in , ,

Blockchain İle “Seyahat Ve Mobilite” Sektörü

Yazı dizimiz bütün hızıyla devam ediyor. Bugün konumuz Seyahat ve Mobilite Sektörü. Bitcoin dahil bir birçok para biriminin temelini oluşturan blockchain teknolojisi esasında yüksek hacimli dijital işlemleri kaydedip doğrulayan sanal bir defterdir. Blockchain çağı yaklaşıyor ve bankacılık bundan etkilenecek tek endüstri değil. Kolluk kuvvetlerinin, oyun şirketlerinin ve diğer birçok sektör ve teknolojinin nasıl etkileneceğine bir bakış atalım. 

Blockchain, bankacılık ve kripto para birimindeki infial etkisi yaratan büyümesini hızla devam ettiriyor. Blockchain firmalarına sağlanan yıllık finansman 2018 yılındaki rekor seviyeden aşağıda olmasına rağmen 2020 ve 2017 yılına oranla 2 kat fazlaydı. Devam eden boğa sezonununda etkisiyle 2021 yılı bitimine kadar 2018 yılındaki rekorunun da üstüne çıkılacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Hatta CB Insights şirketinin market boyutlandırma aracına göre 2023 yılına kadar blockchain çözümlerine yapılan yıllık harcamalar 16 milyar dolara yaklaşacak. Sigortadan, oyun sektörüne bir çok endüstrinin blockchain uygulamalarına yatırım yapacağı öngörülüyor.

Şirketler dijital bilgi ekosistemlerinde daha fazla şeffaflık ve doğruluk sağlamak için blockchain’i kullandıkça, altyapıdan kamu politikasına kadar çeşitli sektörlerde blockchain farkındalığını arttırıyorlar. Siz de kendi sektörünüz ve diğer sektörler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Her sektörü tek tek irdeleyeceğimiz yazı dizimiz devam ediyor. İşte sektör sektör blockchain teknolojisini kullanan size ilham olacak şirketler ve uygulamaları. Sizlerle beraber inceleyeceğimiz sektörler şu şekilde olacaktır.

  • Finansal Hizmetler
  • Seyahat Ve Mobilite
  • Altyapı
  • Sağlık Hizmeti
  • Kamu Sektörü
  • Perakende
  • Tarım Ve Madencilik
  • Eğitim, İletişim Ve Bilgi Sistemleri
  • Eğlence
  • Diğer Sektörle

Otomotiv İmalatı

İkinci el bir araç alacağınızı düşünün, aracı incelerken değişen parçası olup olmadığını değişen parçanın orijinal bir parça mı yoksa başka bir araçtan çıkma bir parça olduğunu mu nasıl anlarsınız? Bir blockchain’de otomobil parçaları gibi fiziksel varlıkların kaydedilmesi, teknolojinin kurcalamaya dayanıklı, nötr ve esnek bir sistemle mülkiyeti izlemek için kullanışlı olabileceğinin en iyi örneğidir. Kağıt kayıtları sahteciliğe ve/veya fiziksel bozulmaya eğilimli olsa da ve merkezi veritabanları hack, insan hatasına maruz kalabilirken, blok zincirler değişmez ve defteri kontrol eden tek bir varlığa sahip değildir. Blockchain’ler, bir tedarik zincirindeki parçaları izlemek ve sahte olanları ayıklamak için kullanılabilir. Bu teknolojinin, 2020’nin sadece ilk yarısında 13 milyon dolar olan otomotiv geri çağırmaları için de önemli etkileri var. Parçaların tedarikçiden bireysel araca nereye gittiğine dair bir kayıt ile blockchain, hedeflenen geri çağırmaları etkinleştirebilir.

Ford, BMW, Honda ve GM gibi otomobil üreticilerini içeren bir konsorsiyum olan Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI), bir araç ve parça izleme girişimi üzerinde çalışıyor. Araç kimliği (VID) standart girişimi, araçlar için “doğum sertifikaları” sağlar, bakım geçmişini ve araç kaydını paylaşılan bir defterde sınır ötesinde bile izlenebilir. Başka bir örnekte Daimler, blockchain’in tedarik zinciri verilerini üretim merkezleri ve ortakları arasında paylaşmak ve nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için merkezi olmayan bir veri alışverişi olan Singapur merkezli Ocean Protocol ile ortaklık kurdu. MOBI kapsamında, GM ve BMW gibi diğer otomobil üreticileri, blockchain teknolojisini kullanarak kendi kendini süren araç verilerini paylaşmak için Ortaklık kurdu.

