içinde

Blockchain Tabanlı Play-To-Earn Alanı Büyümesini Sürdürüyor

NFT Gaming, Metaverse, oyna kazan

Play-to-earn alanı gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. 2021 yılında play-to-earn tokenlerinin piyasa değeri yaklaşık 28 milyar dolara kadar yükseldi. Bu büyümeyi ne yönlendiriyor? Bu sorunun cevabı oyun yoluyla gerçek dünyadan ödül veya para kazanma fikrinin cazip gelmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Blockchain aracılığıyla kullanıcıların oyun oynaması veya sosyal ağlara katılımı sağlanabilir. Hatta görevleri yerine getirmek suretiyle NFT olarak ödüller kazanabilecekleri güvenilir sistemler oluşturulabilir. Bu sistemler kontrol etmek için merkezi bir platformlara ihtiyaç duyulmayacak şekilde oluşturulabilir. Sonuç olarak, kullanıcılar üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan ödüllendirilebilir. Ayrıca kazanılan bu tokenler gerçek parayla değiştirilebilir.

blockchain oyunu

Bu nedenle Horizen gibi blokchain ekosistemleri, oyundan kazanılan alanın kitlesel olarak benimsenmesini sağlayacak yeni nesil blockchain ekosistemleri inşa ediyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Yeni Nesil Blockchain Fantezi Futbol Oyunu Sorare Nedir ve Nasıl Oynanır?

Play-To-Earn Oyun Oynamaktan Daha Fazlası

Venezuela ve Filipinler gibi gelişmekte olan ülkeler, play-to-earn sisteminin sadece oyun oynamaktan ibaret olmadığının farkındalar ve bu sistemi finansal özgürlük için bir fırsat olarak kullanabileceklerini biliyorlar. Birçok oyuncu aylık binlerce dolar kazanıyor. Bu oyuncuların kazandığı miktarlar geleneksel finansal sistem tarafından bankaya yatırılmıyor.

Merkezi platformlar, genellikle kârlardan büyük bir pay aldıkları ve ödüllerin nakit olarak ödenmesini zorlaştırdıklarından kullanıcılar için zorluklar çıkarıyor. Blockchain tabanlı platformlar, oyuncuların üçüncü bir tarafa geçmeden token kazanmalarına ve değiştirmelerine imkân sağlayarak bu zorlukları çözebilir. Bu sistem daha fazla kazanmalarını ve daha geniş bir görev yelpazesine erişmelerini sağlar. Ancak play-to-earn alanı genişledikçe yeni zorluklar ortaya çıkıyor. Gizlilik ve ölçeklenebilirlik, ele alınması gereken iki temel zorluktur.

Play-To-Earn Sisteminde Gizlilik Zorlukları

Kişisel verilerin yanlış kullanılması veya çalınması durumu birçok oyuncuyu endişelendiren bir konudur. Bununla birlikte bazı oyuncular pazarlama konusunda hedef alınmaktan rahatsızlık duyuyorlar. Dünyanın her yerinde çoğu insan çevrimiçi gizlilikleri konusunda endişe duyuyor. İnsanlar veri toplama ve izlemenin ne kadar ileri gidebileceğinin farkındalar. Play-to-earn oyunları, gizlilik konusunda oyuncuları rahatsız etmemek için verileri nasıl topladıkları ve kullandıkları konusunda dikkatli olmaları gerekir. Dikkat edilmediğinde birden fazla oyuncu hesabı üzerinden hile yapmak gibi gizlilik ihlalleriyle sonuçlanabilir.

Pek çok kullanıcı aylık asgari ücretin 4 dolardan az olduğu Venezuela gibi ülkelerde geçimini sağlamak için play-to-earn sektörüne başvuruyor. Bu nedenle, birden fazla hesap açmak gibi konular, gerçek dünyada sonuçları olan finansal dolandırıcılık olarak görülüyor.

Play-to-earn, gizliliklerini korurken oyuncularının kimliklerini doğrulayabileceği bir sistem geliştirirse dolandırıcılıkla daha kolay mücadele edebilir. Horizen ağındaki imza özelliği, gizliliklerinden ödün vermeden işlemleri doğrulamak için kişisel bilgilerin kullanılmasıdır.

Horizen, ağındaki ana zincir düğümleri, kullanıcılar hakkında ayrıntıları bilmeden ana zincir üzerinde bulunan ve birçok yan zincirde gerçekleşen işlemlerin doğrulanmasına izin veren zk-SNARKS adlı bir bilgi kanıt yöntemi kullanıyor.

