in

Bitcoin’den (BTC) Çıkış Hızlandı

CoinShares’in 3 Mayıs tarihinde yayınladığı haftalık rapor, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’den (BTC) ayrılma eğiliminde olabileceğini gösteriyor. 

CoinShares tarafından yayınlanan son rapora göre, Bitcoin’den (BTC) çıkışlar nisan ayının son haftasında 133 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Bununla birlikte gerçekleşen bu seviye Haziran 2021’in ardından bu yana görülen en yüksek haftalık bazda çıkış olarak gözlemlendi. Raporda bu durum “FED’in şahin söylemleri ve son zamanlardaki fiyat düşüşü dışında bunun kesin nedenini belirlemek zor.” olarak açıklandı. 

Microstrategy

Diğer taraftan Bitcoin de dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerindeki toplam çıkışlar, aylık bazda 326 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. CoinShares, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), 21Shares Crypto Basket Index ETP (HODL) ve diğer ürünlerin yanı sıra Bitcoin ve Ethereum’u izleyen kendi CoinShares XBT ürünleri gibi kripto ürünlerindeki kurumsal tahsisleri takip ediyor. 

CoinShares Araştırma Bölümü Başkanı James Butterfill raporda, kurumsal yatırımcıların kripto fonlarından 467 milyon dolar çektiği 2022’nin başındaki dört haftalık döneme atıfta bulunarak “Bu durum yılın başında görülen ayı piyasası hareketine benzerlik göstermiyor” yorumunda bulundu. 

Ethereum (ETH) tarafında da kurumsal yatırımcının eğilimi Bitcoin’e (BTC) benzerlik gösteriyor. Nisan ayının son haftasında, Ethereum’dan (ETH) çıkışlar 25 milyon ABD doları olarak gözlemlendi. Ethereum tabanlı yatırım ürünlerinde, 2022’nin başından bu yana, sadece beş hafta net giriş gözlemlendi. Raporda, yıl başından bugüne (3 Mayıs) Ethereum’dan çıkışların 194 milyon ABD doları seviyesinde bulunduğu belirtiliyor. 

Fon akışları, aylık bazda yatırımcıların diğer protokolleri tercih ettiğini gösteriyor. Bu yılın başında yükselen işlem ücretleri yatırımcıları endişelendirirken, işlem süreleri yavaştı ve [Ethereum 2.0] zaman çizelgesinin belirsizliği yatırımcıları alternatif aratmaya yöneltti.

Nisan ayının son haftasında, haftalık bazda Solana’da (SOL) 1.5 milyon ABD Doları, Polkadot’da (DOT) 0.8 milyon ABD Doları, Cardano’da (ADA) 0.4 milyon ABD Doları çıkış gerçekleşti.

 

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra CoinShares raporunun izlediği varlıklar listesinde “Diğer”, bölümünde geçen hafta 39.6 milyon dolarlık net giriş gerçekleştiği gözlemlenmiş. Buradaki girişin çoğu neredeyse 38 milyon ABD doları FTX borsasının native token’ı FTX Token’da (FTT) gerçekleştiği düşünülüyor.

Kaynak: CoinShares

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

ApeCoin (APE), Stepn (GMT) ve Shiba Inu (SHIB) Güncel Fiyat Analizleri I 06.05.2022

Move-to-Earn (M2E)

Dance2Earn Projesi Olarak Geçen Move-to-Earn Projesinde Fırsatlar!