Araç Satış&Kiralama

Bir aracı kiralama, satın alma veya satma deneyimi, bir işlemin her tarafındaki paydaşlar için kötü anılan bir süreçtir, ancak blockchain bunu değiştirebilir. 2015 yılında Visa, araç kiralamayı kolaylaştırmak için blockchain’i kullanan ve “tıkla, imzala ve sür” sürecine dönüştüren bir konsept üzerinde iddialı start-up DocuSign ile ortaklık kurdu. Visa-DocuSign aracıyla, müşteriler kiralamak istedikleri aracı seçer ve işlem blockchain’in genel defterine girilir. Ardından, müşteri sürücü koltuğundan bir kira sözleşmesi ve bir sigorta poliçesi imzalar ve blok zinciri bu bilgilerle güncellenir.

Bugün, Estonya merkezli CarVertical gibi şirketler, kullanılmış bir araba satın almak isteyen kullanıcılar için araç geçmişlerini daha güvenilir bir şekilde izlemek için blockchain teknolojisini kullanıyor. CarVertical, kiralama ve sigorta geçmişi de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen araçlarla ilgili verileri tek bir defterde kaydeder. Daha sonra, kullanıcılar tarafından girilen VIN numaralarına dayanarak bir aracın geçmişi hakkında daha eksiksiz bir rapor oluşturmak için defterde saklanan verileri kullanır.

Özel Yolculuk Hizmetleri

Uber ve Lyft gibi Binicilik uygulamaları, merkeziyetsizliği tam tersini temsil eder, çünkü esasen sevk merkezleri olarak çalışırlar ve sürücü filolarını kontrol etmek için algoritmalar kullanırlar (Ve ne ücret alacaklarını dikte ederler). Blockchain bu dinamiğe yeni seçenekler enjekte edebilir: dağıtılmış bir defterle, sürücüler daha kullanıcı odaklı, değer odaklı bir pazar oluşturabilir. Arcade City, örneğin, bir blockchain sistemi aracılığıyla tüm işlemleri kolaylaştırır. Arcade City, diğer Yolculuk şirketlerine benzer şekilde çalışır, ancak sürücülerin tüm etkileşimleri kaydeden blockchain ile oranlarını (yolcu ücretlerinin bir yüzdesini alarak) belirlemelerine izin verir.

Bu, Arcade City’nin bir şirket merkezinden kontrol edilmek yerine kendi ulaşım işlerini kurmayı tercih eden profesyonel sürücülere hitap etmesini sağlar: Arcade City’deki sürücüler kendi fiyatlarını belirlemekte, kendi yinelenen müşteri tabanlarını oluşturmakta ve teslimatlar veya yol yardımı gibi ek hizmetler sunmakta özgürdürler. Arcade City, Ocak 2021’de daha fazla eşler arası ticaret sağlamak için kodunu açık kaynak haline getireceğini açıkladı.

Başka bir blockchain tabanlı yolculuk paylaşım uygulaması Drife. Start-up şu anda Bangalore’da faaliyet gösteriyor ve Hindistan genelinde daha fazla şehirde başlatmayı planlıyor. Uygulama, Drife’nin DRF tokenini biniciler ve sürücüler arasında oluşturulan bir “kişiselleştirilmiş akıllı sözleşmeler” sistemi ile çalışır. Her yolculuk için bir ücret ödemek yerine, Drife sürücüleri uygulamayı kullanmak için yıllık bir ücret öderler.

Nakliye

Blockchain kullanılarak izlenebilen ve kaydedilebilen varlıklar sadece dijital işlemler değil, aynı zamanda nakliye kamyonları gibi fiziksel öğeleri de içerir. Tartışılan diğer endüstrilerin çoğu kamu kayıtlarını içerirken, özel blockchain ağları kendi olanaklarını sunar. Ulaştırma İttifakında Blockchain (BiTA), endüstri standartlarını geliştirmek ve üye ağını eğitmek için kuruldu. Bu, mevcut en büyük ticari blockchain ittifakıdır ve yaklaşık 500 üyesi, kamyon ve ulaşım endüstrilerini değiştirecek çerçeveler geliştirmektedir.

Blockchain, işlemleri, gönderi takibini ve filo yönetimini geliştirebilir, varlıkları koruyabilir ve filo verimliliğini artırabilir. Örneğin, malzemeleri taşıyan bir kamyonu takip ederek ve herhangi bir gecikme sırasında güvenli saklama koşullarının korunup korunmadığını belirterek gıdadaki Kontaminasyonu izlemeye yardımcı olabilir. Ek olarak, belirli bir bölgedeki kamyonlarla taşınacak kamyoncuları ve eşyaları eşleştirerek rotaları optimize etmeye yardımcı olabilir. Ancak, merkezi olmayan bir defterin bu sektörde çalışması için, her taraftan satın alınması gerekir: küçük ve büyük işletmeler, şehir içi nakliyecileri ve mega kamyon şirketleri. Toplu satın alma olmadan, sistem tam olarak optimize edilmeyecektir.

