in

Bizans Generalleri Problemi Ne İfade Eder ?

Bizans Generalleri Problemi, merkeziyetsiz yapılarda yaşanan fikir birliği zorluğunu tanımlar. Başka bir ifadeyle; herhangi bir üye, diğerlerinin kimliğini doğrulayamadığı durumda, belirli bir gerçek üzerinde üyeler arasında toplu anlaşmanın nasıl yapılabileceğini sorar. Bu kavram, blokzinciri protokollerinin geliştirilmesinde uygulanan önemli teorilerden biridir. 

Merkeziyetsiz ağdaki düğümler Bizans generallerinin rolünü üstlenebilir. Bu teorinin öncelikli hedefi, sistemde merkezi herhangi bir otoriteye ihtiyaç olmadan peer-to-peer (P2P) bir ağ oluşturmak ve bazı düğümlerin hile yapması durumunda bile platformun doğru karara varabilmesini sağlamaktır. 

Bizans Generalleri Problemi’nin Arka Planı

Bizans Generalleri Problemi’nde bir şehir 5 farklı Bizans generali tarafından kuşatılmış olsun. Ayrıca şehri geri alabilmek için hepsinin aynı anda saldırması ve aksi takdirde planın başarısız olacağı varsayılsın. Tüm bunlara ek olarak generaller arasında da hainlerin olsun. 

Generallerin şehre saldırmaya hazır olduğunu varsayalım. Ordular arasındaki mesafe nedeniyle generaller, haberciler vasıtasıyla iletişim kurup koordineli hareket etmeliler. Ancak haberciler aracılığıyla mesaj göndermek, nihayetinde Bizans Generalleri Problemi’nde bazı başarısız senaryolarına yol açabilir;

 • Düşman, haberciyi yakalayıp mesajı çözebilir ve generallere asla mesaj ulaşmayabilir,
 • Haberciler casus ise mesajın içeriğini değiştirebilirler,
 • Generallerden biri hainse haberciler aracılığıyla yanlış bir mesaj gönderebilir. 

Blockchain, teknoloji

Çözümü Nedir ?

Bizans Generalleri Problemi, sorunu çözmenin önemini ortaya koyar. Hataya dayanıklı önlemlere sahip protokol, belirsizlik karşısında en iyi kararların alınmasına yardımcı olur. Beş generalin kuşatılmış bir şehri çevrelediği Bizans Generalleri Problemi örneğine bazı olası çözümler şöyledir;

 • Generallere mesaj gelmemesi, saldırı yapılmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle generaller belli bir süre saldırı mesajını bekleyebilir. Bu süre geçtiği takdirde saldırı gerçekleşmez. 
 • Generaller, çözüm olarak habercilerden anahtar kelime isteyebilir. Anahtar kelime, mesajları doğrulamak için yalnızca generaller tarafından bilinmelidir. Ayrıca generaller, diğerlerinin emri gerçekten verdiğini doğrulamak için öteki generallerin resmi mührünü de isteyebilir.
 • Diğer taraftan başka bir alternatif ise her general şehre saldıracağının bir göstergesi olarak bir atlı süvarisini şehre doğru yollar. Bu gibi bir durumda beş generalden üçü atını yollamış olursa şehre saldırma şartı sağlanmış olur. 

Bizans generallerinin sorununa yönelik çözümlerden dikkat çekici çıkarımlar şu şekildedir;

 • Sadık generaller, üzerinde anlaşmaya varılan emirleri takip edecek ve planın uygulanması için gerekli çabayı göstereceklerdir. Emirleri yerine getirmek için sadık generallerin çokluğu, olumlu sonuç ihtimalini yükseltir.
 • Artan haberci sayısı, mesajların generallere ulaşma şansını artırır. Generallerin çoğu mesajı alırsa, sonuç potansiyel olarak daha olumlu olabilir.

Blokzinciri ve Bizans Generalleri Problemi 

Merkeziyetsiz sistemler, diğer ağ üyelerinden alınan bilgilerin doğrulanması için herhangi bir güvenilir bilgi kaynağı doğrulama sürecine sahip değildir. Bu nedenle Blokzinciri gibi merkeziyetsiz platformların Bizans Generalleri Problemini yaşaması muhtemeldir. 

Diğer taraftan Blokzincirin’deki PoW konsensüs mekanizması, protokol için açık ve son derece objektif kurallar dizisi oluşturmak için temel sağlar. Ağ üyeleri, blokları zincire eklemeden önce bir blok oluşturmak için harcadıkları çabanın kanıtını göstermelidir. Blok yaratıcısı blokların doğrulanması için maliyete katlanırken, doğru bilgi yayınlamak için ise teşvik alır.

Blokzinciri platformundaki kurallar dizisi; bilgilerle ilgili değişiklikleri veya anlaşmazlıkları sınırlandırırken, işlemlerin geçerliliğini ve yeni token üretimini de denetler. Blokzincir, verilerin geriye dönük değiştirilmesine olanak sağlamaz. Böylece, blokzincirinin tüm üyeleri platformun durumu ve işlemlerin geçerliliği konusunda hemfikir olabilir. Her düğüm, PoW mutabakat gereksinimlerine göre blokların ve işlemlerin geçerliliğini doğrulayabilir.

Bizans Hata Toleransı Algoritması

Blokzincirinde Bizans Generalleri Problemi; olası arızaların tespitine yönelik olmakla birlikte, hataya dayanıklı bir konsensüs algoritmasının oluşturulması için ideal bir temel sağlar. 

Bizans Hata Toleransı kavramı; ağdaki bozuk unsurların varlığına rağmen sistemlerin tek tip, uyumlu kararlar vermesini sağlayan algoritmaların geliştirilmesini amaçlar. Blokzincirindeki Bizans Generalleri Problemine çözüm için Bizans Hata Toleransı algoritmasında bulabileceğiniz önemli özelliklerden bazıları;

 • Algoritma, gruptan mümkün olan maksimum düzeyde anlaşmaya ulaşmayı hedeflemelidir.
 • Her katılımcının oyu eşit ağırlıkta olmalıdır,
 • Gerçek çoğunluk koşulunu yerine getirmek için insanların uzlaşma sürecine katılmasına izin verilmelidir.
 • Algoritma, herkes için mümkün olan en iyi çözümü elde etmek için tüm katılımcılar arasında işbirliğini güçlendirmelidir.

Sonuç Olarak

Blokzincir, Bizans Generalinin Problemi için güvenilir bir çözüm sağlayabilir. Son derece belirsiz bir ortamda güvenin yanı sıra güvenli iletişim için etkili bir yaklaşım oluşturur. 

Blokzincir, etkileşimde bulunduğunuz kişilere güvenmek zorunluluğu olmayan güvenebileceğiniz bir katman sunar. Böylece tüm katılımcıları belirli işlemler ve süreçler üzerinde anlaşmaya varmaya çağıran bir konsensüs mekanizması aracılığıyla Bizans Generalleri Problemi’nin çözümünü kolaylaştırır. Herhangi bir noksandan kaçınmak için hata tolerans ölçümleri ve kriptografik güvenlik kullanır.

Tüm bunlara ek olarak Bizans Generalleri Problemi’nin yeni blokzincir ekosistemleri tarafından kullanılan başka konsensüs mekanizmalarını teşvik ettiğini belirtmekte yarar var. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

AssangeDAO

AssangeDAO 15,000 ETH Topladı

Bitcoin (BTC) İçin Takip Edilmesi Gereken Önemli Seviyeler