Bu uygulama, blockchain tabanlı oyunlarda gerçekleşen etkinliklerin, yani belirli görünümlere kimin sahip olduğu veya oyun içi NFT’leri içeren bir işleme hangi bireylerin veya kuruluşların dahil olduğu gibi ayrıntıların gizli tutulmasını sağlamak için uygulanabilir. Bu şekilde oyun içindeki işlemlerin dürüstçe doğrulandığı kanıtlanabilir.

Sonuç olarak, play-to-earn birçokları için bir gelir kaynağı haline geldiğinden insanların mahremiyetini korumak zorunludur. Metaverse, fiziksel hayatımızın dijital kopyası haline geldikçe bu gizlilik konusu ve gizliliğin zorunluluğu daha da kritik hale geliyor.

Ölçeklenebilirlik Zorlukları

Ölçeklenebilirlik, play-to-earn alanının karşı karşıya kaldığı başka bir zorluktur. Birçok oyun, oyun içi ödül talebini karşılamakta zorlanıyor. Bu durumda uzun bekleme sürelerine ve oyuncuların hayal kırıklığına uğramasına neden oluyor. Play-to-earn bağlantı sorunlarına ve işlem ücretlerinin hızla artmasına neden olduğundan blockchain’in kullanışlılığını zayıflatıyor.

Blockchain içi işlemlerin yüksek maliyetli olması nedeniyle, birçok kullanım durumu, büyük ölçekte uygulanamaz hale geliyor. Örneğin, dijital içerik ve hizmetler için mikro ödemeler blockchain alanında popülerdir. Ancak büyük ölçekte bu durumlar ekonomik olarak olanaksız hale geliyor. Bu bağlamda ölçeklenebilir çözümler hayati önem taşıyor. Horizen aracılığıyla geliştiriciler, aynı zincirde bant genişliği için başkalarıyla rekabet etmelerine gerek kalmayacak ve gerektiğinde ölçeklenebilecekleri şekilde kendi yan zincir uygulamalarını oluşturabilecekler.

Play-To-Earn Alanının Geleceği

Blockchain oyun sistemi sürekli bir değişim sürecinde olduğundan bu sistemin 2028 yılına kadar yarım trilyon doları aşması bekleniyor. Grand Theft Auto, Fortnite ve Minecraft gibi geleneksel popüler video oyunları, çoğu oyundan çok daha etkileşimli ve gelişmiş durumdalar. Günümüzde oyun sektörü esas olarak oyna-kazan oyunlarından oluşuyor.

Blockchain oyunlarına artan ilgi göz önüne alındığında daha karmaşık ve sofistike play-to-earn oyunları görmeyi bekliyoruz. Bu oyunların, henüz play-to-earn alanında olmayan yüz milyonlarca oyuncuya deneyim kazandırabilmesi için ölçeklenebilirlik zorlukların üstesinden gelmesi gerekecek.

Başka bir deyişle, mevcut play-to-earn oyunları normal oyunculardan ziyade büyük ölçüde para kazanmak isteyenlere çekici geliyor. Play-to-earn oyunları normal oyuncular için çekici hale geldiğinden bağlantı sorunları ilerde daha büyük bir sorun haline gelecek gibi görünüyor.

Bu sorunun üstesinden gelebilmenin bir yolu, yan zincirlerin kullanılmasıdır. Yan zincirler, ana zinciri tıkayarak belirli görevleri veya verileri boşaltmak için kullanılan ana blockchaine bağlı ayrı zincirlerdir.

Bir oyuncunun play-to-earn oyunlarından kazanabilmesi için kişisel bilgilerini oyun geliştiricisi veya platform ile paylaşması gerekiyor. Bu, oyuncuları veri hırsızlığına ve diğer kötü niyetli saldırılara karşı savunmasız bırakıyor. Bu, Ethereum blockchainin halka açık yapısından kaynaklanmaktadır.

Bu tarz zorlukları aşabilmek için sıfır bilgi kanıtlarının (zero-knowledge proofs) kullanılması gerekmektedir. Sıfır bilgi kanıtları, oyuncuların kendileri hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadan doğruluklarını kanıtlamalarına izin veren kanıtlardır.

Horizen, bu noktada ölçeklenebilir ve güvenli oyun platformlarına erişebilmek için sıfır bilgi kanıtlarını yan zincirlerle birleştirir. Normal oyuncuların keyif alabileceği daha karmaşık ve etkileşimli play-to-earn oyunlarının geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu durum blockchain tabanlı oyun geliştiricilerinin Horizen’i neden tercih ettikleri hakkında yeterli bir cevap olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

MetaMask’ı Harmony’e Nasıl Bağlarsınız?

Crypto Bull’s ile Huobi Sohbet Saati