içinde ,

Blockchain Teknolojisi İnsanlığı Uzaya Çıkarabilir mi?

Blockchain teknolojisi, keşifler, icatlar, teknoloji… Bizi nereye sürükleyeceğini zor hayal edeceğimiz bir süreçteyiz. Artık, bilim tarihi cilt cilt kitaplara yazılmadan, disklere kaydediliyor; o diskler ufalıyor. Bilim hızlı ilerledikçe, hayallerimiz bilimin gerisinde kalabiliyor.

İnsanın en büyük hayali de uzay, zira artık koskoca bir gezegene sığmıyoruz. Gezegenimizin kaynakları gün geçtikçe tükenmekte, kurumlar su ve elektrik tasarrufuna dair reklamları televizyonlarda yayınlatıyor. İnsanlar, köyden şehirlere geçtikçe, devasa şehirler küresel ısınmayı arttırdıkça; insanlığın geleceğini düşünen bilim adamları da çareler arıyorlar. Bu aşikar ki, belki çok uzak olmayan bir zamanda, artık yerküremiz insana yetmeyecek. Bu yetersizlik, kaynak sıkıntısı ile birlikte siyasi gerilimleri de birlikte getirecek. Kısacası, yerkürede artık tehlike çanları çalıyor!

Peki ya uzaya gitmek, bu da yakın zamanda o kadar mümkün mü? Bundan çok değil yüz yıl kadar önce, zeplinlerle kıtaları ve denizleri aşmaya çalışan insanoğlu, yaşanan birkaç büyük zeplin faciasından sonra; uçak teknolojisine yönelmişti. Uçak teknolojisi de, şu an yerküredeki en sofistike teknolojilerden biri, arkasında ciddi anlamda bir teknoloji yatırımı ve tabi ki mühendislik deneyimi var, bu sebeple her ülke uçak teknolojisinde yarışa dahil olamıyor. İşte, uçak teknolojisinde yarışa dahil olanlar da , onun bir sonraki aşaması olan uzay teknolojisinde hedef yükseltiyor.

Uzay teknolojisi, lafta kolay ancak icraatta zor. Dev bir fonlama, yıllara yayılan mühendislik eğitimi ve tecrübesi, üstelik yüksek riski göze almak… Gel gör ki, bu meşakkatli süreçte, yeterli mühendislik deneyimi, ham madde tedariği  sağlansa bile, buna dair fonlama sağlamak oldukça zor. Zira, uzay bütçesine harcanan paraların, kısa zamanda ticari bir dönüşü yok. Devlet iştirakleri bu sebeple yetersiz kalmakta, kâr amacı güden şirketler ise uzun süren ve karşılığını yakın zamanda alamayacakları bu süreçlerden uzak duruyorlar. Bu yüzden biraz çılgın zenginlere ihtiyacı var dünyanın. İşte Elon Musk bunlardan biri. Kurduğu SpaceX şirketi ile elektrikli araç Tesla, şehirler arası ulaşımı kısaltan hızlı metro teknolojisi Hyperloop ve tabi ki uzaya koloni kurma hayali. Ancak gelelim işin en zorlayıcı kısmına: Elon Musk bile koloni kurmak için gereken yüksek fonlamayı sağlamayabilir.

Blockchain Teknolojisi Bu İşin Neresinde ?

İşte tam burada, blockchain teknolojisi devreye giriyor, blockchain teknolojisi genetik bilim, drone teknolojisi, yapay zekâlar, kuantum bilgisayarlar gibi çeşitli alanlarda fonlama desteğini sağlamak amacıyla kullanılıyor. Pek çok proje, start-up aşamasından öteye gidemese de ; eminim bu zorlu aşamayı geçecek birkaç proje de olacaktır. Blockchain fonlama sistemleri, biraz daha sofistike olduğundan ve shareholder’larına (hissedarlar) zaman zaman hızlı dönüşler de vadettiğinden uzay kolonisi fonlama işleviyle kullanılabilirler.  Tabi, insan bu, bir kısmımız hayal kurarken; bir kısmımız da hayal tüccarlığı yapmakta. Örneğin Ay ve gezegenlerde toprak satan, satınca sizlere hayali tapu bile yollayan birkaç şirket var. Bunun dışında, yakın zamanda, NASA uzaya gönderdiği bir diskin içinde yüz binlerce insanın ismini ve mesajını da uzaya taşımıştı. Belli ki hepimiz Dünya’dan çok sıkılmışız ve isimlerimizi bile uzaya taşımak istiyoruz, peki isimlerimiz değil ama torunlarımız neden taşınmasın?

Yani, blockchain sadece kripto para alıp satmak dışında, insanoğlunun uzaya yolculuğunda da kitlesel fonlama aracılığıyla bizim hayallerimizi, sonra da torunlarımızı uzaya taşıyabilir. Çok yakın zamanda olmasa bile, yakın gelecekte bu hayal gerçekleşecektir. Biz şimdiki zamanın kuşakları ise, bilimkurgu filmleri izleyerek avunacağız.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Co-Founder ve CEO görevlerini sürdürüyor.

Son Gelişmelerden Sonra Ripple (XRP) İçin Teknik Bir Bakış

Grayscale XRP Ve XLM İçin Şok Karar Verdi