in ,

Blockchain Oyunları: Hayal mi Gerçek mi?

Play-to-Earn (P2E)

Hatırlıyor musunuz? Mart 2022’de, bir blockchain oyun slash metaverse projesi olan Pixelmon ve NFT koleksiyonunu çevreleyen büyük bir heyecan ve beklenti vardı. Sonra bu beklenti ve heyecan giderek düştü.

Buna rağmen, Pixelmon koleksiyonu piyasaya sürdükten bir hafta sonra 5,8 milyon dolarlık işlem hacmi elde etti. Bu, yatırımcıların blok zinciri oyunlarının potansiyeline inandıkları anlamına mı geliyor, yoksa sadece son derece spekülatif bir sandalye kapmaca oyunu mu?

Kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesine giden potansiyel bir yol olarak görülen blok zinciri destekli oyun alanı, birçok kişinin uzun vadeli potansiyeline inandığı en çeşitli kripto sektörlerinden biridir.

Ancak ilk blockchain oyunları başlangıçta büyük bir başarı elde etmiş olsa da, çok azı artan rekabet ve zayıflayan kripto ekonomisi karşısında ilgiyi korumayı başardı.

Şimdi, sektör çarklarını döndürmeye devam ederken ve geliştiriciler ayı piyasası boyunca inşa etmeye çalışırken, blok zinciri oyunlarının parlak bir geleceği olup olmadığı ya da çoktan tükenip tükenmediği belirsizliğini koruyor.

Play-to-Earn (P2E) Başarısızlığı

Oyna-kazan (P2E) 2021’de önemli bir trend oldu ve kelimenin tam anlamıyla yüzlerce (çoğunlukla düşük iddialı) oyun, kullanıcı edinimini teşvik etmenin ve düzenli katılımı teşvik etmenin bir yolu olarak P2E oyun tasarımından ve tokenomiklerden yararlandı.

Kullanıcılar düzenli olarak oynayarak kripto para token’ları şeklinde ödüller kazanıyor. Bu token’lar daha sonra oyun içinde kullanılabiliyor ya da gerçek dünyadan gelir elde etmek için harici borsalar aracılığıyla satılabiliyor.

Axie Infinity, Mart 2018’de piyasaya sürüldükten sonra 2021’de ivme kazanmaya başladı ve AXS token’ının neredeyse 10 milyar dolarlık en yüksek piyasa değerine ulaşmasıyla tüm zamanların en büyük blok zinciri oyunu haline geldi. Finansal olarak teşvik edilen oyun vaadiyle hareket eden Axie Infinity, Kasım 2021 itibarıyla 2,7 milyon aktif kullanıcıya ulaştı ve oyna-kazan sektörünü başlattı.

Axie Infinity’nin açtığı yol ile P2E endüstrisi hızla yeniliklerin merkezi haline geldi ve geçtiğimiz yıl yüzlerce P2E oyunu piyasaya sürüldü. Bunların büyük çoğunluğu önemli bir ivme kazanamamış olsa da, aralarında Alien Worlds, Splinterlands ve Farmers World gibi oyunların da bulunduğu birkaç tanesi kayda değer bir başarı elde etti.

Ancak P2E oyunların kârlı doğası göz önüne alındığında, sektör en iyi şekilde paralı asker benzeri davranış olarak tanımlanabilecek bir durumu körükledi ve oyuncuların büyük bir kısmı oyunlar arasında oynanıştan ziyade kârlılığa dayalı olarak hareket etti.

Bu projelerin birçoğu, tüm zamanların en yüksek seviyelerine kıyasla %95’ten fazla değer kaybetmeden önce, oyna-kazan token’larının aşırı yüksek değerlere ulaştığını gördü. Genel olarak gerçek token faydası eksikliği ve zayıf oynanış nedeniyle, sadece bir avuç P2E oyunu zaman testine dayanmayı başardı.

Blockchain Oyunlarında Son Yenilikler

Play-to-Earn oyunlarının açık çekiciliğine ve blok zinciri teknolojisinin oyunlara getirebileceği faydalara rağmen, çok az blok zinciri oyunu önemli bir oyuncu tabanı geliştirmeyi başardı.

Gerçekten de, en iddialı ve başarılı blok zinciri oyunları bile günlük aktif oyuncu sayısı bakımından geleneksel oyunlara kıyasla sönük kaldı. Alien Worlds şu anda yaklaşık 207.000 günlük aktif cüzdanla açık ara en popüler blok zinciri oyunu konumundadır.

Bu bir blok zinciri oyunu için etkileyici olsa da, Alien Worlds önde gelen oyun platformlarından biri olan Steam’de mevcut olsaydı günlük aktif oyuncu sayısına göre ilk 100 oyun arasına bile giremezdi. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Steam’deki en popüler 5 oyun ortalama 200.000’den fazla eş zamanlı aktif kullanıcıya sahip.

Son zamanlarda, Move-to-Earn alanındaki büyük oyuncular, blok zinciri uygulamalarının kitlesel olarak benimsenmesinin mümkün olduğunu göstermiştir. Buna, zirvesinde 3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan STEPN de dahildir. PRIMAL gibi daha yeni platformlar ise oyunlaştırılmış fitness takip uygulamasının benimsenmesini sağlamak için fitness fenomenlerinin ve ünlülerin kitlesel çekiciliğinden yararlanmaya başlıyor.

Platform, 24 milyondan fazla hayranı olan ünlüler ve sporcularla ortaklıklar kurarak ve Oura, Fitbit ve Apple Watch gibi popüler fitness takip cihazları için destek ekleyerek 300 milyon sporcuyu bünyesine katmayı hedefliyor. Şimdiye kadarki en popüler dApp olmak için bu hedefin sadece %1’ine ulaşması gerekiyor.

