in ,

Blockchain Gaming Guild Nedir?

Bugüne kadar pek çok blok zinciri oyun projelerine şahit olduk. Hayatlarımıza play-to-earn kavramı girdi. Bazıları kısa sürede başarıya ulaşırken bazıları piyasadan silindi. Bu makale blok zinciri oyun projelerinden ziyade blok zinciri oyun toplulukları (gaming guilds) hakkında.

Gaming Guild Nedir?

Öncelikle ingilizce “guild” kelimesini lonca, topluluk olarak dilimize çevirebiliriz. Oyunda belli kişiler ile yardımlaşmayı, paylaşımlarda bulunmayı ve bir arada olmayı ifade eder. Gaming guild ise geleneksel çevrimiçi oyunlarda guild, bir grup oyuncunun belirli bir oyun veya oyunlar için bir ittifak oluşturmasıdır. Bir nevi “klan” kurmasıdır. MMORPG türü oyunlarda bu tür topluluklar oldukça yaygındır.

Guild’ler Neden Blok Zinciri Oyunları için Önemlidir?

Basit bir cevap olarak para diyebiliriz. Risk sermayeleri play-to-earn projelerinin potansiyelini görüp yüklü yatırımlar yaptılar. O zamandan beri geliştiricilere milyonlarca dolar harcıyorlar. Ancak sadece oyunlara ve ürünlere değil, aynı zamanda oyunculara da sahip olmak istiyorlar.

Axie Infinity’i bu konuda örnek gösterebiliriz. Axie Infinity topluluğu, daha zengin oyuncuların, kârlarının belirli bir yüzdesi karşılığında Axie’lerini göreca daha az varlıklı oyunculara ödünç verdikleri bir “burs” (scholarship) sistemi kurdu. Bu, yüzlerce olmasa da onlarca oyuncuyu kontrol eden “yöneticilerin” ortaya çıkmasıyla hızla daha resmi bir görünüm kazandı.

blockchain oyunu

Oyuncular kendi Axie’lerini satın alabilecek kadar para kazandıklarında kaybolabiliyorlar, ne yapacaklarını bilemeyebiliyorlar. Bu noktada ise yöneticilere yeni özellikler sağlamak için sahneye “gözlemciler” (scout) çıkageldi.

Gaming Guild’leri, play-to-earn sektöründe birden fazla amaca hizmet edecek. Oyuncuların sohbet edebildiği, haber paylaşımı yapabildiği ve ekip oluşturabildikleri bir kapalı topluluklar oluşturacak. NFT satın alımlarına ve yeni oyunlara erken aşamada tohum yatırımına olanak tanıyan geniş varlıkları olan, merkeziyetsiz özerk kuruluşlar olacaklar. Ve son olarak, en iyi oyuncuları ve en büyük ortaklıkları çekmek için blockchain oyunlarının profesyonel yönetim katmanına dönüşecekler. Yukarıda bahsedilen yöneticiler ve gözlemciler gibi, oyunculara / guild üyelerine kâr karşılığında kaynak ödünç verebilecekler. En büyük varlığa / hazineye ve en iyi oyunculara sahip olan Guild’ler en fazla etkiye sahip olacak.

Guild’ler büyük bir sektör ve AAA olarak sınıflandırdığımız yüksek bütçeli oyunların blok zincirlerinde oyunlarını piyasaya sürmeden önce herkesin kendisini konumlandırmaya çalıştığı bir gerçek. Bazı guild’ler diğerlerinden daha değerlidir. Oyun ödülleri, NFT satışları ve diğer gelir kaynakları yoluyla kâr elde etmeye başlayana kadar, kimin en iyi düzene, sisteme sahip olduğunu söylemek zor olacaktır.

Kaynak: Medium – Richard Goldman

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Hodling ve Trading Arasındaki Fark

Chirpley, Influencer Pazarlamasını Yeni Zirvelere Taşıyor