sunulan “the most original signals” için ödül olarak Numeraire tokenlerinin 50 milyon dolarını ayırdı.

Kitle Fonlamaları

Kitle fonlaması endüstrisi, destekçilere veya bireysel yatırımcılara doğrudan yaratıcıları ve girişimcileri finanse etme yetkisi verip blockchain’in doğasıyla uyum sağlayarak bu işlemler bütününü bir “arabuluculuk” haline getirdi.

Örneğin; Braid filmi, Weifund‘daki (Bir çeşit kitle fonlama platformu) 1.7 milyon dolarlık kampanyasıyla Ethereum Blockchain’de bir “crowdsale” (Toplu satış) belirteci ile finanse edilen ilk büyük uzun metrajlı film oldu.

Initial Coin Offerings (ICO’lar), Blockchain destekli kitle fonlamasının bir başka örneğidir. Protocol Labs ve AngelList arasında bir işbirliği olarak başlayan CoinList gibi şirketler, Blockchain şirketlerinin yasal ve uyumlu ICO’ları yapılandırmasına yardımcı olarak dijital varlıkları ana akım haline getiriyor.

Bitcoin Ethereum Ripple

ICO ekosisteminde ortaya çıkan diğer girişimler arasında dijital varlıkları depolamak, yönetmek ve ihraç etmek için kurulmuş bir platform olan Waves ve insanların ICO’lara sadece 10 dolara yatırım yapmalarına yardımcı olmayı amaçlayan Republic kripto girişimi yer alıyor.

Pledgecamp, şeffaflığı (akıllı sözleşmelerle) artırmayı ve süreci merkeziyetsizleştirerek “destek sigortası” sunmayı amaçlayan bir Kickstarter  ve Indiegogo (projeler için kaynak sağlama platformları) rakibidir. Projeler hedef finansmana ulaştıkça, para yavaş yavaş fonların kilidini açan güvenli bir emanet cüzdanına aktarılır. Destekçiler, yatırım yaptıkları paranın nasıl harcandığını görebilir ve projenin yönü hakkında girdi sağlayabilir, örneğin yeni bir gelişim aşamasına başlayıp başlamayacağına oy verebilir.

Kripto Para Borsaları

Blockchain’in geleneksel siber güvenlik riskini azaltmasının bir yolu, insan aracılarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır. Böylece bilgisayar korsanlığı, yolsuzluk veya insan hatası tehdidini azaltır.

İronik olarak, en başarılı Blockchain şirketlerinden bazıları oldukça merkezi aracılardır. Bununla birlikte, birçok yeni proje, tüm borsayı bir Blockchain’e koyarak Blockchain tabanlı para biriminin alım satımını “dogfooding” ( bir şirketin geliştirdiği bir ürünü piyasaya sürmeden önce, kendi ortamında kullanıp test etmesine verilen isim) ediyor.

Buradaki yüksek profilli projelerden biri, MIT ve Flybridge Capital’in destekçisi olduğunu iddia eden Enigma. Enigma, bir takas merkezi olarak hareket etmek için üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan çalışan, zincir dışı merkezi olmayan bir değişim ve yatırım platformu olan Catalyst’in geliştiricisidir.

Bir başka yüksek profilli merkezi olmayan değişim Ethereum tabanlı 0x’dir.

Binance ve Coinbase gibi merkezi Borsalar, merkezi olmayan değişim alanında hamleler yaptı, 2019’da Binance DEX’i başlattı ve sırasıyla 2018’de eşler arası ticaret platformu Paradex’i satın aldı.

Vasiyetler Ve Miraslar

Vasiyetler, Blockchain akıllı sözleşmeler çözümü için ideal bir kullanım durumu sağlayan oldukça özel bir sözleşme türüdür. Ölen kişinin gerçek ölümünü doğrulama zorluğuna ek olarak, irade ile ilgili davalar genellikle bir iradenin “gerçekliği” ile ilgili zorlukları içerir. (yani, yasal yorumun merhumun niyetleriyle uyumlu olup olmadığı)

Blockchain teknolojisinin uygulanması bu zorlukları tamamen ortadan kaldırmazken, gerçek bilgileri tanımlamayı, doğrulanabilir işlem verileri sağlamayı ve hak edilmeyen iddiaları reddetmeyi kolaylaştıracaktır.

Akıllı Sözleşme platformu, Japonya-tabanlı bir başlangıç Zweispace müşterileri için vekil onayı ile mirasın devrini sağlayan Blockchain tabanlı bir sistem geliştirmiştir.