Bununla birlikte, blok zinciri altyapısının böyle bir yükü kaldırıp kaldıramayacağı henüz belli değil. En ölçeklenebilir Layer-1 blok zincirlerinin bile, Solana ve Avalanche dahil olmak üzere, en yoğun stres veya yapılandırma hataları zamanlarında zorlandığı görülmüştür.

Diğer blok zinciri oyunları ise sadece daha erişilebilir olarak ana akım olmayı umuyor. Bunlar arasında kendi oyun başlatıcısını yayınlamayı planlayan My Neighbor Alice’in yanı sıra Gala Games’in yakın zamanda duyurduğu ve Steam’de yayınlanacak olan Superior adlı NFT shooter oyunu da yer alıyor. Bu, blockchain özellikli oyunları bulmayı, yüklemeyi ve bunlarla etkileşime geçmeyi çok daha basit bir görev haline getirmeye yardımcı olabilir.

Metaverse Geleceği

Metaverse’in yeni nesil oyunlara güç vermesi bekleniyor. Mevcut ve gelecek metaverse’ler giderek daha karmaşık ve çekici oyunlara ev sahipliği yapacak.

Ancak metaverse bile ciddi büyüme sancıları çekiyor. Aralık 2021’de yaklaşık 300.000 aylık aktif kullanıcıya sahip olmasına rağmen, Decentraland’in her gün dApp ile etkileşime giren yalnızca 46 benzersiz aktif cüzdanı olduğu ortaya çıktı.

En iyi bilinen metaverse olan Decentraland’i örnek olarak ele alalım. MANA olarak bilinen yerel oyun içi para birimi, şu anda 750 milyon doların üzerinde tamamen seyreltilmiş bir piyasa değerine sahiptir. MANA token’larının 290.000’den fazla sahibi var ve bunların sadece %0,016’sı oyunu günlük olarak kullanırken, token sahiplerinin sadece %0,31’i her ay aktif.

Şu anda her gün 400 ya da her ay 12.000 benzersiz cüzdanın aktif olduğu The Sandbox gibi daha kapsamlı metaverse’lere odaklanıldığında görüntü biraz daha iyi görünüyor. Bu da sırasıyla tüm sahiplerin %0,2 ve %6’sına denk geliyor.

Ancak bu rakamlar Fortnite ve Roblox gibi blok zincir destekli olmayan metaevrenlerin günlük tahmini 30 milyon aktif oyuncuya ulaşmasından hala çok uzak.

Oyunların Başarılı Olması İçin Gerekenler

Günümüzde blok zinciri oyunlarının büyük çoğunluğu oyna-kazan mekaniği etrafında şekilleniyor ve çok azı yalnızca oynanış biçimleriyle oyuncuların ilgisini çekebiliyor.

Ne yazık ki bu durum blok zinciri oyun alanında çeşitlilik eksikliğine yol açtı ve çoğu oyun aynı basit kullanım modelini izliyor. NFT satın al, NFT yatır, oyuna katılmak için NFT kullan, ödül talep et ve ödülleri kullan/takas et.

Sonuç olarak, yalnızca erken hareket edenler veya en iddialı ve farklılaştırılmış blok zinciri oyunları kendi nişlerini oluşturmayı başardı. Başarıya ulaşma şansının yüksek olması için, gelecekteki oyunların bugün çoğu seçeneği zorlayan birkaç temel zorluğun üstesinden gelmesi gerekecektir. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır:

Kullanıcı Deneyimi Sorunları: Web3 uygulamalarıyla etkileşim kurmak zorlayıcı olabilir. Çoğu NFT özellikli oyunda olduğu gibi zorunlu bir minimum yatırım olduğunda bu iki katına çıkar. Gelecekteki oyunlar muhtemelen blok zinciri teknolojisini perde arkasında tutarak, cüzdan adresleri için insan tarafından okunabilir isimler kullanarak ve oynaması ücretsiz bir seçenek uygulayarak bu zorlukları çözecektir.

Sürdürülebilir Olmayan Tokenomik: Kazanmak için oyna oyunları, ekip ve yatırımcı haklarından oyun ödüllerine ve geliştirme harcamalarına kadar inanılmaz derecede enflasyonist tokenomiklerden muzdariptir. Bu, token fiyatını ezebilir ve oyuncuları uzaklaştırabilir. Geleceğin blok zinciri oyunları, hangi oyuncuların ödül kazanabileceğini ve kazandığını kısıtlayarak token emisyonlarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Doğru Altyapı: Defalarca görüldüğü üzere, büyük başarı elde eden blok zinciri oyunları, altta yatan blok zincirini çökertme veya tıkama potansiyeline sahiptir. Yeni oyunların milyonlarca eşzamanlı oyuncuyu desteklemek için muhtemelen yüksek verimli blok zincirlerine veya alternatif ölçeklendirme çözümlerine güvenmesi gerekecektir.

Eğlence: Teknik olarak video oyunu olarak tanımlanmalarına rağmen, blok zinciri destekli oyunların çoğu oynanış konusunda yetersiz kalmaktadır ve çoğunun oyna-kazan mekaniği olmadan çok az kullanıcısı olur ya da hiç olmaz. Ancak Star Atlas ve Illuvium gibi oyunların da aralarında bulunduğu ilk oyun dalgası halihazırda geliştirilmeye devam etmektedir.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/academy/article/blockchain-gaming-pipedream-or-prophesy

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Story Protocol Nedir?

Teknik Analizciler Bu Hafta Ne Konuştu?