içinde ,

Bitfinex 2016 Hack’inden 3.55 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Taşındı

Altı yıl önce Bitfinex borsasından çalınan büyük miktarlarda Bitcoin hacker’lar tarafından 1 Şubat Salı günü başka cüzdanlara taşındı.

2016 yılında Bitfinex’ten yapılan bir hırsızlıkla ilişkili bir cüzdandan bugün şimdiye kadar 94,643.29 Bitcoin (3.55 milyar dolar değerinde) yeni bir adrese taşındı.

Bu transferler Whale Alert tarafından takip edildi ve fonlar 23 farklı işlemde gönderildi. Bu işlemler, işlem başına 1 Bitcoin’den, 10,000 Bitcoin’e kadar çeşitli miktarlarda Bitcoin içerdi.

Bu fonların yakın zamanda nakde çevrilmesi ise pek olası değil. Bu hack’ten elde edilen fonlar, beş yılı aşkın bir süredir yavaş yavaş aklanıyor ve kısa bir süre içinde büyük miktarlarda para çekmeye çalışan hacker’lar istenmeyen dikkatleri üzerine çekecektir.

Aktarılan Bitcoin sayısı, bugüne kadarki en büyük Bitcoin hack’lerinden biri olan Bitfinex’ten 2016 yılında çekilen toplam 119,756 Bitcoin’in %79’unu oluşturuyor.

Bitcoin

Hacker’lar, çalınan Bitcoin’lerden bazılarını en son Nisan 2021’de transfer etmişti ve kripto borsası Coinbase’in o sırada yaklaşan Nasdaq listelemesi sırasında bilinmeyen cüzdanlara 700 milyon dolardan fazla para aktardı.

Kötü niyetli fonların hareketi, genellikle nakit çıkışı arayan kötü aktörlerin şüphesini uyandırır ve piyasaları korkutabilir. Ancak, geçen yıl Nisan ayında da belirtildiği gibi, Bitfinex hack’iyle ilişkili Bitcoin’in çoğu geniş çapta izleniyor ve adresler kara listeye alınıyor. Bu nedenle hacker’lar, önde gelen merkezi borsalarda paralarını aklamakta zorlanacaklar.

Bitfinex ise, çalınan fonları kurtarmaya çalışıyor. Bitfinex sözcüsü, bugüne kadar yaklaşık 50 bitcoin (cari fiyatlarla yaklaşık 2 milyon dolar değerinde) kurtardığını söyledi.

Sözcü, borsanın 2016 hack’inde çalınan Bitcoin’i kurtarmak için polis teşkilatı, kriptopara borsaları ve cüzdan sağlayıcıları ile küresel olarak çalışmaya devam ettiğini de ekledi.

Bitfinex hack’i, kripto tarihinin en büyüklerinden biri oldu. Borsayı müşterilere bir IOU (I owe you yani size borçluyum anlamına geliyor) olarak “Kurtarma Hakları Tokenleri” vermeye zorladı. Bir IOU genellikle borcu kabul eden gayri resmi bir belgedir.

Kurtarma Hakları Tokenleri, BFX tokenleri olarak işlem gördü. 2017’de Bitfinex, BFX token’lerinin %100’ünü kullandığını ve kullanıcıların token başına 1 $’lık tam değerleri için onları paraya çevirmesine izin verdiğini söyledi. Tüm BFX token’leri daha sonra imha edildi ve token’lerin ticareti ise durduruldu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

kriptopara

Dogecoin (DOGE), ShibaInu (SHIB) ve Polkadot (DOT) Teknik Analizleri I 01.02.2022

Bitcoin, Goldman Sachs

Goldman Sachs: Bitcoin, FED’e Karşı Daha Savunmasız Olabilir