içinde ,

Blockchain Tabanlı NFT Oyunlarının Bugünü ve Yarını

Blockchain oyunları

NFT’ler (Non- Fungible Token’ler) bu yıl kriptopara ile ilgili haberlerin değişmez bir figürü haline geldi.

Kriptopara meraklıları, blockchain destekli ilk video oyunlarının ortaya çıktığı 2017 yılından bu yana NFT’lerden haberdardı. O zamandan beri birçok farklı proje geliştirilmiş olsa da şimdiye kadar hiçbir proje ana akım oyunculara ulaşmayı başaramadı. Bunun nedeni; geliştiricilerin bu oyunları neyin çekici kıldığı konusunda halen tereddüt etmesidir.

Geliştiricilerin bakış açılarında yapacakları bir değişiklik, NFT’ler üzerindeki ilgiyi arttırmak bu oyunlara karşı kamuoyunda heyecan yaratmak için ihtiyaç duydukları şey olabilir.


NFT Oyunlarının Bugünü

NFT’lerin oyun endüstrisine girmesi beklenmeyen bir durum değildi. NFT’lerin temelinde yatan değiştirilemez blockchain kaydı, oyuncuların oyun içi öğelerden kimlik doğrulama talebinde bulunmalarını sağlar. Bu öğeler; ikincil piyasalarda yeniden satılabilir, ödünç verilebilir, platformdan çıkarılabilir ve hatta parçalanabilir.

Geliştiriciler de dahil olmak üzere hiç kimse bu öğeleri oyunculardan geri alamaz. Bu nedenle de bu öğeler, artık yarı bir “yatırım” konumundadır. Bu durum, onları tek yönlü bir satın alma işleminden çok daha fazlası haline getirir.

NFT

Yukarıda bahsedilenler, oyun endüstrisi için küçük dağıtımlardan ibaret değil. Buna ek olarak şimdiden NFT oyunlarından avantaj elde etmeye başlayan birkaç popüler platform bulunuyor. Kart oyunlarından RPG’lere kadar çoğu oyun bir tür blockchain’e sahiptir. Bu oyunların NFT destekli sürümleri de mevcuttur. NFT destekli sürümü olmayan oyunlar için de çalışmalar sürüyor ve yakın zamanda NFT destekli sürümlerinin oluşturulacağı konuşuluyor.

NFT oyunları bir benimsenme engeli ile karşı karşıyadır. Endüstri, daha büyük oyun topluluğunu veya endüstri liderlerini dönüştürmek için henüz gerçek bir “killer app”e tanık olmadı. Bu durumun sebepleri değişiklik gösterse de çoğunlukla parayla ilgilidir.


NFT Oyunlarının Önündeki Engel Nedir?

Birçok oyunun ortak sorunlarından biri, bu oyunların blockchain işlevlerini yerine getirirken sıradan ya da deneyimli oyunculara farklı oyun deneyimleri sunmakta zorlanmasıdır. Bu durum genellikle geliştiricilerin oyundan ziyade para kazanma kaygısından kaynaklanır. Bu durum, piyasada iyi oyunlar olmadığı anlamına değil; sektördeki ana akım ilgiyi harekete geçirmek için oyunların yeterli olmadığı anlamına gelir.

Oyunların birçoğu, zaman zaman güncellenir ve geliştirilir. Ancak; potansiyel oyuncular, bu durumu yeterli bulmuyor. Ayrıca, en iyi oyuncular bile büyük şirketlerin AAA oyunlarına rakip olacak yeni oyunlar geliştirmesini bekliyor.

Merkeziyetsiz varlık piyasası, itici özelliklerinden arınıp çekici özelliklerini geliştirene kadar bazı potansiyel oyuncuların yok olması kaçınılmaz görünüyor.

Yukarıda bahsedilenler oyun endüstrisinin oyuncu kaybetmeye neden göz yumduğunu bir nebze açıklıyor. Ne yazık ki, büyük geliştiricilerin kanıtlanmamış bir şeye şans vermeleri pek olası değil. Bu nedenle NFT tabanlı oyunlar norm haline gelene kadar kayda değer bir başarıya ulaşması neredeyse kesin gözüküyor.

Geliştiricilerin NFT tabanlı oyunları geliştirirken potansiyel oyuncuları kaybetmemek için dikkate almaları gereken bazı etkenler vardır. Örneğin, oyundaki her öğenin merkeziyetsiz bir varlık olması gerekmez. Bu durum, oyunu erken benimseyenler ve kaynak kapabilme yeteneği olan ve daha sonra bu kaynakları oyunu manipüle etmek için kullanabilecek oyunculara fazlasıyla fayda sağlayabilir.

Her oyun için hangi öğelerin değiştirilemez olduğuna karar vermek ve bunlara nasıl erişilebileceğini belirlemek zor bir iştir.

Geliştiricilerin; oyuncuların oyun öğeleri ile nasıl etkileşime girdiğini ve bu öğeleri nasıl takas ettiğini anlamak için çok çalışması gerekiyor.

Mevcut blockchain arayüzleri değişkenlik gösterse de herhangi birini kullanabilmek için bir miktar bilgi sahibi olmak gerekir. Oyuncular, teknik detayların önlerinde engel oluşturmasını istemezler.
NFT’ler sorunsuz bir şekilde sisteme entegre olacaksa NFT yönetiminin ve ticaretinin güvenilir olması ve mümkün olduğunca az tıklanma alması gerekir. Daha az tıklanma, ana akım oyuncuların NFT’leri daha iyi karşılamasını sağlayacaktır.


NFT Gaming Yeni Bir İş Kolu Olabilir

Buradan çıkarılacak genel mesaj, geliştiriciler için olması gereken felsefenin ‘’oyna ve kazan” modeli değil; “kazanmak için oyna” modeli olması gerektiğidir. Oyuncular, para kazanmak ‘iş’ yaptıklarını değil; para kazanırken eğlendiklerini hissetmelidirler.

Bir NFT oyunu; doğası gereği eğlenceli olabilir ve NFT’lerin oyunun ekosistemindeki kullanım şekliyle 100 kat daha iyi bir hale getirilebilir.

NFT metaverse

Sonuç olarak NFT oyunları iddialı bir şekilde ilerliyor. Bu oyunların yeni sürümleri geliştiriliyor. Kim bilir, belki de NFT oyunları tüm oyun endüstrisini ateşleyecek bir kıvılcım olabilir. Her oyunun merkeziyetsiz varlıklara sahip olması gerekmez. Ancak; uygun formül bir kez bulunduğunda, sektördeki birçok oyun da bu formülü kullanarak benzer ürünler ortaya koyabilir.

Zamanla NFT teknolojisi, günümüzdeki internet bağlantısı gibi video oyunlarında bir standart hale gelebilir. Bu yaşandığı takdirde NFT teknolojisinin bu günleri keşif adımları olarak hatırlanacak.

Kaynak: technative.io

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Faiz Neden mi, Sonuç mu?

CheersLand

CheersLand Platformunda HP Kazanmak İçin Tokenlerinizi Nasıl Stake Edebilirsiniz?