in , ,

Bitcoin vs Altın Tartışması: Michael Saylor & Frank Giustra

Ünlü altın yatırımcısı Frank Giustra ile Bitcoin yatırımcısı ve aynı MicroStrategy CEO’su Michael Saylor arasında “Bitcoin ve Altın Tartışması” başlıklı bir tartışma programı yayınlandı. İzleyiciler bu tartışmayı tarihi bir an olarak yorumladı. Saylor, Guistra’yı altınını satmaya ve Bitcoin yatırımı yapmaya ikna etmek için bir dolu kuvvetli argüman sundu. Giustra, Saylor ve kripto para topluluğunun kripto para birimine halkı nasıl teşvik ettiği üzerine karşı çıkış yaptı ve bu davranışlarını “kült davranış” olarak nitelendirdi.

Frank Giustra ile Michael Saylor arasındaki “Bitcoin vs Altın Tartışması” Çarşamba günü gerçekleşti. İki saati aşkın süren tartışmaya Stransberry Research kanalı ev sahipliği yaptı.

Giustra, portföy yönetim şirketi olan Fiore Group’un CEO’sudur. Ayrıca dünyanın en büyük bağımsız film şirketlerinden biri olan Lionsgate Entertainment’in kurucusudur. Öte yandan Michael Saylor ise 100 bin BTC’yi portföyünde bulunduran Microstrategy’nin CEO’sudur.

Tartışma altı ana başlık altında gerçekleştirildi: varlık karşılaştırmaları, risk faktörleri, tarihsel performans, tedarik dinamikleri, mülkiyet yapısı ve piyasa güçleri. Saylor tartışmanın öncesinde “Frank Giustra’yı altınlarını satmaya ve Bitcoin almaya ikna etme görevinde” olduğunu söylemişti.

Tartışmanın sonunda Giustra, Saylor’un bir dolu argümanlarını dinlese de hala altınlarını satması gerektiğini düşünmüyor. Bununla birlikte kapanış konuşmasında Saylor’ın Bitcoin’i tanıtma biçimine atak yaptı.

Bitcoin

“Bunun dünyanın tüm hastalıklarına çare olacak bir ürünmüş gibi satmaya devam edemezsiniz, burada yaptığınız ütopik fantezilerdir.” bu görüşünü dile getirdi. Sanki sahip olunması gerekn tek varlık sınıfının Bitcoin olması gerektiği gibi konuşulmasına sözleriyle karşı çıktı. Rekabetçi ve çirkin bir dünyada yaşadığımızı ve Bitcoin’in bu dünyadaki her soruna cevap verecek ütopik bir vizyonu varmış gibi algı yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Şu sözleri söyledi.

“Bitcoin’in 10 kat artabileceği, altının tüm değerini tüketebileceği ve sonra tahvillerin tüm değerini tüketebileceği fikri… Sadece hangi dünyada olabileceğini anlamıyorum.”

Konuşmasının devamında Saylor’un konuşma tarzının yanlış olduğunu vurguladı. Ardından kripto para topluluğunun davranışlarını da eleştirerek tutumlarının yanlış olduğuna vurgu yaptı.

Sonuç olarak, “Yapmaktan hoşlandığım şey çeşitlendirmek. Yatırımcılara önerim, gayrimenkul, altın, sanat ve bitcoin içeren değerli varlıklara doğru eğilmiş bir portföyü çeşitlendirmek. Bitcoin satın alın, kendinizi nakavt edin, muhtemelen daha yükseğe çıkacaktır Bunu daha önce söylemiştim. Ancak en iyi strateji, Bitcoin satın alacaksanız, onu altınla hedge etmek olabilir çünkü altının amacı budur. ” sözleriyle konuşmasının ana hatlarını özetledi.

Bitcoin

Saylor kapanış konuşmasında çeşitlendirmeye şöyle değindi. “Bir mühendislik problemine kesin bir yanıt olduğunda çeşitlendirmenin bir anlamı yoktur. Bir uçak kanadındaki metali veya bir matematik probleminin cevabını veya geminin gövdesinin şeklini veya bir tüplü tanktaki oksijen içeriğini asla çeşitlendirmeyeceksiniz. Kabinin basıncı düştüğünde, ailenizin% 10’una oksijen maskesi koymazsınız. Para, kazananın her şeyi aldığı bir yarışmadır. Bir cevap var. Yanlış cevabı seçmenin korkunç sonuçları olur. ”

Bazı kripto savunucuları tartışma sonrası Giustra’nın performansını etkisiz buldu. Giustra’nın Bitcoin’i gereçkten öğrenmeden tartışmayı sürdürdüğünü söylediler. Eleştirilerini temelsiz buldular. Açığını sürekli Saylor’a saldırıda bulunarak yaptığı görüşündeydiler.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Joe Biden’ın Vergi Açıklaması Sonrası Bitcoin 50,000 USD’nin Altına Düştü

Bitcoin (BTC)

Kriptopara Piyasalarındaki Son Durum: Bitcoin Ne Durumda ?