in

Blockchain Teknolojisi Finansal Erişilebilirliği Nasıl Etkileyecek?

Blockchain hakkında bir inceleme

Blockchain’i henüz duymadıysanız, yakında duyacaksınız. Blockchain’in halihazırda yeni ufukları keşfeden finans sektöründeki değişimin hızını daha da hızlandırması bekleniyor. Bu dijital teknoloji, gezegenin en uzak köşelerinden bireyleri de finans sistemine katmayı amaçlıyor.

Filipinler’de işçi ödemelerinde devrim yaratmak, Myanmar’daki küçük ölçekli çiftçileri güçlendirmek veya Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki tavuk çiftçilerine gıda güvenliği sağlamak olsun, blockchain’in baş döndürücü olasılıkları, vaat ettiği değişimin dönüştürücü doğasını yansıtıyor.

Peki, blockchain nedir? Blockchain esasen işlemlerin bozulmaz bir dijital defteridir – sadece finansal işlemler değil, bir sistemdeki herhangi bir değer işlemi için kullanılabilir.

Bir işlem doğrulandıktan sonra, bir grup katılımcı arasında neredeyse gerçek zamanlı olarak paylaşılabilen ve güncellenebilen kalıcı bir kaydın parçası haline gelir. Her işlem, defter için bir bilgi bloğu oluşturmak üzere diğer işlemlerle gruplandırılır. Her blok, bir zaman damgası ve bir önceki bloğa bir bağlantı ile sırayla eklenir, böylece zincir oluşturulur.

Dağıtılmış bir veritabanıdır, yani veritabanı için depolama cihazlarının tümü ortak veya merkezi bir işlemciye bağlı değildir. Bu nedenle, herhangi bir tek varlık tarafından kontrol edilmesi veya tek bir başarısızlık noktasına sahip olması olası değildir. Blockchain, şimdiye kadar meydana gelen tüm işlemlerin değişmez bir tarihsel kaydıdır.

Finansal işlemlerde aracıyı ortadan kaldırmanın bir yolu olarak düşünün. Başka bir deyişle, eşler arası işlemleri tekrar tanımlamaktır. Artık çoğumuz, merkeziyetsiz bir çevrimiçi platform olan internet aracılığıyla bilgi paylaşmaya alışkınız. Yine de, konu değer ya da para transfer etmeye gelince, bankalar gibi eski moda finans kuruluşlarına mahkumduk.

PayPal gibi çevrimiçi ödeme yöntemleri bile genellikle bir banka hesabı veya kredi kartıyla entegrasyon gerektirir.

Blockchain’in Sonsuz Uygulanabilirliği

Blockchain potansiyel olarak bunların hepsini değiştirir. Bunu, bütünlüklerini sağlamak için bir aracının (bir banka veya sigorta şirketi) sürekli dahil edilmesini gerektiren modern işlemlere özgü “çifte harcama” sorununu ortadan kaldırarak yapar.

Blockchain insanların işlem yapması için yeni yollar yaratıyor. İşlemleri kaydetmek, kimlik doğrulamak ve sözleşmeler kurmak için en optimal yol olmaya adaymış gibi gözüküyor.

Blockhain’in potansiyel etkileri çok büyük. Dünya çapında, finansal hizmetler piyasası, piyasa değeri açısından en büyük endüstri sektörüdür. Bunun bir kısmını bile bir blockchain sistemiyle değiştirmek, yalnızca finansal hizmetler endüstrisini büyük ölçüde ters düz etmekle kalmayacak, aynı zamanda verimliliği de büyük ölçüde artıracaktır.

Filipinler’de SendMoney ve Rebit gibi blockchain havale hizmetleri, insanların daha uygun fiyata para göndermesine olanak tanır. Gürcistan’da blockchain, arazi tapularını şeffaf ve hileli olmayan bir şekilde kaydetmek için kullanılıyor.

Blockchain oyunları

Blockchain’in Günümüzdeki Uygulamaları

Papua Yeni Gine’de merkez bankası, halkına sunulan finansal hizmetleri genişletmek ve derinleştirmek için önceden aşılmaz teknolojik engelleri aşmak için blockchain ve kriptopara birimlerini araştırıyor. Böyle ufuk açıcı ilerlemeleri hayatımızda tasavvur etmek zor değil – sonuçta çoğu insan cep telefonlarının ortaya çıkmasından sonra mümkün olan benzer sıçramaların farkında.

Diğer ilgili uygulamalar arasında kimlik ve müşterin tanı (KYC) uyumluluğu, ticaret finansmanı, tedarik zinciri ve sigorta yer alır.

Örneğin, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bankaların küçük işletmelere daha geniş kapsamlı kredi vermelerinin önündeki bir engel, böyle küçük bir işletmenin getirebileceği düşük gelirleri kolayca geride bırakan zahmetli KYC maliyetleridir.

Blockchain’in bozulmaz dijital defterinin devreye girdiği yer burasıdır. Esasen, geçmişte vaat edilen gelirleri ve kısıtlı kredileri aşan küçük işletmeler için KYC prosedürlerinin bankalara maliyetlerini düşürmeyi vaat ediyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

Sanat Yapma Şeklimizi Değiştiren 9 Buluş

TFI İle $CHEERS IGO’suna Katılma Rehberi