içinde , ,

Bitcoin’in (BTC) Yasal ve Yasa Dışı Olduğu Ülkeler

Bitcoin

Eşler arası (P2P) dijital para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında piyasaya çıkarak yeni bir kriptopara çağını başlattı. Dünya çapındaki vergi otoriteleri, icra kurumları ve düzenleyicileri en iyi uygulama seçeneklerini tartışıyorken, Bitcoin’in yasal olup olmadığı sorusu gayet yerinde bir soru olacaktır. Bu sorunun cevabı ise kullanıcının konumuna ve aktivitesine göre değişiyor.

Bitcoin (BTC) herhangi bir merkez bankası tarafından piyasaya sürülmez, desteklenmez veya düzenlenmez. Bunun yerine, madencilik olarak bilinen bilgisayar tarafından oluşturulan bir süreçle oluşturulur. Herhangi bir hükümetle ilgisi olmayan bir kriptopara birimi olmasının yanı sıra Bitcoin, fiziksel bir formda bulunmayan eşler arası bir ödeme sistemidir. Bu nedenle, döviz kuru ücreti olmadan sınır ötesi işlemleri gerçekleştirmek için uygun bir yol sunar.

Bitcoin

Tüketiciler, çevrimiçi perakendecilerden Bitcoin (BTC) ile mal ve hizmet satın alabilir, Bitcoin ATM’lerinden nakit çekebilir ve bazı fiziksel mağazalarda doğrudan Bitcoin kullanabilirler. Bitcoin (BTC) halihazırda çeşitli borsalarda işlem görmekte.

Bitcoin kısa bir bakışla iyi kurulmuş bir sanal para birimi sistemi gibi görünse de hala muntazam uluslararası yasalar tarafından düzenlenmez.

Bitcoin’i Kabul Eden Ülkeler

Bitcoin (BTC) dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda, iki hesap sahibi arasında işlem yapmak için anonim olarak kullanılabilir. Bu yönü onu suçlular ve terör örgütleri açısından çekici kılar. Uyuşturucu veya silah gibi yasa dışı malları satın almak veya satmak için Bitcoin kullanabilirler. Yine de suçlular izlenme korkusuyla Bitcoin’den uzaklaştıkça bu eğilim son zamanlarda değişti.

Çoğu ülke Bitcoin’in yasallığını net bir şekilde belirlemedi, bunun yerine bekle ve gör yaklaşımını tercih ediyorlar. Bazı ülkeler, bazı düzenleyici gözetimleri yürürlüğe koyarak Bitcoin’in yasal kullanımını dolaylı olarak kabul etti. Bununla birlikte, Haziran 2021 itibariyle, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanıyan tek ülke El Salvador’dur.

Bitcoin

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

Birkaç devlet kurumu yasa dışı işlemler için Bitcoin kullanımını önlemek veya azaltmak için çalışsa da Amerika Birleşik Devletleri Bitcoin’e karşı genel olarak olumlu bir duruş sergiledi. Dish Network (DISH), Microsoft, Subway ve Overstock (OSTK) gibi önde gelen işletmeler, Bitcoin’de ödeme yapılmasını memnuniyetle karşılıyor. BTC, meşruiyetini artırarak ABD türev piyasalarına da girdi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Engelleme Ağı (FinCEN), 2013’ten beri Bitcoin üzerine bilgilendirmeler yapıyor. Maliye Bakanlığı, Bitcoin’i para birimi olarak değil, bir para hizmetleri işi (MSB) olarak tanımlamakta. Para hizmetleri işleri, borsaların ve ödeme işlemcilerinin raporlama ve kayıt tutma gibi belirli sorumluluklara uymasını gerektiren Banka Gizliliği Yasası’na tabidir.

Ek olarak, Bitcoin (BTC), Milli Gelirler Dairesi (IRS) tarafından vergilendirme amaçlı mülk olarak sınıflandırılır.

Kanada

Güney komşusu ABD gibi Kanada da genel olarak Bitcoin dostu bir duruş sergilerken, aynı zamanda kara para aklama için kullanılmamasını da sağlıyor. Bitcoin, Kanada Gelir Kurumu (CRA) tarafından bir emtia olarak görülüyor.

Bitcoin

Bu Bitcoin işlemlerinin takas işlemleri olarak görüldüğü ve elde edilen gelirin işletme geliri olarak değerlendirildiği anlamına gelir. Vergilendirme aynı zamanda kişinin bir alım-satım işine sahip olup olmamasına veya sadece yatırım yapmakla ilgilenmesine de bağlıdır.

Kanada, Bitcoin borsalarını para hizmeti işletmeleri olarak görüyor. Bu statü Bitcoin işlemlerini Kara Para Aklamayla Mücadele (AML) yasalarının kapsamına sokar. Bitcoin borsalarının Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi’ne (FINTRAC) kaydolması, şüpheli işlemleri bildirmesi, uyum planlarına uyması ve hatta belirli kayıtları tutması gerekir. Ek olarak bazı büyük Kanada bankaları, Bitcoin işlemleri için kredi veya banka kartlarının kullanımını yasakladı.

