içinde ,

Bitcoin Verileri 2020’yi Hatırlatıyor!

Son verilere göre, Bitcoin’e (BTC) ve daha geniş kripto piyasası, 2020’deki COVID-19 çöküşünden bu yana en düşük seviyesinde seyrediyor.

BTC, Kasım ayındaki rekor seviyeden yaklaşık %60 düştü ve şu anda 30.000 doların üzerinde kalmak için mücadele ediyor. Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu da bu ay 500 milyar dolardan fazla düşüş yaşayarak 1,3 trilyon dolara geriledi.

Son çöküşü iki ana faktör tetikledi: Yükselen enflasyonla ilgili endişeler ve Federal Reserve’in bu yıl faiz oranlarını artırma planları. Her iki faktörün de yürürlükte olduğu düşünüldüğünde, yatırımcı duyarlılığı son derece düşük.

Bear, bitcoin

Bitcoin Verilerindeki Mart 2020 Benzerliği

Blockchain veri firması Santiment’ten gelen veriler; BTC ve kripto piyasasına yönelik duyarlılığın, 2020’de COVID-19 krizinin başlangıcındaki keskin bir satıştan bu yana en düşük seviyesine düştüğünü gösteriyor.

Tüm piyasa, 2020 çöküşünde BTC’nin 6000 doların altına düştüğüne şahit olmuştu. Bu durum da Bitcoin’in geleceği hakkında ciddi soruları gündeme getirmişti. Bitcoin, o zamandan beri keskin bir şekilde toparlanarak yıl sonuna kadar art arda birkaç rekor seviyeye ulaşsa da bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 8 haftadır düşüş yaşıyor.

Santiment, benzer bir senaryonun Bitcoin için yeniden yaşanabileceğine inanıyor.

Bitcoin’in duyarlılığı en dipte, bu da BTC ve genel olarak kriptoyu çevreleyen korku’nun Mart 2020’deki Kara Perşembe’den (Black Thursday) bu yana en olumsuz seviyesinde olduğunu gösteriyor. Bu durum, zayıf eller için fırsatlar sunmaya devam edebilir.

BTC düşmeye devam ederken kripto analistleri, bir piyasa dibi zamanlamaya çalışmanın riskli olabileceği konusunda uyarılarda bulundular. 2022 çöküşünün arkasındaki faktörlerin hala geçerli olduğu göz önüne alındığında BTC daha fazla kayıp yaşayabilir.

BTC’yi 30.000 doların altında bir fiyatla satın alan El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 24 Mayıs 2022 itibariyle BTC’yi zaten zararda tutuyor.

Bitcoin, art arda sekiz hafta düşüş yaşayarak yeni bir rekora imza attı ve BTC’deki düşüş, birçok kripto yorumcusu ve analisti için muhtemelen dokuzuncu haftada da devam edecek gibi görünüyor. Vadeli işlem piyasaları da bu hafta fonlama oranlarının negatife dönmesiyle BTC’nin daha fazla zarara yöneldiğini gösteriyor.

Bitcoin, bu azının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %3.64 düşüşle 29242.60 $’dan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Airdrop Dağıtabilme Potansiyeli Olan Bazı Projeler

IMF Genel Müdürünün Kripto Hakkındaki Yorumları