in ,

Black Friday Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkiler?

BTC

Bu yazımızda, Black Friday’ın Bitcoin fiyatına nasıl etki edeceğini ve geçmişteki etkilerini kaleme alacağız.

Black Friday günlerinde perakende satışlar o kadar güçlü olur ki, bu günün adını birçok Amerikan şirketinin bilançolarını kırmızıdan siyaha çevirmeye hazır olmasından aldığına inanılır. Bu doğru değil gibi görünse de, yatırımcılar Black Friday ve Noel’in genel borsayı nasıl etkilediğini merak ediyor olabilir. Genel olarak, bu iki günün etkisi ılımlıdır, ancak piyasa dalgalanmaları karşısında şaşırmamanız için bilmeniz gerken bazı durumlar vardır.

Microstrategy

Black Friday, piyasa için yavaş ve durağan bir gün olma eğilimindedir ve işlem hacimleri normal seviyelerinin yaklaşık %45’i kadardır. Black Friday’ın borsalar için yarım gün olduğu düşünüldüğünde düşüş yaşanması beklenen bir durumdur.

Piyasalar Cyber Monday zamanı normal işlemlerine devam eder ve işlem hacmi genellikle normalden daha yüksektir, ancak performans biraz daha sessizdir. Genelde yaklaşık %0,06’lık bir düşüş yaşanır.

Ancak Black Friday ve Cyber Monday yılın en büyük alışveriş günlerinden ikisi olduğu için bu rakamlar hikayenin sadece bir kısmını oluşturuyor. Şükran günü ile Cybet Monday arasındaki beş günlük süre boyunca Amerikalılar internet üzerinde milyarlarca dolar para harcıyor.

2022 yılında Amerikalılar, Şükran Günü ile Cyber Monday arasındaki beş günlük dönemde internet üzerinden 35,3 milyar dolardan fazla harcama gerçekleştirdi ve Cyber Monday en yüksek tüketici harcaması toplamına sahip oldu.

Yatırımcılar ve analistler bu rakamlara dikkat ediyor çünkü tüketicilerin ekonomi hakkında nasıl hissettiklerine dair bazı öngörüler sunuyor. Güçlü bir hafta sonu tatili, tüketici duyarlılığının olumlu olduğunu ve tatil sezonunda da harcamaya devam edeceklerini gösterir. Buna karşılık, beş günlük cansız bir alışveriş toplamı, tüketicilerin bir durgunluktan endişe ettiklerini ve harcamalarını dizginlediklerini gösterebilir.

Çoğu yıl Aralık ayının ortalarında ticari faaliyetler artar ve yıl sonuna doğru piyasanın performansında genellikle bir yükseliş görülür. Bununla birlikte, piyasayı etkileyen birçok faktör vardır, bu nedenle yalnızca Black Friday ve Cyber Monday’den gelen satış raporlarına güvenemezsiniz. Şirketlerin kazanç açıklamaları ve dünya olayları gibi diğer faktörler de piyasayı önemli ölçüde etkileyebilir.

Şükran Günü, Black Friday ve Cyber Monday’in borsa üzerinde ılımlı etkileri olsa da, kısa vadeli değişikliklerle dikkatinizi dağıtmak yerine genel yatırım stratejinize odaklanmak önemlidir. Tatil sezonunda tüketici harcamaları açısından ne olursa olsun, yapabileceğiniz en iyi şey iyi çeşitlendirilmiş bir portföyü korumak ve ona yatırım yapmaktır.

Bitcoin’in Geçmiş Black Friday Fiyatları

Bitcoin’in geride bıraktığımız Black Friday günlerinde gördüğü fiyat seviyeleri şöyle:

25 Kasım 2022: 16.418$

26 Kasım 2021: 53.355$

27 Kasım 2020: 17.719$

29 Kasım 2019: 7.145$

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Üstad Splinter: Top 50 İçinde Hangi Coinler Öne Çıkacak

Dünyanın İlk Layer-3 DEX’i Hydranet (HDN) Nedir?