in , ,

Bitcoin’de Düşüşler Devam Edecek mi?

Bitcoin

Aralık ayı FED tutanaklarının açıklanması ile hem para piyasalarında hem de kriptopara piyasasında sert düşüşler yaşandı. Bitcoin (BTC) tarafında ise, 45.900 desteğinin de kırılması ile düşüş trendi içerisinde hareket ederken, bu düşüşlerin hızlanmasına sebep oldu.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

Twitter: Kripto Kirpi

42.500 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin (BTC), bu yazının hazırlandığı saatlerde 43.000 dolar seviyelerinden fiyatlanırken, FED tutanaklarının açıklanmasından sonra %8 üzerinde bir düşüş yaşadı.

Bitcoin (BTC)
Bitcoin (BTC) Teknik Analizi | 6 Ocak 2022

Peki bu düşüşler devam edecek mi? Yazımın başında da belirttiğim gibi FED tutanaklarının açıklanması ile yaşanan sert düşüşün başlıca sebebi, bu tutanaklara bağlı olarak faiz artırımlarının Mayıs 2022’de başlayacağının beklenmesinin üzerine, söz konusu tutanaklardaki açıklamalarda daha da erken gerçekleşebileceğinin öne çıkması oldu. Ekonomi çevrelerince ilk faiz artışı Mart 2022 olarak beklentiler içerisine sokuldu. Faiz artışlarının bu kadar öne çekilmesi, başta ABD endeksleri olmak üzere çoğu üründe hem kar satışları hem de bu sürece dair önlemlerin alınmak istenmesinden dolayı satışların gelmesine sebep oldu.

Ayrıca yarın açıklanacak olan ABD aralık ayı tarım dışı istihdam rakamları da büyük önem taşıyor. 400.000 beklenti ile öne çıkan bu veri, geçtiğimiz ay 210.000 beklenti ile açıklanmıştı. Beklentinin dahi bu kadar yüksek bir rakama çıkarılması, ABD ekonomisinde bir toparlanma verisi olarak karşılanarak dolar endeksinde yükselişlerin devam etmesini sağlayabilir.

Teknik açıdan bakacak olursak, 41.900 dolar seviyelerindeki ara destek henüz test edilmedi, bu desteğin kırılması halinde 39.500-39.600 dolar seviyelerindeki desteğin test edilmesine kadar gidebilir. 39.500 dolar desteğinin kırılması halinde ise ağustos 2021 dönemindeki dip seviyeler olan 29.600-29-700 dolar seviyelerine kadar düşüş trendi devam edebilir. 41.900 dolar desteğinden gelecek alım tepkileri ile bir düzeltme sürecini girilmesi halinde ise 47.200-48.500 seviyelerinin test edilme olasılığı da mevcut.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Estonya’dan Kripto Yasağı Açıklaması

Sadece Cripto ile Huobi Sohbet Saati