in , ,

Bitcoin’in Tarihçesi 3: Bitcoin’in Teknik Tarihi

Geçen bölümde Extropian’lar ve Şifrepunklar’dan bahsetmiştik. Bitcoin’in anlamanın yolu onu geçmişteki başarılı çalışmaların akıllı bir sentezi olarak görmekten geçer. Satoshi yıllar boyunca güvene ihtiyaç unsurunun asgari seviyeye indirildiği bir finansal altyapı inşa etmeye çalışmıştır.

Çalışmalarını yaparken geçmişte yer alan finansal kriptografi, ağ güvenliği, dağıtılmış sistemler ve daha pek çok başarılı çalışmaları kendisine temel almıştır. Yazı dizisinin bu bölümünde kriptonun temel teknolojisine kısaca değinilecektir. Diğer bölümde ise Bitcoin’den önce gelen bazı dijital para deneyleri anlatılacaktır.

Kriptonun Arkasındaki Kombinasyon: Asimetrik Anahtar Şifrelemesi ve Dijital İmza

Geçtiğimiz yüzyıllar boyunca kriptografi ya da daha geniş olarak şifreleme teknolojisi mesajların şifresini çözebilmek için paylaşılan özel anahtarları kullandı. Bu özel anahtarlar içinse birden fazla tarafa güven duyması gerekti. Bu anlattığım simetrik anahtar şifreleme olarak bilinir. Bu yöntemde sürekli olarak karşılaşılan durum anahtar dağıtımı problemiydi. Geçmişte bu problem çözmek adına yüz yüze toplantılar ya da güvenilir aracı kullanma yöntemleri kullanıldı. Bahsedilen sistemin geniş ölçekte kullanımı pek pratik değildi. Aynı zamanda savunmasız birçok noktası mevcuttu.

Yetmişli yıllarda asimetrik ya da açık anahtar şifrelemesi olarak bilinen alternatif bir yöntem ortaya kondu. Bu sistemi kısaca açıklamaya çalışayım. Her bir taraf bir çift ortak ve özel anahtara sahip olacaktır. Ali’nin Ayşe’ye gizli bir mesajı güvenli bir şekilde göndermek istediğini varsayalım. Bu mesajı gönderirken Ayşe’nin bilinen açık anahtarıyla şifreleme yapardı.

Ayşe kendisine gelen mesajı kendi özel anahtarıyla çözebilecekti. Bu sistemde sözkonusu tarafların önceden anlaşması gerekli değildir. Hatta bununla beraber özel anahtarıyla Ayşe’ye gönderdiği mesajı dijital olarak imzalayabilir. Böyle yaparak Ayşe’nin ya da açık anahtar hakkında bilgisi olan birinin mesajın gerçekliğini doğrulamasını da sağlardı.

İşte kripto olarak adlandırılan bu teknolojinin arkasında temel olarak açık anahtarlı şifreleme sistemleri ve dijital imzaların kombinasyonu yer alıyor. İletişim ağları ve beraberinde internet oluşturan protokoller onlarca yıl boyunca bu şekilde başarıyla güvence altına alınmıştır.

Kripto Savaşları

Açık anahtar kriptografisinin 1970’lerde Birleşik Krallık Hükümeti İletişim Merkezi ve Whitfield Diffie ve Martin Hellman adlı iki bağımsız Amerikalı araştırmacı tarafından neredeyse aynı anda keşfedildiğini belirtmekte fayda var. Hükümetler güç dengesinin temelden değişebileceği kaygısıyla kamuya açık anahtar kriptografisi gibi gizliliği koruyan teknolojilere erişim sağlama niyeti yoktu.

Hükümetler, Worl Wide Web (www)’in doksanlı yıllarda ortaya çıkmasıyla çevrimiçi mesajlaşma ve e-ticaret için meydana gelen patlayıcı talebin yanında, güvenlik ve suç (1) faaliyetlerini ortaya atarak şifrelemenin kitleler tarafından benimsenmesine karşı çıktılar.

Resmi kayıtlarda yer almasa da, “kripto savaşları” olarak bilinen bu çatışma, hükümet güçleri ile yeni bir teknolojik gelişimin girişimcileri ve kurucuları arasında gerçekleşti. Günümüzde ise hükümetlerin, Bitcoin tarafından müjdesi verilen lidersiz ve otoritesiz bu yeni finansal sistemin ortaya çıkışını kabul etmekte zorlandıklarını görüyoruz.

Bir sonraki yazımda sizlere e-cash ve e-gold’u anlatacağım.

1-Bilgi mahşerinin dört atlısı: terör, kara para aklama, çocuk pornosu, uyuşturucuyla mücadele bknz: Şifrepunk, Assange

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Deneyimli Analist Cardano ve Swipe’tan Yükseliş Bekliyor

G7 Zirvesi Sonrası ve FED Toplantısı Öncesi Piyasalardaki Genel Görünüm