in , ,

Blockchain, Silahlı Saldırıları Önleyebilir mi?

Blockchain teknolojisi sadece bir araçtır. Herhangi bir sosyo-politik, kültürel veya düzenleyici değişiklik olmadan sorunlarımızı ortadan kaldıracak kadar güçlü bir kurtarıcı değildir.

Sorunları görmezden gelmeye devam edersek, blockchain’in günü kurtaracağını düşünmek anlamsız olur.

Siyasette, teknolojide, hatta genel hayatımızda, silahlanma gibi konuları sınırlı bir dille ve kutuplaştırıcı terimlerle konuşma eğilimimiz var. Fakat bizim olası çözümler getirebilecek, soruna odaklı terimlere ihtiyacımız var.

Silahlı saldırıları ve ilgili düzenlemeleri takip etmek için blockchain’in nasıl kullanılabileceğine dair birçok fikir var. Bitcoin’e benzer şekilde, fiziksel malları (silahlar ve mühimmat) takip etmek için cüzdanları olan anonim kullanıcılara sahip olabilirsiniz.

Akıllı sözleşmeleri kullanarak arka plan kontrolleri yapabilir ve lisansları, sağlık kayıtlarını ve silaha sahip olma gereklilikleriyle ilgili tüm sertifikaları doğrulayabilirsiniz. Bu kayıtlar ve sertifikalar daha sonra silah tipine ve durumuna göre özelleştirilebilir.

Alt Yapı Kontrolleri

Evrensel alt yapı kontrollerinin uygulanması, hem uzmanlar hem de vatandaşlar arasında silah reformu için en popüler fikirlerden biri.

Şu anda, evrensel alt yapı kontrolleri gerektiren tasarılar Senato’da sürünüyor. Yasaya göre imzalanacaklarsa, blockchain kesinlikle kontroller için süreci kolaylaştırırken, devletlerin ve satıcıların bu verileri paylaşmasına yardımcı olabilir veya tersine, bireylerin bu verileri anonim tutmasına yardımcı olabilir.

Silahlanmanın Takibi

Silahların takibinin sağlanması, blockchain teknolojisi için biçilmiş kaftan. Ancak silahlara tanımlayıcı yerleştirmek, silahların çoğaltılmasına veya takibi durdurmak için bir yol bulunmasına engel olamaz. Ülke çapında dolaşımda olan milyonlarca silah var. Pek çok eyalette, silahların özel işlemleri için izin bile gerekmiyor.

Peki, herkesin katılımını nasıl sağlayacağız? Özellikle, bunu yapmalarını gerektiren herhangi bir yasa yokken. Ama daha da önemlisi, gizliliği koruduğumuzdan nasıl emin olacağız?

Zk-SNARK adı verilen özel bir şifreleme teknolojisini kullanarak, silah sahipliği kayıtları gibi verileri gizlilikten ödün vermeden ve bu kayıtların ayrıntılarını anonim olarak bir blokzincirine kaydetmek mümkün.

Silah ve Mühimmat Alımlarının Takibi veya Sınırlandırılması

Daha kolay bir çözüm ise, silah ve mühimmat alımlarını takip etmek olabilir. Halihazırda dolaşımda olan büyük miktardaki silah sorununu çözmez. Ancak, satış noktası bilgileri bir blokzincirine kolayca kaydedilebilir. Böylece tüm bilgiler, uygun taraflarca erişilebilen tek bir yerde olur.

Konsorsiyum Oluşturma

New York, New Jersey, Connecticut ve Rhode Island gibi eyaletler, silahlı saldırıları engellemek adına konsorsiyum oluşturmak için bir araya geldi ve birbirleriyle veri paylaşmaya başladılar.

Konsorsiyum oluşturmak, blockchain’in en değerli kullanım örneklerinden biridir. Satıcı veya silahlara sahip kişiler hakkında çok fazla veri veya herhangi bir veri ihlali olmadan, eyalet hatları arasında veri paylaşımını kolaylaştırmanın yanı sıra silahların veya satışların hareketini izlemenin kolay bir yoludur.

Sağlık Kayıtlarının Çapraz Referansı

Son yıllarda, psikolojik durumun silah sahibi olmadaki etkisi öne çıkan bir konu haline geldi. Hasta kayıtları yasalar tarafından korunmaktadır. Ancak bazı şirketler, hastaların tıbbi kayıtlarını depolamak için HIPAA uyumlu blokzinciri ağlarının oluşturulması üzerinde çalışmaktadır.

Bu gerçekleştiğinde, bu kayıtlara bir silah sahipliği blokzinciri ile çapraz referans verilebilir. Bu, silah satın almaya çalışan bireylerin ruh sağlığı hakkında eyaletlere ve satıcılara doğru veriler sağlayacaktır.

Saldırı Silahlarının Yasaklanması

AR-15 ve diğer saldırı tüfeklerinin tamamen yasaklanmasıyla yukarıdaki birçok çözüm yoluyla uğraşmadan sorundan kurtulabiliriz. Sonuç olarak, önleyici tedbirler teknolojiyi kullanan kişilere bağlıdır.

Teknoloji, blockchain

Tüm bu çözümler, çoğu kişi tarafından karşı çıkılabilir. Hepsi, gizlilik ihlali ve anayasal haklar ile ilgili sorunları gündeme getirir.

Bu yüzden teknolojinin tek başına çözüm olmadığını hatırlamak önemlidir. Bundan sonra ne olacağı, bize ve elimizdeki verileri nasıl kullanmayı seçtiğimize bağlıdır.

Blockchain, silah şiddetini önlemede önemli bir rol oynayabilir. Ancak bunun sadece silahları takip etmekle ilgili olmadığını hatırlamalıyız, Blockchain sadece bir araçtır. Bu, kontroller veya lisanslama ile sınırlanabilecek bir durum değildir. Gerçek bir sosyo-politik, kültürel ve düzenleyici değişimleri gerektirir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Tron Ağı, 7,7 Milyar TRX Token’ı Yaktı!

Binance, Bir Ülkeden Daha Lisans Aldı