in ,

Blockchain Akıllı Evlerle Birlikte Nasıl Hayatımıza Girecek?

Akıllı evler de tıpkı blockchain son yıllarda zaten dijital devrimin önemli bir parçası haline geldi. İnsanların günlük rahatlığı için birlikte çalışan cihazlardan oluşan bir altyapı oluşturarak, büyük bir potansiyel sergiliyor ve IoT endüstrisinin üstesinden gelmesi için yeni zorluklar ortaya çıkarıyorlar. 

Bunlardan biri elbette güvenlik. Şimdiye kadar, akıllı ev sahipleri verilerini dışarıdan gelen saldırılara karşı korumak için mücadele ediyorlar ve çoğu zaman bunu yapamıyorlar. Evdeki akıllı cihazların sayısı arttıkça, akıllı evlerin sayısı da artıyor. Ve akıllı araçlar büyük olasılıkla tek bir erişim noktasına sahip merkezi bulut hizmetlerini kullandıklarından, bilgisayar korsanları için tabiri caizse “bal kapları” haline geldiler.

Blockchain akıllı evlerde akıllı cihazların güvenliğini nasıl artırabilir? Bu noktaya ulaşmak için birkaç çalışmayı inceleyelim.

Akıllı Ev Piyasası: İstatistikleri Ve Gerçekleri Yıkmak

2017 yılında Multifamily Executive, ABD Y kuşağının %86’sının otonom ve uzaktan kumandalı cihazlara sahip akıllı evlere sahip olmak için daha fazla ödeme yapmaya istekli olduğunu ve bunların %61’inin bu cihazların güvenliği konusunda endişeli olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte, ABD akıllı evlerin tek pazarı değildir; daha ziyade, pazarın coğrafyası esas olarak Güney Amerika, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika dahil olmak üzere beş bölgeye yayılmıştır. Bu noktada, Kuzey Amerika’nın tüm harcamaların yaklaşık %41’ine sahip olduğu bildiriliyor. Birkaç yıl önce, bu bölge “akıllı ev entegreli sağlık çözümleri” için artan bir talebe sahipti ve bu da böyle bir dinamik için itici bir güç olabilir.

Bugüne kadar, 10 milyondan fazla bağlantılı cihaz kullanılıyor ve gelecek yıl 20 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşacakları tahmin ediliyor. Dramatik bir artış, değil mi?

Akıllı evlerde yıllık ortalama harcamalar (2020’den 2023’e kadar olan projeksiyonlarla)

Kaynak: GreyB Hizmetleri

Bu arada, dünya devletleri akıllı cihazların benimsenmesini hızlandırmak için bazı girişimlere başladı. Örneğin, İngiltere hükümeti, 26 milyon evde hane başına elektrik kullanımını ölçen akıllı sensörler kurmayı hedefledi. Hindistan hükümeti ülkeyi en büyük akıllı ev merkezlerinden birine dönüştürmek istiyor ve 500 akıllı şehir geliştirmeyi planlıyor. Ayrıca, Avustralya artık yaşlı nüfusun hayatını kolaylaştırmak ve onları bağımsız hale getirmek için  günlük yaşamlarına entegre etmek üzerine çalışıyor.

Tabii ki, bu sadece küresel ölçekte akıllı evlerin statükosuna gizlice bir bakış; her geçen gün daha fazla etkinlik gerçekleşiyor. Bu ışıkta, şu anda bu sektörün karşılaştığı sorunlar daha algılanabilir hale geliyor ve bu da bizi bir kez daha şu soruyla bırakıyor: blockchain burada işleri nasıl geliştirebilir?

Walmart Akıllı evlerde Güvenlik inşa etmek

Geçen yıl Walmart, güvenli akıllı ev yönetimi için blockchain kullanımını açıklayan bir patent yayınladı. Walmart’ın konseptine göre, ev sahipleri akıllı cihazlardan gelen bilgileri, her cihazın kendisine atanmış bir dijital kimliğe sahip olacağı blockchain özellikli bir veritabanında saklayabilecekler.

Şifrelenmiş özel anahtarlar sayesinde, sahipler cihazlar için belirli parametreleri yapılandırabilir ve işlemleri güvenli bir ağda çalıştırabilirler. Dahası, kullanıcılar özel bir yönetim portalı üzerinden akıllı cihazların erişim seviyelerini ve parametrelerini dinamik olarak değiştirebilecekler. Akıllı cihazlarını portalla entegre ederek, IoT üzerinden uzaktan erişimle kontrol edebilecekler. Çözümün yapılandırma bilgilerini depolayacağı ve sistem günlüğünü kalıcı, değişmez bir blockchain veritabanında değiştireceği bildiriliyor.

