içinde ,

Bitfinex Hack’i Netflix Belgeseli Oluyor

Amerikan teknoloji ve medya hizmetleri sağlayıcısı Netflix, 2016 yılında öncü kripto para borsalarından biri olan Bitfinex borsasının hack’lenmesi sonucu 119.256 Bitcoin’nin (BTC) çalınmasını belgesel haline getiriyor. 

Bu belgesel, New York’taki bir suç çiftini konu alacak ve bu çiftin 2016 yılında işlenen suçla bağlantılı olarak yaklaşık 120.000 BTC’nin aklanmasıyla olan bağlantıları hakkında olacak. Filme konu olan söz konusu olay, kripto para tarihindeki en büyük hırsızlıklardan biri olarak anılıyor.

Yayın ve prodüksiyon devi Netflix, 2016’nın en büyük mali suçları arasında yer alan ve o zamanlar yaklaşık 72 milyon dolar değerinde olan 119.756 Bitcoin’in çalınmasını içeren Bitfinex hack’i hakkında bir belgesel dizisi hazırlayacağını duyurdu.

Netflix belgeseli, New York’ta yaşayan bir çiftin ve işlenen suçla bağlantılı olarak yaklaşık 120.000 BTC’nin aklanmasını içerecek. Netflix’e göre belgesel, Amerikalı film yapımcısı, FYRE: The Greatest Party That Never Happened’ın yönetmeni Chris Smith tarafından yönetilecek ve yapımcıları arasında Nick Bilton yer alacak.

Netflix, evli bir çiftin tarihin en büyük mali suçları arasında yer alan bu olayda milyarlarca dolarlık çalıntı kripto para birimini aklama iddiasıyla ilgili yeni bir belgesel dizisi sipariş etti.

CNBC’ye göre; film, 120.000 BTC’yi içeren soyguna ve çalınan fonların aklanmasıyla bağlantılı New York’ta yaşayan Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan çifti olmak üzere iki ana karaktere odaklanıyor.

Bitcoin fiyatı, Bitfinex hack’inden bu yana sadece beş yıl içerisinde %7415’in üzerinde yükseldi.

Ağustos 2016’daki Bitcoin fiyat hareketi

Netflix tarafından yapılan duyuru şunları içeriyor:

Çalınan Bitcoin’in değeri, saldırı sırasında 71 milyon dolardan yaklaşık 5 milyar dolara yükselirken; araştırmacılar, çalınan kripto paraların blockchain’deki hareketini izlemeye çalışıyordu. Bu sırada ise çiftin, sahte kimlikler ve çevrimiçi hesaplar oluşturarak altın ve NFT’ler satın aldığı bu sayede de çaldıkları kripto paralarını tasfiye etmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre; çalınan Bitcoin’lerle ilgili en son hareket 1 Şubat 2022’ye dayanıyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Bitcoin

Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Düşüyor?

ABD Hazine Bakanlığı: “Madenciler Vergi Vermesin”