Havacılık ve Savunma

Accenture’a göre, Havacılık ve savunma şirketlerinin %61’i blockchain veya dağıtılmış defter çözümleri ile çalışıyor. Blockchain teknolojisi, parça envanterini ve kimlik doğrulamasını, personel sertifikası takibini ve daha fazlasını düzene sokma potansiyeline sahiptir. Örneğin, Godirect Trade (Honeywell Aerospace’in bir birimi), yeniden satışlarda parçaları listelemek için blockchain kullanan bir havacılık parçaları pazarıdır. Defteri, 25.000 parçasının her biri için bakım ve üretim geçmişlerini tek bir yerde saklar. Bu veriler daha sonra Federal Havacılık İdaresi’nin gereksinimlerine göre yenilenmiş parçaları hemen listelemek için kullanılır ve havacılık parçalarının yeniden satılmasını karakterize eden manuel ve ağır evrak süreçlerinden kaçınır.

Bu arada, NATO standartlarına uymak için, Fransa merkezli Havacılık ve savunma yüklenicisi Thales Group, tesiste üretilen deniz ekipmanlarını ve diğer parçaları izlemek için yeni üretim alanlarından birinde blockchain kullanıyor. Rusya ve ABD gibi ülkeler de blockchain ile hamle yapıyor. 2018 yılında, Rusya Savunma Bakanlığı bir blockchain Araştırma Laboratuvarı kurdu. 2019 yılında ABD Savunma Bakanlığı, devlet kurumlarının Ar-Ge verilerini güvenli bir şekilde paylaşmasını ve izlemesini sağlayacak bir blockchain çözümü geliştirmek için başlangıç SİMBA Chain ile sözleşme imzaladı.

Havayolu Şirketleri

Uçuş rezervasyonuna giren verileri düşünün: uçuşların nasıl rezerve edildiğine bağlı olarak isimler, doğum günleri, kredi kartı numaraları, göçmenlik bilgileri, varış noktaları ve hatta bazen otel veya kiralık araç bilgileri. Bu verileri güvence altına almak ve uzlaştırmak için blockchain teknolojisinin uygulanması daha güvenli bir yolculuk ortamı sunabilir. Bir materyal olan bileti dijital bir tokene dönüştürmek yeni bir güvenlik katmanı sağlar. Bilet tokeninin bir parçası olarak akıllı bir sözleşme kullanmak, havayollarının müşterilere doğrulanmış deneyimler sağlamak için biletlerin satışını ve kullanımını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, uçak bakımının daha doğru günlüklerini oluşturmak, aşırı pişirmeyi önlemek ve daha fazlasını yapmak için de kullanılabilir.

blockchain

Örneğin, Rusya merkezli S7 Airlines, biletleri düzenlemek ve satmak için özel Ethereum tabanlı bir blockchain ve akıllı sözleşmeler kullanıyor. Platformun havayolunun ödeme sürelerini 14 günden 23 saniyeye düşürdüğü bildirildi. 2019 yılında havayolu, blok zincir sisteminde işlenen aylık bilet satışlarında 1 milyon dolar hacme ulaşıldığını açıkladı. Havayolu sadakat bonusları, blockchain’in halihazırda yürütülmekte olduğu başka bir alandır. Singapore Airlines’ın Krispay’i, milleri güvenli bir şekilde ticari ortaklarıyla kullanılabilecek kripto para birimine dönüştüren bir blockchain üzerine inşa edilmiş dijital bir cüzdandır. Bu program, sık uçan yolcuları anında ödüllendirir ve puanlarını sadece ek uçuşlarda değil, çeşitli satın alımlarda güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlar.

Otel ve Turizm

Büyük otel zincirleri, üçüncü taraf rezervasyon hizmetlerine (tatil sepeti, tatil budur vs.) ödenen komisyonlar şeklinde toplam gelirlerinin %10 ila %15’ini kaybeder. Küçük zincirler ve bağımsız oteller, gelirlerinin %18 ila %22’si arasında bir miktarı üçüncü taraf hizmetlerine veriyor. Blockchain teknolojisi, aracıları azaltmaya, doğrudan sağlayıcıdan tüketiciye etkileşimi teşvik etmeye ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir.

blockchain

Örneğin, Blockchain tabanlı Platform Winding Tree, “merkezi olmayan açık kaynaklı bir B2B Seyahat pazarı” oteller, havayolları ve Turizm ofisleri ile çalışıyor. Start-up, yüksek ücret talep eden üçüncü taraf operatörleri atlatmak için 2019 yılında Lufthansa, AirFrance, AirCanada ve daha yakın zamanda Etihad Airways ile ortaklık kurdu. Mayıs 2019’da Winding Tree, Nordic Choice Hotels ile ilk otel rezervasyonunu gerçekleştirdi. Dünya dönüşüyor, geç kalmadan siz de kendi sektörlerinizle alakalı yazılar için bizi takip etmeye devam edin.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin

Bitcoin Tarafından Büyük Bir Hareket Görebilecek miyiz?

Bitcoin

Bitcoin İşlem Hacmiyle Apple’ı 7’ye Katladı!