içinde ,

Blockchain Teknolojisi Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?

2009 yılında, gizemli Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i tanıtan ünlü teknik belgesini yani “White Paper”ı yayınladı. Bu yönergede hala kim oldukları bilinmeyen birey (veya bireyler), yenilikçi bir kayıt tutma teknolojisi olan Blockchain (blok zincir) üzerine inşa edilmiş yeni bir finansal sistem türü önerdi. Bitcoin bu yeni sistem için para birimi olarak oluşturuldu.

O zamandan beri Bitcoin ve blockchain dünyayı değiştirdi. Özellikle Bitcoin yatırımcıların ve ana akım medyanın ilgisini çekti ve sadece son 5 yılda %10.000’lik bir artış gösterdi.

Blockchain Teknolojisinin Yararları

Blockchain işlemleri sık kullandığımız banka kartlarından ziyade nakit gibi çalışır. Hatta Nakamoto yönergeyi yayınladığında Bitcoin’i “eşler arası elektronik nakit sistemi” olarak tanımladı. Tipik bir kredi veya banka kartı karmaşıklığı düşünebilirsiniz. Tüketici kartını Pos cihazına okuttuğu an, tüccarın alıcısı tüketicinin bankasına kart ağı üzerinden yetkilendirme talebi gönderir. Banka işlemi doğruladığında yetkiyi üye işyerine geri gönderir. Ardından tüccarın alıcısı, onaylanmış işlemi kart ağı üzerinden tüketicinin bankasına gönderir ve banka, kart ağı üzerinden tüccarın bankasına para aktarır. Bu işlem gerçekleşirken herkes kesinti yapar. Tüketicinin bankası takas kesintisi, tüccarın bankası bir işlem ücreti, tüccarın bankası bir iskonto uygular ve kart ağı değerlendirme, takas ve ödeme ücretlerini tahsil eder.

Şimdi, bir de nakit işlemi düşünelim. Para tüketicinin cüzdanından tüccarın kasasına gider ve birileri tarafından herhangi bir ara kesinti ve ücret tahsili olmaz. Ancak nakit para daha az güvenli ve daha az kullanışlıdır. Blockchain teknolojisinin çözüm sunduğu yer tam olarak burasıdır. Tipik bir Bitcoin işleminde, dijital fonlar tüketicinin dijital cüzdanından tüccarın dijital cüzdanına açık internet vasıtasıyla geçer. Blockchain sistemi bunu mümkün kılmaktadır. Blockchain bir para birimi ile ilgili kayıtlar oluşturmak, saklamak ve yönetmek için merkezi bir otoriteye ihtiyacı tamamen ortadan kaldıran, kendi kendini yöneten oldukça güvenli bir veri tabanıdır. Diğer bir deyişle, Blockchain işlemler daha az taraf içerir ve bu da daha az ücret demektir. İşte bu verimlilik finans sektörünü ciddi anlamda değiştirebilir. Santander Fintech tarafından yapılan bir araştırma gösteriyor ki “dağıtılmış defter teknolojisi” finansal altyapı maliyetlerini yılda 15-20 milyar dolar düşürebilir.

Blockchain Teknolojisinin Kripto Para Birimi Ötesindeki Faydaları Nelerdir?

Blockchain sadece finansal işlemlerle sınırlı değildir. Bir çok alanda bilgi türlerini depolama ve dağıtmanın etkin bir yoludur. Örnek verecek olursak; Blockchain, akıllı sözleşmeleri güçlendirmek için kullanılabilir. Bu durumda, bir sözleşmenin şartları bilgisayar tarafından yazılır ve şartlar karşılandığında sözleşme otomatik olarak yürütülür. Mesela Microsoft kendisi, yayıncılar ve geliştiriciler arasında oyun telif ücretlerinin ödenmesini basitleştirmek ve hızlandırmak için Blockchain destekli akıllı sözleşmeler kullanır. Blockchain ayrıca tedarik ağlarını görüntülemek için de kullanılır. Örneğin IBM Food Trust çiftçileri, toptancıları ve perakendecileri birbirine bağlayarak gıda tedarik ağındaki denetimi geliştirir.

Blockchain

Blockchain aynı zamanda bilgi ve verileri depolamanın oldukça güvenli bir yoludur. Sağlık sektöründe hasta kayıtları Blockchain destekli veri tabanlarında gizli ve değiştirilemez şekilde tutulabilir . Sigorta şirketleri de keza aynı şeyi yapabilir ve müşterilerinin gizli bilgilerinin (kaza geçmişi, sigorta talepleri vs.) korunmasını sağlayabilirler. Basitçe özetlemek gerekirse Bitcoin Blockchain tarafından desteklenen bir kripto para birimidir. Blockchain ise sayısız endüstride devrim yaratma, verimliliği ve güvenliği artırma potansiyeline sahiptir. Önemli olan ise onu bu günden yakalamak ve dünyadaki teknoloji yarışına dahil olmaktır.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin

Bu Hafta Yükselişiyle Dikkat Çeken 4 Altcoin

Blockchain Teknolojisinin Kullanıldığı 20 Farklı Alan