içinde

BitMart’a Hack Saldırısı: 200 Milyon Dolar Buhar Oldu

Bitmart

Ünlü kriptopara borsası BitMart hacklendi. Yaklaşık 20’den fazla altcoin’i hedef alan saldırıda 200 milyon dolara yakın zarar oluştu. Bu 20 altcoin’in içerisinde Safemoon, BSC-USD ve BPAY gibi popüler altcoinler de bulunuyordu.

Kriptopara borsası BitMart, Ethereum ve Binance blokzincirleri üzerinde barındırılan bir sıcak cüzdan uzlaşmasında yaklaşık 200 milyon dolar kaybetti. 200 milyon dolarlık BitMart hack’i ilk olarak, Ethereum blokzinciri üzerinden yaklaşık 100 milyon dolarlık bir transfer tanımlayan bir blokzinciri güvenlik ve veri analitiği şirketi olan Peckshield tarafından ortaya çıkarıldı. Ekip tarafından yapılan daha fazla araştırma, kripto borsasının BSC rezervleri üzerinde eş zamanlı olarak 96 milyon dolarlık bir hack ortaya çıkardı.

Hack

BitmartHackerlar, Binance Coin (BNB), Safemoon, BSC-USD ve BNBBPay (BPay) gibi altcoinler’i içeren 20’den fazla tokenin bir karışımını ortadan kaldırdı. Hack’te BabyDoge, Floki ve Moonshot gibi büyük miktarda meme parası da ele geçirildi. Peckshield’e göre, saldırı basit bir transfer, takas ve yıkama durumuydu.

Bitmart CEO’su Sheldon Xia, daha sonra Twitter üzerinden yapılan saldırıyı ETH ve BSC sıcak cüzdanlarında “büyük ölçekli bir güvenlik ihlali” olarak doğruladı. 196 milyon dolarlık bu kayıp, bunu bugüne kadarki en yıkıcı merkezi borsa hacklerinden biri yapıyor. Ağustos ayında da PolyNetwork’ten bugüne kadarki en büyük DeFi saldırısında 613 milyon dolarlık kullanıcı fonu çekildi. Ancak hackerlar, sonunda parayı iade etti.

Önlem

Bu tarz kriptopara hacklenmelerine karşı önlem olarak soğuk cüzdanlar tercih edilebilir. Sahip olunan kripto paralar bu yöntemle koruma altına alınabilir. Soğuk cüzdana sahip olmak bu tarz borsa hacklenmelerine karşı alınabilecek en basit önlemdir. Maddi olarak biraz pahalı gözükseler de yaptıkları iş gereği bu tarz birçok riski minimalize edebilirler.

 

Soğuk cüzdan, Bitcoin ve diğer alternatif kriptopara birimlerini depolamak için kullanılan çevrimdışı cüzdanlara verilen genel addır. Donanım cüzdanları, genel ve özel anahtarlar oluşturmak için rastgele sayı üreteçleri kullanan fiziksel elektronik cihazlar formunda karşımıza çıkar.

Soğuk cüzdanların internet bağlantısı yoktur, bu nedenle siber saldırılara, yetkisiz erişimlere ve güvenlik açıklarına karşı daha dayanıklıdır. Soğuk cüzdanlardaki fonlara, yalnızca özel anahtarı bilen kişiler erişebilir. Bu anlamda hesap sahibi kendisine verilen gizli anahtar kodunu başka bir kişiyle paylaşmadığı sürece fonlarını güvende tutabilir. Fiziksel cüzdanlar, anahtar kodunun kaybedilmesi durumunda, sahibi tarafından bile erişilemez hale gelirler.

Bu da ilginizi çekebilir: Bir Kriptopara Borsasına Kaydolmak İçin İpuçları

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

TrustFi

TrustFi Network Flash IDO Serisi 1: Meland.ai

facebook

Meta, Kriptopara Reklam Politikasını Gevşetiyor