içinde

Blockchain Teknolojisi Özellikle Kadınlar İçin Faydalı Olabilir

Etherscan, blockchain

Nijerya’nın eski dışişleri ve maliye bakanı, G20’nin cinsiyet farkını kapatmak için blockchain çözümlerine bakması gerektiğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü genel müdürü ve Nijerya’nın eski dışişleri ve maliye bakanı Ngozi Okonjo-Iweala, blockchain teknolojisinin dünya çapında banka hesabı olmayan ve bankacılık hizmetlerini nadiren kullanan kadınları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Cointelegraph’ın genel yayın yönetmeni Kristina Cornèr, bugün G20 Pandemi Hazırlık ve Müdahale için Küresel Müşterek Alanların Finansmanı Konulu Üst Düzey Bağımsız Paneli’ne hitap ederek düzenleyicilere ve yasa koyuculara blockchain teknolojisinin COVID-19 ve sonrasında kadınların finansal katılımını teşvik etmeye nasıl yardımcı olabileceğini sordu. Panelde eş başkan olan Okonjo-Iweala, Amerika Birleşik Devletleri ve Singapur’dan temsilciler de dahil olmak üzere birkaç üyeden blockchainde kadınlar hakkında konuşan tek kişiydi.

DeFi

DTÖ genel direktörü, “Elbette blockchain, iş yapma biçiminde daha fazla şeffaflık getiren ve aracıları ortadan kaldıran bir şeydir” dedi. “Özellikle finans alanında, bunu işlemlere dahil etme yeteneğinin, genellikle finansmana erişimden dışlanan kadınlar için özellikle faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bence bu iyi bir şey, incelememiz gereken bir şey.”

Halihazırda birçok ülkede kadınlar, finansal hizmetlere erişimde erkeklere göre daha fazla sorun yaşamakta ve bu durum pek çok kurumun pandemi sebebiyle kapanmasıyla daha da kötüleşebilirdi. Pek çok uzman, gelişmiş ülkelerle aynı altyapıya sahip olmayan bölgelerde, özellikle kadınların bankalara erişmek için uzun seyahat süreleriyle ve banka hesaplarını açma konusunda kısıtlamalarla karşı karşıya kalabileceği ve hatta bazen yasal olarak kendi mülküne sahip olmasına bile izin verilmediği bölgelerde finansal katılımı teşvik etmek için kripto para ve blockchain teknolojisini kullanmayı önerdi.

Blockchain

Nisan ayında yayınlanan bir Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre, kadınlar blockchain ve kripto endüstrisinde hala yeterince temsil edilmiyor. Dünya Ticaret Örgütü daha önce, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesinin zenginlik yaratma ve yoksulluğu azaltma gündeminin bir parçası olduğunu ve grubun dijital çözümler önerdiğini bildirmişti:

“Çevrimiçi platformlar aracılığıyla yürütülen e-ticaret, kadınların küresel ticaret yapmaları, yeni dış pazarlara girmeleri, işlerini büyütmeleri ve girişimciliklerinden yararlanmaları için kolay ve ucuz bir yol olabilir.”

Dijital para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak veya bankacılık ve daha fazlası için blockchain teknolojisini kullanmak, bu görüşün muhtemel bir uzantısı olabilir. Bununla birlikte, bazı gelişmiş ülkeler yüksek aşılama oranları arasında yeniden açılırken ve diğerleri kısmen veya tamamen kapalı kalırken, bireysel ekonomilerin bu duruma nasıl tepki vereceği belirsizdir.

Kaynak: Cointelegraph

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi olan Onur, ileri seviyede İngilizce ve temel seviye Flemenkçe de konuşabilmektedir. 2021'in ilk aylarında tanıştığı blockchain sektörünün UX/UI tasarımlarıyla ilgilenmesi dışında kendini temel ve teknik analiz kısımlarında da geliştirmektedir.

Microstrategy

Capital International, MicroStrategy Hissesinden 600 milyon Dolar Satın Aldı

Kriptopara, Bitcoin

Bugün Kriptopara Piyasası Stabil Seyrediyor