Güvenlikten paylaşım ekonomisine; dünyanın dört bir yanındaki şirketler etki alanını keşfetmeye, yeni uygulamalar bulmaya ve yeni iş vakalarını ortaya çıkarmaya devam ettiğinden, güvenlik sadece bu alanlardan bir tanesiydi.

Paylaşım Ekonomisini Yeniden Tanımlamak İçin IoTeX Ve NKN

Bir süre önce, IoTeX ve NKN, ev sahiplerinin akıllı ev verilerini tamamen farklı bir şekilde kontrol edebilecekleri ve paylaşabilecekleri paylaşım ekonomisi için blockchain tabanlı bir PoC (önce dene sonra al tarzı bir ticaret şekli) sundu.

Proje, düşük maliyetli olarak dizayn edildi. Airbnb ve benzeri platformlara merkeziyetsiz bir alternatif olarak sahne alacak. Lansmanda şirket akıllı kilitler, termostatlar ve ışıklar gibi kompakt IoT cihazlarının blockchain ile nasıl çalıştığını gösterdi.

Ev sahipleri, dağıtılmış bir P2P ağı üzerinden akıllı evlerine erişimi uzaktan kontrol edebilir ve yetkilendirebilir. Ayrıca yetkilendirilen misafirler akıllı cihazları sorunsuz olarak yönetebilir ve hepsi bir mobil uygulama aracılığıyla yapılabilir.

Bu şekilde, hem ev sahipleri hem de kiracılar, erişim yönetimi ve güvenliği, aydınlatma ve sıcaklık, “eklenti” odalar ve cihazlar da dahil olmak üzere akıllı daireleri ve verileri üzerinde tam kontrol sahibi olabilirler.

blockchain

IIIT Hanelerde Su İsrafını ve Kirliliğini Önlemek İçin Çalışıyor

Doğrudan akıllı evlere bağlı olmasa da, aşağıdaki çözüm “ilgili ” olarak tanımlanabilir. “Hindistan Bilgi Teknolojileri Enstitüsü (IIIT), evlerdeki su kaynaklarını “akıllı” tanklarla yönetmek için IoT ve blockchain’i entegre ediyor.

Geleneksel tanklarda, kullanıcılar tank dolduğunda güç düğmesini kapatmayı unuturlar ve taşan su israf olur. Akıllı Tank ile bu sorun sonsuza dek ortadan kalkabilir; cihaz, seviyeleri belirli bir noktanın altına düştüğünde tankı suyla doldurmak için pompayı otomatik olarak açar ve tank doldurulduktan sonra pompayı kapatır, böylece taşmayı önler.

Dahası, Akıllı Tank, tankı doldurmadan önce suyun saflığını bağımsız olarak kontrol eder. Arada bir, suyun kalitesi önceden belirlenmiş bir takım limit değerlere göre kontrol edilir ve su temizse, şebekeye gönderilir. Su kirliyse, bir kullanıcı özel bir su temizleme sistemi ile temizleyebilir ve daha sonra başka bir test için gönderebilir. Böylece, ev sahipleri sarf malzemelerinde su kalitesini korurlar.

Smart Tank, birden fazla sensörden toplanan verileri bir blockchain üzerinde saklar. Bu, tanklardan su satın alırken faturalarda sahteciliğin önlenmesini sağlar. Sistem ayrıca akıllı sözleşmeler yoluyla zincir üzerinde gerçekleştirilen mikro işlemlere sahiptir, bu nedenle faturalandırma anında gerçekleşir.

Sonuç

Blockchain güvenliği artırır ve akıllı evlerdeki işlemleri rasyonalize eder. Paylaşım ekonomisindeki işlemleri güçlendirir ve uzaktan kumandalı akıllı cihazlar için güvenli bir ortam oluşturur. Günlük hayatımızı daha rahat hale getirmek için hackleri ve veri ihlallerini önler.

Bugün sadece birkaç örnek getirdik, ancak tüm bunlar blockchain’in akıllı lambalarınız, panjurlarınız, akıllı kilitleriniz, tv’leriniz, diğer ev aletleriniz… ve hatta evinizin dışında, size zamanında, rasyonel ve kaliteli su kaynakları sağlayarak ve hayal edebileceğinizden daha fazlasını yaparak kendini kanıtlamaya devam edeceğe benziyor.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Kriptopara, Bitcoin

8 Mayıs 2021 Tarihli Cardano, Tron Ve Chiliz Fiyat Analizi

Sorare

Sorare Rehberi: Fantezi Futbol NFT Platformu