Muhasebe

Bankacılık sektörü kripto para birimlerine ve Blockchain teknolojisine uyum sağlamaya devam ettikçe, muhasebeciler de bu entegrasyonu takip etmeye başlıyor.

Muhasebeciler, kapsamlı kişisel veya organizasyonel bilgiler içeren vergi formlarından banka hesap özetlerine ve elektronik tablolara kadar çeşitli belgelerle çalışırlar. Blockchain teknolojisindeki Katmanlama, muhasebe firmaları tarafından işlendiği için bu hassas verilerin izlenmesini kolaylaştırabilir.

Blockchain teknolojisi ile etkinleştirilen veri takibi, insan hatalarını ve dolandırıcılık örneklerini azaltabilecek AI (yapay zeka) kullanarak belirli muhasebe hizmetlerini otomatikleştirmeye de yardımcı olabilir.

Dört büyük muhasebe firmaları çoktan bu gemiye atılmamış durumdalar: KPMG bazı projeler, programlara araştırma ve bilgi paylaşımları için yatırım yaptı, PwC kripto para varlıkları için Denetim hizmeti yarattı; Deloitte Blockchain tabanlı yazılım geliştirdi; Ersnst&Young’ın Blockchain analizörü, denetçilerin dijital varlıkları doğru bir şekilde denetlemelerine yardımcı olabilir.

Krediler

Geleneksel bankalar ve kredi sağlayıcılar, bir kredi raporlama sistemine dayalı krediler alırlar. Experian, TransUnion ve Equifax gibi 3 büyük kredi kuruluşundan biri tarafından sağlanan bir kredi raporu kullanarak, bankalar, müşterilerin onlara geri ödeme yapılamama riskini değerlendirir.

Bu merkezi sistem tüketicilere düşman olabilir. Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 5 Amerikalıdan 1’inin kredi puanlarında kredi alma yeteneklerini olumsuz yönde etkileyen “potansiyel olarak maddi bir hata” olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca, bu hassas bilgileri 3 kurumda yoğunlaştırmak çok fazla güvenlik açığı yaratır. Eylül 2017’de Equifax hack, yaklaşık 150 milyon Amerikalı’nın kredi bilgilerini açıkladı.

Blockchain teknolojisini kullanan alternatif kredi sağlayıcılar, daha geniş bir tüketici havuzuna kişisel kredi vermenin daha ucuz, daha verimli ve daha güvenli bir yolunu sunar.

Bu alanda bir dizi şirket çalışıyor. Dharma Labs, örneğin, tokenize borç için bir protokoldür. Geliştiricilere çevrimiçi borç pazarları oluşturmak için gerekli araçları ve standartları sağlamayı amaçlamaktadır. Bu arada Bloom, Blockchain’e kredi puanlaması getirmek istiyor ve Blockchain teknolojisini kullanarak kimlik, risk ve kredi puanlamasını yönetmek için bir protokol oluşturuyor.

Sigorta

Günümüzde sigorta endüstrisindeki çoğu Blockchain uygulaması operasyonel verimliliği artırmaya odaklanmıştır. Yeni ürünler geliştirmek yerine, sigorta şirketleri Blockchain’in maliyetleri düşürme, pazara girme hızını artırma ve daha iyi müşteri deneyimleri sağlaması adına çalışmalar yürütüyor.

Örneğin, taraflar arasındaki işlemlerde tek ve gerçek kaynağı oluşturmak için bir Blockchain kullanmak, sigorta şirketleri için işlem süresini ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir.

Birçok sigorta Blockchain girişimi, Blockchain teknolojisinin değişmezlik ve sürüm kontrol yönlerinden yararlanarak sınır ötesi ortaklıklar veya sınır ötesi işlemlerle kapsamalarını genişletmek için çaba sarf etmektedir.

Danışmanlık firması Ernst&Young ve Blockchain şirketi Guardtime arasında ortak bir proje olan Insurwave (Insurwave, sigorta müşterileri, aracıları, sigortacılar ve üçüncü taraflar için risk ve etkilenme düzeyini azaltmak için dağıtılmış ortak kayıt defterlerini kullanan bir firma), deniz taşımacılığı sigortasına yönelik bir Blockchain platformu sunuyor. Corda’nın dağıtılmış defteri teknolojisi üzerine inşa edilen Insurwave çözümü, daha iyi risk değerlendirmeleri ve daha hızlı talep ödemeleri sağlamak için nakliyeciler ve sigortacılar arasında değişmez bir veritabanı oluşturur.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin Ethereum, Ripple

1 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum ve Ripple Fiyat Analizi

Kriptopara, Bitcoin

2 Mayıs 2021 Tarihli Dogecoin, Solana Ve Matic Fiyat Analizi