in , ,

Blockchain Mimarisinin Bir Sonraki Evrimi: Prasaga Nedir?

Blok zinciri teknolojisi hızla gelişiyor ve yeni projelerin dağıtık bir ekosistem oluşturması için veri güvenliğinden yararlanmasına yardımcı oluyor. Bazı blok zinciri platformları üzerinde çok fazla sayıda proje inşa edildiği için işlem hızında sorunlar yaşanıyor. İşte Prasaga, veri alışverişi sorunlarını çözme ve blok zinciri teknolojisini hızlandırma misyonuyla doğdu.

Prasaga, blok zinciri mimarisinin bir sonraki evrimini tasarlayarak tüm blok zincirlerinin arzu ettiği vaadi gerçekleştirdi. Proje, güvenlik konusunda yüksek koruma ve ağa kaynak eklendikçe işlem hızında mümkün olan maksimum artışları sağlamaya odaklı bir vizyona sahip. Verilerin insanların yaşam kalitesini, güvenliğini ve mahremiyetini iyileştirmeye yardımcı olacağı bir sistem geliştirmeye odaklanıyor.

Prasaga, konsensüs algoritmasının ölçeklenebilirliği, akıllı sözleşme mimarisinin paralelleştirilmesi (sharding) ve madencileri teşvik etmek için kripto para birimi oluşturulması şeklinde üç başlık altında toplayabileceğimiz temel konuları dikkate alarak DataGrid Blockchain (DGB) adlı yeni bir blok zinciri altyapısı oluşturulmuştur.

Prasaga Projesinin Hedefleri 

  • Merkeziyetsiz erişim
  • İşlem hızını ortaya çıkarmak için optimum ölçeklendirme
  • Kişisel özgürlükleri ve veri gizliliğini sağlamak için kişiselleştirilmiş kontroller

DataGrid Blok Zinciri 3 Konuya Odaklanır:

  • Ölçeklenebilirlik için Distributed Proof-of-Work (D-POW)
  • Paralelleştirme için Genişletilebilir Blok Zinciri Nesne Modeli (Extensible Blockchain Object Model -XBOM)
  • Kripto para birimi için DataGrid Token (DGT) Finansal Modeli

DGB, kripto para birimleri ve küresel olarak ölçeklenebilir iş ilişkileri dahil olmak üzere blok zincirinin genel amacı için tasarlanmıştır. Bununla birlikte DGB, mevcut herhangi bir blok zinciri teknolojisi üzerinde yürütülen akıllı bir sözleşme değildir. Proof-of-work (PoW) ve proof-of-stake (PoS) olmak üzere iki protokolü birleştiren DataGrid Blockchain (DGB) konsensüs protokolü, özelleştirilebilir ve shard blok zincirlerinin paralel çalışmasına izin verir. Böylelikle Bitcoin’i korurken tüm işlemleri paralel olarak işleyebiliyor.

Genişletilebilir Blok Zinciri Nesne Modeli (Extensible Blockchain Object Model-XBOM), sınıfların kodunu yükleyen DGB’nin üstündeki sınıfları başlatmak için birinci sınıf bir nesne modeli kullanır. XBOM, DGB’ye önceden yüklenmiş olan kodu açıkça kullandığından dolayı bireysel kod hataları olasılığı büyük ölçüde azalır. XBOM yapısı, mevcut akıllı sözleşmeler tarafından desteklenmeyen birçok konuya işlevsellik sağlayacaktır. XBOM, hesapların blok zincirindeki hesaplarda varlık tutmasına izin verir.

DataGrid blok zinciri, artan sayıda madenciler ile doğru orantılı olarak işlem verimini artıran algoritmalarla blok zinciri ölçeklenebilirliğini ele alır. DataGrid Token (DGT), Ethereum’a benzer şekilde çalışan bir Mined Native Token’dır. Toplam token arzı: 53.278.888.889 DGT’dir. DGT’nin para yönetimi politikası, DGT istikrarını iyileştirmek için coin arz yönetimine yönelik bir yaklaşımdır. DGT, ERC 20 veya benzeri gibi akıllı sözleşmeler üzerine kurulu bir token değildir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Moonriver (MOVR) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Ethereum Fiyatı Ne Yönde?