Avustralya

Avustralya da Kanada gibi Bitcoin’i ne para ne de döviz olarak kabul eder ve Avustralya Vergi Dairesi (ATO) onu, sermaye kazancı vergisi için bir varlık olarak değerlendirir.

Avrupa Birliği

22 Ekim 2015’te Avrupa Adalet Divanı (ECJ), dijital para birimlerinin alım ve satımının bir hizmet arzı olarak kabul edildiğine ve tüm Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde katma değer vergisinden (KDV) muaf olduğuna karar verdi. Ek olarak bazı AB ülkeleri de ayrıyeten kendi Bitcoin tutumlarını oluşturdular.

Finlandiya’da, Merkez Vergiler Kurulu (CBT), Bitcoin’i bir finansal hizmet olarak sınıflandırarak KDV’den muaf bir statü verdi. Bitcoin, Finlandiya’da bir para birimi olarak değil, bir emtia olarak kabul edilir. Belçika Federal Kamu Hizmeti Finansmanı da Bitcoin’i KDV’den muaf hale getiren bir başka örnek. Güney Kıbrıs’ta ise Bitcoin kontrol edilmez veya yasal düzenlemeye tabi tutulmaz.

Bitcoin, Birleşik Krallık’ta belirli vergi düzenlemelerine tabidir. Birleşik Krallık’taki Finansal Yürütme Kurumu (FCA), Bitcoin yanlısı bir duruşa sahip ve düzenleyici bir çevre içerisinde BTC’ye karşı destekleyici olmak niyetinde.

Bulgaristan Ulusal Gelir Dairesi (NRA) de mevcut vergi yasalarına Bitcoin’i de dahil etti. Almanya’nın genel olarak Bitcoin’e açık olduğu söylenebilir. Bununla birlikte Almanya’da Bitcoin işlemleri, çeşitli değişkenlere bağlı olarak, farklı şekillerde vergilendirmeye tabi tutulabiliyor.

El Salvador

El Salvador, Bitcoin’e yasal ödeme aracı olarak izin veren dünyadaki tek ülkedir. Haziran 2021’de ülkenin kongresi, Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin’i resmiyeten bir ödeme yöntemi olarak kabul etme önerisini onayladı.

Bitcoin

Bitcoin’i Kabul Etmeyen Ülkeler

Bitcoin dünyanın birçok yerinde memnuniyetle karşılanıyor. Bununla beraber birkaç ülke volatilitesi, merkeziyetsiz doğası, mevcut para sistemlerine yönelik algılanan tehdit ve uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerle bağlantıları nedeniyle temkinli. Bazı ülkeler Bitcoin’i (BTC) yasaklarken, diğerleri ticaret ve kullanımı için gerekli olan bankacılık ve finans sisteminden gelen her türlü desteği kesmeye çalıştı.

Çin

Bitcoin Çin’de fiilen yasaklı. Tüm bankaların ve ödeme işlemcileri gibi diğer finansal kurumların Bitcoin ile işlem veya alışveriş yapması yasaktır. Keza Çin’de kriptopara borsaları da yasaklandı. Çin hükümeti madencilere kelimenin tam anlamıyla göz açtırmıyor.

Bitcoin, Çin

Rusya

Bitcoin’in (BTC) Rusya’da mal veya hizmetler için ödeme olarak kullanılması yasa dışıdır. Bununla birlikte Bitcoin’e yönelik yasal bir düzenleme yoktur.

Vietnam

Vietnam hükümeti ve devlet bankası, Bitcoin’in meşru bir ödeme yöntemi olmadığını savunuyor.

Bolivya, Kolombiya ve Ekvador

El Banco Central de Bolivia, Bitcoin ve diğer kriptopara birimlerinin kullanımını yasakladı. Kolombiya da Bitcoin kullanımına veya yatırımına izin vermemekte. Ekvador’da ise Bitcoin ve diğer kriptopara birimleri ulusal mecliste oy çokluğuyla yasaklandı.

Sonuç İtibariyle

Bitcoin 10 yaşın üzerinde olmasına rağmen, birçok ülkede kriptopara birimini kısıtlayan, düzenleyen veya yasaklayan açık sistemler bulunmamaktadır. Bitcoin’in merkeziyetsiz ve anonim doğası, birçok hükümete yasa dışı işlemleri engellerken yasal kullanımlara izin verme hususunda zorluk yaşattı.

Birçok ülke hala BTC’yi düzenlemenin yollarını inceliyor. Genel olarak bakıldığında Bitcoin dünyanın çoğu için yasal bir gri bölge olarak konumunu korumaya devam ediyor.

Kaynak: Investopedia 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Mekaverse-NFT

MekaVerse NFT Koleksiyonu OpenSea Platformunda Sergilendi

Parachain

Polkadot, Parachain İçin Tarih Belirledi