in , , ,

Blockchain Patch Nedir?

Yazılım ve işletim sistemi (OS) güncellemeleri yama (patch) olarak adlandırılır ve bir program veya üründeki güvenlik açıklarını gidermek amacıyla kullanılır. 

Yazılım üreticileri genellikle programın performansını etkileyen hataları düzeltebilen ve yeni güvenlik işlevleri ekleyebilen güncellemeler yayınlar. Yazılım patch’lerinin hızlı bir şekilde gönderilmesi gerekir. 

kripto blockchain

Patch Yönetimine Genel Bakış 

Patch yönetimi, yazılım güncellemelerini veya yamaları tanımlar. Patch tanımlamasının ardından, güncellemeleri bilgisayara, mobil cihaza ya da sunucular gibi çeşitli uç noktalara dağıtır. En yaygın üç patch türü; güvenlik patch’leri, hata düzeltmeleri ve özellik güncellemeleridir. 

Blockchain’de Patch Yönetim Sistemi Neden Önemli? 

Patch’lerin birincil amacı yazılımın güvenliğiyle ilgili işlevsel sorunları ve güvenlik açıklarını gidermektir. Patch yönetimi birçok nedenden dolayı ciddi önem arz eder. Bunlardan biri de mevzuata uygunluğun sürdürülmesine yardımcı olmasıdır. Uyumluluk standartlarını sağlamak için yazılımın düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Uyumluluk strandartlarının korunamadığı takdirde, mali cezalar söz konusu olabilir. 

Patch Bakımının Ethereum Ekosistemi Üzerindeki Sonuçları 

Basit patch bakımları göz ardı edildiğinde Ethereum ekosisteminin güvenliği riske girer. Birçok ETH yatırımcısı iyi bir patch bakımı uygulamadığından birçok risk ile karşı karşıya kalabilir. 

kripto

Blok zincir yatırımcıları, yeni duyurulan güvenlik patch’lerini yükleyerek ekosistemlerinin tehlikeye girmesini önleyebilir.

Blok Zincir Tabanlı Patch Yönetimi 

Patch’ler, sistemlere manuel olarak yada bir üçüncü tarafın yardımıyla uygulanabilir. Fakat blok zincir teknolojisinde patch yönetim süreci otomatik olarak gerçekleşir. Bu süreçte, otomatik çalışacak olan akıllı sözleşmelerde geliştirilebilir. Her iki yöntem de birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirilebilir. 

Patch yönetim sistemlerinde, patch bütünlüğünü doğrulamak için yazılım geliştiricileri tarafından sağlanan elektronik imzalar ve açık anahtarlar kullanılarak blok zincir tabanlı bir yöntem geliştirmişlerdir. Ek olarak, blok zincir tabanlı Patch yönetim sistemleri, gelecekteki sistem genişletmeleri için bir temel oluşturur. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

funding round

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

kriptopara

Kripto Para Sepeti Nedir ve Nasıl Yapılır?