in ,

Blockchain Teknolojisi, Hava Kirliliği İle Mücadelede Bizlere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Günümüzde Hava Kirliliği

Günümüzde bir çok ülke (geçmişte gelişmiş ülkeler, günümüzde çoğunlukla gelişme olan ülkeler) tehlikeli derecelerde hava kirliliğine sebep olmakta ve aynı zamanda da hava kirliliğine maruz kalmaktadır. Bu durum, orada yaşayan insanlar için ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu durumun nedenleri, ülkelerin hedeflerine göre çeşitlilik göstermedir. (enerji ihtiyacı, gelişmiş ülkeleri yakalama arzusu, aşırı üretim vb.) En çok hava kirliğine sebep olan ülkelerden birisi de Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Özellikle başkent Pekin’de yaşayan vatandaşlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır olarak kabul ettiği kirlilik değerlerinin 8 katı daha kirli bir havada yaşamlarını sürdürmektedirler. Öte yandan sebep olunan bu kirlilik kısa vadede orada yaşayan vatandaşları etkilese de uzun vadede tüm insanlık için bir tehdit oluşturmaktadır.

blockchain

Blockchain Teknolojisi Nasıl Bir Çözüm Sunuyor?

Blockchain teknolojisi ile, güncel hayatta kullandığımız cep telefonlarımızdan giyilebilir eşyalarımıza kadar geniş bir yelpazeye sahip ürünler birbirine sensörler yardımıyla bağlanabilir ve merkeziyetsiz bir örülü ağ ekosistemi  oluşturabilir. Bu ürünlerin birbiri ile olan etkileşimleri de akıllı sözleşmeler üzerinden mikro ödemeler yoluyla sağlanabilir. (Mevcut Ethereum ölçeklenebilirliği henüz bu seviyede değil ancak alternatif blockchain seçenekleri değerlendirilebilir.) Bu oluşturulan ağ sayesinde kullandığımız ürünlerin karbon izleri blockchain defterlerine yazılır ve firma yöneticilerinin bu değerler ile oynamasının önüne geçilebilir.

blockchain

Sunulan Çözümün Piyasaya Olan Katkısı

Elbette sunulan bu çözüm beraberinde ekonomik fırsatları da getirmektedir. Bireyler ve küçük işletmeler bu sensörleri kullanarak elde ettikleri verileri blockchain pazarında satışa çıkarabilir ve buradan gelir elde edebilir. Diğer taraftan şirketler bu verileri satın alarak gerekli Ar-Ge çalışmalarını çeşitlendirebilir ve daha çevre dostu ürünler ortaya koyabilir. Son olarak devletler de bu veriler aracılığı ile, izin verilen değerler ile örtüşmeyen veya çevre dostu olmayan ürünleri üreten firmaları tespit edebilir ve cezai işlem uygulayabilir. Böylelikle, potansiyel ihmallerin de önemli ölçüde önüne geçilmesi sağlanabilir.

Source (Kaynak): ConsenSys Media, Yunyun Chen

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Solana

Solana Ekosistemi Üzerine İnşa Edilen 8 Yeni Proje

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

12 Mayıs 2021 Tarihli EOS, XRP, SXP Ve CAKE Fiyat Analizi