in ,

Bitcoin’in (BTC) Sahibi Kim?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan anonim kişi veya kişiler tarafından 2008’de piyasaya sürülen bir kripto para birimidir.

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi veya kişiler tarafından yaratılan Bitcoin, herhangi bir merkeze veya yöneticiye bağlı değildir. Peki Satoshi Nakamoto kimdir?

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Japonca bir takma isimdir. Ancak, Satoshi Nakamoto adını kullanan bu kişi veya kişilerin e-posta gruplarında, forumlarda ve Bitcoin whitepaper’ında mükemmel bir İngilizce kullanmasından ötürü İngilizce konuşulan bir ülkede yetişmiş olabileceği düşünülmektedir.

Satoshi Nakamoto, Şubat 2009’da P2P Foundation forumunda kripto para birimine odaklanan ilk gönderisini oluşturdu. Nakamoto paylaştığı gönderide şu ifadelere yer verdi: “Bitcoin adında yeni bir açık kaynak P2P e-nakit sistemi geliştirdim. Tamamen merkeziyetsiz, merkezi bir sunucu ya da güvenilir taraflar yok, çünkü her şey güven yerine kripto kanıtına dayanıyor. Bir deneyin ya da ekran görüntülerine ve tasarım belgesine göz atın.”

Kripto para, Bitcoin

Bu ilk gönderiden bu yana milyonlarca insan onun tavsiyesine uydu ve 2021 yılına gelindiğinde en az 1 milyon Bitcoin madencisi Bitcoin blok zincirini oluşturan verileri doğruluyordu. Ancak bu 1 milyon madenci, 100 milyondan fazla kişi olduğu tahmin edilen toplam Bitcoin sahibi sayısının küçük bir kısmını temsil ediyor.

Bugün Bitcoin, Ethereum, Binance Coin, Cardano gibi diğer tüm büyük kripto para birimlerini geride bırakarak piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimidir. Ancak, BTC’nin astronomik değeri ve benimsenmesine rağmen, Satoshi Nakamoto’nun kimliğini hala bilmiyoruz.

Satoshi Nakamoto Gerçek Bir Kişi mi?

Satoshi Nakamoto takma adının arkasında en az bir gerçek kişi var. Bunu biliyoruz çünkü birisi Bitcoin’in kaynak kodunu yarattı, whitepaper’ını yayınladı, kripto para birimi hakkında e-postalar gönderdi ve forum gönderileri oluşturdu.

Ancak Nakamoto’dan gelen son e-posta Nisan 2011’deydi. Bitcoin’in yaratıcısının bir geliştirici arkadaşına başka şeylerle ilgilendiğini, muhtemelen gelecekte buralarda olmayacağını belirttiği kısa bir açıklamaydı.

Ancak Nakamoto hakkında kesin olarak bilinen birkaç şey var.

İlk olarak, Nakamoto’nun gönderilerindeki ve e-postalarındaki zaman damgaları kullanılarak, Nakamoto’nun Bitcoin hakkında paylaşım yaparken muhtemelen İngiltere’de, ABD’nin doğu yakasında veya batı yakasında ikamet ettiği varsayılmaktadır.

İkinci olarak, Nakamoto’nun “favor” gibi bazı kelimelerde Amerikan favor’ı yerine İngiliz/Commonwealth yazımını kullandığı ve “U” harfi eklediği bilinmektedir. Bu nedenle bazıları Nakamoto’nun Birleşik Krallık’tan olduğunu ya da Birleşik Krallık’ta eğitim gördüğünü düşünmektedir.

Üçüncüsü, Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu tahmin edilen cüzdanlarda izi sürülen Bitcoin miktarı göz önüne alındığında, Nakamoto kesinlikle bir milyarderdir. Bununla birlikte, bu Bitcoin’lerin hiçbiri bu cüzdanlardan çıkarılmamış ya da taşınmamıştır. Satoshi Nakamoto’nun sahip olduğu Bitcoin sayısının ise yaklaşık 1 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Gamma (GAMMA) Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri